Sterylizacja kotki a kastracja kocura

Jak zachowuje się kotka przed zabiegiem?

Ruja u kotki to tzw. okres gotowości do zapłodnienia. Choć nie krwawi, to kocica wygląda i zachowuje się inaczej w tym czasie. Domaga się większej uwagi ze strony człowieka oraz ociera się o wszystkich i o wszystko. Nawet kotki, które stroniły od czułości, teraz są największymi miłośnikami przytulania i głaskania. To jeden z tych milszych aspektów rui. Reszta nie jest już taka przyjemna.

Przede wszystkim kotka intensywnie miauczy. Jej głos staje gardłowy, a ona praktycznie bez ustanku nawołuje kocura. Jest to bardzo uciążliwe zarówno dla kotki, jak i właściciela. Kocica mało je, mało pije i praktycznie nie śpi, a tylko zawodzi. Niektóre kotki dodatkowo sikają poza kuwetą, aby znaczyć teren i w ten sposób przyciągnąć kocura. Jest jeszcze jedno charakterystyczne zachowanie kotki w czasie rui: wygina grzbiet do ziemi, ogon odstawia na bok i tupie w miejscu (przebiera tylnymi łapami). Do tego patrzy wręcz rozanielonym wzrokiem na każdego, kto koło niej przechodzi.

Zdarza się jednak, że czasami zmiana zachowania nie jest tak zauważalna. Niektóre kotki mają tzw. ruję ukrytą. Wtedy zachowują się tak, jak na co dzień, mimo że przechodzą okres gotowości do zapłodnienia. Jeśli w jej towarzystwie znajduje się niewykastrowany kocur, istnieje ryzyko, że kotka zajdzie w ciążę. Akt jest dla niej bolesny, dlatego powinieneś usłyszeć krzyk kotki. Będzie to znak dla ciebie, że kotka najprawdopodobniej została zapłodniona.

Zachowanie po zabiegu – czy sterylizacja i kastracja to jest to samo?

Są to dwa różne zabiegi. Zazwyczaj mówi się, że kotkę się sterylizuje, a kocura kastruje, ale nie jest to zgodne z prawdą. Kotka również może przechodzić kastrację, czyli tzw. sterylizację pełną, która polega na wycięciu jajników lub jajników i macicy. Z kolei zwykła sterylizacja kotki oznacza, że jajowody zostały jedynie podwiązane. Hormony dalej się produkowane. Kotka po sterylizacji dalej może dostać ruję.

Kocur również może przejść oba te zabiegi. Sterylizacja kocura polega na przecięciu nasieniowodów. Ten zabieg uniemożliwia dalsze rozmnażanie, ale kocur nie jest tego świadomy. Dalej możne znaczyć teren, ponieważ ilość hormonów jest na wysokim poziomie. Z kolei kastracja kota polega na usunięciu jąder. Dopiero ten zabieg sprawia, że kot staje spokojniejszy i już nie walczy zaciekle o terytorium. Zarówno kotka po sterylizacji pełnej (czyli kastracji), jak i kocur stają się bardziej leniwi. Tuż po zabiegu można zauważyć wzmożony apetyty u kota.

Kastracja jest lepszym rozwiązaniem od sterylizacji, ponieważ kotka i kocur nie są dłużej narażeni na choroby układu rozrodczego (m.in. ropomacicze u kotki czy nowotwór jąder u kocura). Koszt takiego zabiegu jest różny. Z racji tego, że operacja jest bardziej inwazyjna u kotki, to kosztuje więcej. Zazwyczaj cena kastracji kota to ok. 100 zł, a za kastrację kotki trzeba zapłacić od 150 do 300 zł. Na cenę ma wpływ m.in. waga, ale także ilość środków, jakie zostanę użyte w czasie kastracji. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zmienia się kot po kastracji.

Co warto wiedzieć o kastracji kota?

Kiedy zapisać kota na zabieg?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Niektórzy uważają, że zabieg należy przeprowadzić tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli po pierwszej rui. Problem pojawia się wtedy, kiedy rujka staje permanentna. Oznacza to, że rui trwa nieprzerwanie przez cały rok, jedynie z krótkimi okresami wyciszenia.

Każdy kotek dojrzewa w innym wieku. Niektóre kotki mają ruję już w 4 miesiącu życia, inne w 6, a jeszcze inne w 9. Większe rasy kotów dojrzewają jeszcze wolniej i niektóre z nich mogą osiągnąć okres gotowości do zapłodnienia po roku życia lub nawet później. Kocury również dojrzewają różnie, ale zazwyczaj jest to wiek ok. 7 miesięcy.

