Jak wygląda czipowanie kota? Wyjaśniamy krok po kroku
Czipowanie kota ma takie same zalety oraz przebieg, jak czipowanie psa. Najlepiej wykonać je już u kociaka, ale bez problemu możesz zaczpiować także dorosłego kota, a nawet kociego seniora. Jest to małoinwazyjna metoda, która nie powoduje powikłań. Dowiedz się, jak wygląda wizyta i gdzie zarejestrować numer chip kota.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Dlaczego warto wykonać czipowanie kota? Co daje zabieg?
Czipowanie kota to potoczne określenie służące opisaniu zabiegu wszczepienia transpondera chip. Jest to elektroniczny implant, który ma indywidualny numer. Zawiera on oznaczenie producenta oraz kraju pochodzenia, a także indywidualną kombinację cyfr. Nad tym, by każdego psa lub kota wyróżniał tylko jeden numer czuwa ICAR. Jest to Międzynarodowa Komisja ds. Rejestracji Zwierząt. Numer można odczytać przy użyciu specjalnego skanera.
Jest to szybki i prosty zabieg mający kilka niekwestionowanych zalet. Po co chipujemy zwierzęta?
- Po pierwsze jest to sposób na dokładną identyfikację zwierząt. Chip zawiera indywidualny numer, który zostaje przypisany do danego kota. Lekarz weterynarii po odczytaniu numeru i porównaniu go z numerem w paszporcie lub książeczce zdrowia ma pewność, że wykonuje zabieg u właściwego zwierzęcia.
- Po drugie chipowanie jest konieczne, jeżeli chcesz zabrać swojego pupila za granicę.
- Po trzecie zaletą chipów jest możliwość szybszego odnalezienia zaginionych zwierząt. Jest to przydatne głównie w przypadku psów i kotów wychodzących. Osoba, która znajdzie zaginione zwierzę, może przyprowadzić je do lekarza weterynarii, który po odczytaniu numeru chip, może wyszukać opiekuna w jednej ze specjalnych baz danych zwierząt domowych. W tym celu Musisz jednak po zaczipowaniu kota, zarejestrować numer w jednej z kilku największych baz.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Twój kot to dla Ciebie najdroższy kot świata. Wszczepiając mu microchip, dbasz o jego bezpieczeństwo. Kiedy zaczpiować kota? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno warto rozważyć to już u szczeniaka i kociaka. Nie ma jednak przeciwwskazań, by zrobić to u dorosłego kota!
Jak wygląda czipowanie kota?
Wszczepienie chipa jest, jak wspomniano prostym i szybkim zabiegiem. Wszystko odbywa się podczas około 20 minutowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Chip umieszczony jest w specjalnej strzykawce z dość grubą igłą. Lekarz weterynarii wszczepia chip po lewej stronie szyi kota lub psa. Jest to zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej. W tym mijescu chipa będą szukać wszyscy lekarze na terenie Europy oraz osoby sprawdzające zwierzęta np. na granicy.
W celu wszczepienia implantu, chwyta fałd skóry, wkuwa się pod nią i uwalnia chip. Po wyjęciu igły przez chwilę przytrzymuje gazę w miejscu wkłucia, by powstrzymać potencjalne krwawienie. Gotowe! Kot jest zaczipowany. Lekarz sprawdza jeszcze, czy wszystko działa. W tym celu próbuje odczytać numer przy użyciu skanera.
Nie zapomnij zarejestrować numeru chip kota w bazie danych dla zwierząt. Do wyboru masz między innymi:
- Safe Animal,
- Identyfikacja.pl,
- Europetnet.
W niektórych miastach istnieją także bardziej lokalne bazy danych. Sprawdź, co będzie odpowiednie dla Ciebie i Twojego pupila. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.
Ile kosztuje czipowanie kota?
Na koszt zabiegu składa się cena chipa oraz usługa jego wszczepienia. Różne lecznice stosują odmienne systemy wyceniania czipowania. W niektórych zapłacisz za usługę bez względu na to, czy kupujesz chip na miejscu czy przychodzisz z chipem, który dał ci hodowca. W innych przyniesienie własnego chipa zmniejsza cenę usługi. W bardzo ogólnym ujęciu zaczipowanie kosztuje od 60 do 100 zł. Cena jest wyższa, jeżeli lecznica bierze na siebie rejestracje Twojego kota w jednej z baz. Koszt jest powiększony o cenę takiej rejestracji, która w zależności od bazy wynosi ok. 100 zł.
Pamiętaj, że czipy służą jedynie do identyfikacji. Microchip nie działa jak GPS. Z ich pomocą nie możesz zlokalizować zwierząt! Chcąc móc “śledzić” swojego pupila wybierz lokalizator, który przydaje się np. u kotów wychodzących.