Jak zmienia się kot po kastracji? Wyjaśniamy krok po kroku
Kastracja kotów to bardzo ważna sprawa – zwłaszcza, kiedy są to zwierzątka bezpańskie. Niestety, ale dzikie koty często krzyżują się z domowymi, a później zwierzęta cierpią. Po zabiegu kot zmienia się na lepsze. Dlaczego warto kastrować kocury i czy kot po kastracji wygląda bądź zachowuje się inaczej? Po co kastruje się koty? Wyjaśniamy!
Kot po kastracji – zachowanie
Po co kastruje się kocury?
Zabieg kastracji jest naprawdę dobrym sposobem na złagodzenie charakteru kotów. Wykastrowany kocur automatycznie robi się mniej agresywny, a także bardziej zaczyna ufać swoim opiekunom i towarzyszyć ludziom. Dodatkowo, ograniczać zaczyna on swój teren – przez co nie wdaje się tak często w bójki z innymi kocurami. Rana po zabiegu goi się szybko, a samce przestają oznaczać swoje terytorium. Dodatkowo, wydłuża się ich życie, a zwierzaki mniej się stresują. Co najważniejsze, zabieg kastracji zapobiega rozmnażaniu się zwierzaków – więc na ulicach robi się mniej dzikich, samotnie błąkających się kociaków.
Kiedy kot ukończy pierwszy rok życia, zazwyczaj osiąga on dojrzałość płciową – oczywiście, wszystko zależy od danej rasy kota. Zdrowy kocur w ciągu 10 lat może spłodzić mniej więcej… 80 młodych kociaków! One zaś mogą się rozmnażać w podobnym tempie – właśnie stąd tyle porzuconych kotów po świecie. Wiele z tych kotów następnie musi walczyć o przeżycie, radząc sobie na ulicy. Żeby ograniczyć tego typu historie, zaleca się kastrowanie kotów.
Przygotowanie do kastracji – jak właściwie przebiega zabieg?
W trakcie zabiegu kastracji usuwa się organy bądź gruczoły kota, które odpowiedzialne są za produkowanie hormonów. Przygotowanie wcale nie jest takie trudne – kastracja u kota polega na usunięciu jąder, a u samic na pozbyciu się jajników. Nie jest to jakiś specjalny zabieg, którego ciężko się podjąć – tak właściwie większość weterynarzy jest w stanie go wykonać. Jak dokładnie wygląda taki zabieg? Otóż, kota kastruje się poprzez otwarcie moszny, podwiązanie nasieniowodu i włośniczków, a później usunięcie jąder. U kotek przebiega to inaczej i jest nieco trudniej – należy bowiem najpierw otworzyć powłokę jamy brzusznej, by dostać się do jajników i je usunąć. Często zabieg wymaga też usunięcia macicy, więc rana goi się nieco dłużej. Potrzebna jest później czasochłonna i odpowiednia pielęgnacja kotki, by wykastrowany pupil po zabiegu poczuł się dobrze i szybko wrócił do zdrowia. Jednak warto to robić zwłaszcza, że dzięki kastracji można:
- pozbyć się problemu z rodzeniem się niepożądanych kociaków,
- zatrzymać objawy rui u kotek,
- zmniejszyć walki z innymi kotami,
- wpłynąć na zrównoważenie się psychiki kociej,
- zmniejszyć agresywność kotów,
- wpłynąć ja zmniejszenie się ryzyka chorób genetycznych,
- wydłużyć życie kota.
Kot po kastracji – jak zmienia się po zabiegu?
Kiedy kastrować kota? Ile to kosztuje?
Jest to zależne od wielu różnych czynników. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę poziom rozwoju kota – w sensie, na jakim jest on etapie. Generalnie przyjęło się, że nie powinno się kastrować kotów po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej. Nie powinno się odwlekać decyzji o wykastrowaniu zbyt długo. Dlaczego? Otóż wystarczy, że np. kotka spotka się z niewykastrowanym kotem – a to niestety prawdopodobnie skończy się niechcianą ciążą.
W momencie, kiedy decydujesz się na zakup kota musisz liczyć się z faktem wliczenia kosztów kastracji w cenę pupila. Zabieg sterylizacji jest generalnie droższy, niż kastracja – to koszt ok. 150-300 zł (zależnie od wagi czy płci kota oraz leków). Kastracja to cena zazwyczaj ok. 100 zł. Oczywiście, nie jest to stała cena – zależy ona bowiem m.in. od:
- czasu trwania zabiegu,
- przebiegu całej kastracji,
- indywidualnego zdrowia czworonoga.
Rzecz jasna, po zabiegu bardzo ważna będzie pielęgnacja kotów, by zwierzę mogło szybko wrócić do zdrowia.
Zachowanie kotów po zabiegu kastracji
Oczywiście, zabieg kastracji zmienia kota. Jednak, właśnie o to chodzi w całym zabiegu – by czworonóg się zmienił. Kot po kastracji nie robi się jednak smutny czy osowiały, a zwyczajnie mniej agresywny. Nie będzie już oddalał się od domu, ponieważ nie będzie widział więcej sensu we włóczeniu się samotnie po okolicy. W dodatku, nabierze respektu przed niekastrowanymi kocurami, co zatrzyma go w pobliżu domu. Dzięki temu, że popęd seksualny kotów dzięki kastracji będzie ujarzmiony, zwierzaki nie będą się bezmyślnie rozmnażać, a po prostu korzystać z życia i nie przykładać wagi do zabiegania o względy płci przeciwnej.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Dzięki temu, ze koty są kastrowane, stają się one mniej agresywne. Kastracja pozwala im na czerpanie przyjemności ze spokoju życia i towarzystwa swojego opiekuna. Koty przestają więc myśleć o ucieczce i o tym, by jak najszybciej znaleźć sobie jakiegoś partnera „do celów wiadomych”. Wykastrowany kot nie będzie też namiętnie pilnował swojego terenu, więc przestanie go znaczyć moczem.
Zastanawiasz się, czy kot wie o wykastrowaniu go? Nie masz powodów do zmartwień! Kociak na pewno nagle nie zacznie się wycofywać bądź przestanie ufać swojemu opiekunowi. Nie złapie też depresji. Koty nie myślą o tym i na pewno nie będą mieć żalu o pobawienie ich „sensu życia” w postaci męskości bądź kobiecości. Możesz być zaskoczony, ale dzięki zabiegowi kastracji będziesz mieć szansę na nawiązanie ze swoim zwierzątkiem przyjacielskiej więzi! Kastracja sprawi, że kotu będzie żyło się o wiele łatwiej, lepiej i przyjemniej.
O czym jeszcze należy pamiętać przy kastracji kotów?
Kot po kastracji to kot o wiele łagodniejszy. Dzięki temu, że przycięte zostają ich organy rozrodcze, zapobiega się ich mechanicznemu rozmnażaniu. Kastracja powiązana jest ze zmianami hormonalnymi, więc również ze zmianami w kocim zachowaniu – rzecz jasna, zmiany te są bardzo pozytywne i każdemu kotu wychodzą na dobre.
Pamiętaj jedynie o tym, że niektórym kotom po kastracji grozi dość szybkie przybieranie na wadze! A więc, warto będzie zredukować ilość podawanego im pożywienia oraz regularnie kontrolować wagę swojego kota.