Niektórzy decydują się na wczesną kastrację, gdy kotki mają od 8 do 14 tygodni. Zazwyczaj dotyczy to kotów urodzonych w hodowlach. Kotek musi mieć 12 tygodni, aby został wydany do nowego domu, a hodowcy wolą sprzedawać jedynie wykastrowane zwierzęta. W tym wieku narządy płciowe są jeszcze mniejsze i słabiej ukrwione, więc sam zabieg jest łatwiejszy, ryzyko wystąpienia komplikacji mniejszy, a okres rekonwalescencji krótszy.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Opieka nad kotem przed i po – na co zwrócić uwagę?

Zabiegowi mogą być poddane jedynie zdrowe koty. Przed kastracją powinna być wykonana morfologia krwi oraz przeprowadzone badanie sprawdzające kondycję nerek, a także stan serca. Ten zabieg zawsze jest wykonywany pod narkozą. Jej dawkę dobiera lekarz. Powinna być odpowiednia do wagi kastrowanego kota.

Kocica nie może być operowana podczas rui, ponieważ wzrasta ryzyko jej wykrwawienia się. Ważne jest także to, aby przed zabiegiem kot nie jadł. Głodówka powinna trwać 12 godzin (u kociaka wystarczy 6 godzin). Najlepiej, aby ostatnim posiłkiem kota była karma mokra, a nie sucha, ponieważ ta szybciej się trawi. Koty mogą pić wodę do 4 godzin przed kastracją.

Kotka leżąca w domu na łózku oraz kotka po sterylizacji i jak zachowuje się kotka
Kotka po sterylizacji krok po kroku, czyli jak zchowuje się kotka po sterylizacji

Kota należy odebrać wybudzonego. Po zabiegu kotek otrzymuje antybiotyk i środki przeciwbólowe. Kotka nie może lizać miejsca rozcięcia, ponieważ może dojść do zakażenia rany lub rozplątania szwów. Przez pewien czas powinna nosić specjalny plastikowy kołnierz lub kubraczek.

Zazwyczaj kot odczuwa skutki narkozy jeszcze przez 24 godziny po zakończeniu zabiegu. Należy zadbać o to, aby nie skakał. Jego posłanie powinno znajdować się na ziemi. Warto zadbać o to, aby było dodatkowo ocieplane. Pierwsze jedzenie można przygotować dopiero po pełnym wybudzeniu kota. Nie można podawać go zbyt wcześnie, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia.

Jakie są inne formy „wycieczenia” rujki u kota?

Ruja u kotki zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni, ale nie jest to regułą. Kotki żyjące na dworze rozmnażają się na wiosnę (tzw. marcowanie się kotów) i w okresie letnim. Wpływ na ruję u dzikiej kotki ma ilość światła. Gdy jest go więcej, pobudza przysadkę mózgową. Kotki mieszkające w domu mogą mieć ruję permanentną, ponieważ przez cały czas przebywają w sztucznie ogrzewanym i oświetlanym miejscu.

Istnieją specjalnie tabletki hormonalne, które umożliwiają „wyłączenie” rui. Jest to antykoncepcja krótkoterminowa, ponieważ tabletki trzeba podawać raz w tygodniu o tej samej porze, bo w przeciwnym razie ruja wróci. Tabletki przydają się w sytuacji, kiedy to właściciel chce wykastrować swoją kotkę, ale ta jest w rui permanentnej.

Niekiedy kastracja nie wchodzi w grę, ponieważ kotka ma chore serce i nie może przejść zabiegu pod narkozą. Aby nie podawać kotce tabletek, niektórzy decydują się na zastrzyki hormonalne. Jest to antykoncepcja długoterminowa, ponieważ zastrzyk podaje się raz na 3-5 miesięcy (pierwszy należy powtórzyć po ok. 3 miesiącach, ale następny to kwestia 4-5 miesięcy). Inną opcją jest czipowanie, które polega na blokowaniu aktywności płciowej na rok lub dwa. Jest to jednak częściej stosowane u psów niż u kotów.

Kotka po sterylizacji dalej może mieć ruje. Musi przejść zabieg kastracji, aby ruja została wstrzymana. Dopiero wtedy zmiana powinna być zauważalna. Ten zabieg może przedłużyć życie kota, ponieważ zwierzak nie jest dłużej narażony na niektóre groźne choroby. Pielęgnacja kota po zabiegu nie jest trudna. Należy zadbać o to, aby kotek przebywał w cieple, a jego posłanie znajdowało się na ziemi. Trzeba sprawdzać, czy kotka nie zerwała szwów i nie wolno pozwolić jej, aby lizała zaszyte miejsce.

ikona podziel się Przekaż dalej