Jak pozbyć się pcheł u psa krok po kroku – oto 4 skuteczne metody
Pasożyty to nie tylko problem zaniedbanych psów “z budy” lub wiejskiego kojca. Zdarzają się u nawet najbardziej zadbanego zwierzęcia. Po zauważeniu pcheł na psie należy podjąć odpowiednie kroki, by szybko zwalczyć je nie tylko u czworonoga, ale także w naszym środowisku. Jak pozbyć się pcheł u psa?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pchłach.
Pchły – poznaj małego wroga psów
Pchła to pasożyt zewnętrzny, który żeruje na psie. Oprócz pcheł do tej grupy zalicza się także m.in. wszy i wszoły. Samica ssie krew, by po 24-48 godzinach zacząć składać jaja. Żyje ona około 100 dni i w tym czasie potrafi składać kilkadziesiąt jaj dziennie.
Obecność tych pasożytów jest zdecydowanie niekorzystna dla czworonoga i może być źródłem wielu problemów zdrowotnych. Pchła przenosić może pasożyty np. tasiemce. Dodatkowo pewien procent czworonogów jest uczulony na jej ślinę. Intensywna inwazja szczególnie niebezpieczna jest dla małego psa, gdyż u szczeniaka łatwiej o rozwój anemii oraz wyraźnego osłabienia organizmu.
Najbardziej widoczne objawy występują u czworonogów z APZS, czyli alergicznym pchlim zapaleniem skóry. Intensywne drapanie doprowadza do powstawania ran i strupków. Zauważyć można wypadanie sierści u psa oraz powstawanie wyłysień. Choroba może pojawić się już u szczeniaka, ale najczęściej rozwija się u zwierząt starszych niż 6 miesięcy. Leczenie bywa czasochłonne, dlatego warto pamiętać o regularnej profilaktyce.
Tak jak kleszcz u psa preferuje okolice głowy czy pachwiny, pchły również wykazują tendencję do żerowania w określonych rejonach ciała, czyli:
- nasady ogona
- brzucha
- pleców
- okolicy uszu.
Wypadanie sierści u psa właśnie w tych miejscach jest jednym z elementów wskazujących pchły jako winowajców świądu u psa. Diagnozę można jednak postawić czasem dużo szybciej, gdyż pchły widoczne są gołym okiem. Co robić, by je wytępić? Trzeba sięgnąć po dobre substancje przeciwpchelne!
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Jak pozbyć się pcheł u psa? Wybierz skuteczny lek!
Skuteczne preparaty najłatwiej kupić w przychodniach weterynaryjnych, gdzie zostaną fachowo dobrane do wagi psa czy rodzaju jego okrywy włosowej. Istnieją bowiem takie, które lepiej sprawdzą się u yorka niż psa ras północnych oraz takie, które będą odpowiednie bez względu na grubość podszerstka.
Leczenie odbywa się tymi samymi substancjami czynnymi, które używane są profilaktycznie. Dobre środki przeciwpchelne dostępne są w formie:
- Tabletki - podawane doustnie w formie smacznych kąsków działają 5 tygodni lub nawet 3 miesiące w zależności od produktu. W związku z dłuższym czasem działania są zwykle droższe niż preparaty typu spot-on. Można się jednak po nich spodziewać dobrego rezultatu, a ich działanie nie jest skracane np. przez kąpiele psa. Dodatkowo wyeliminowany zostanie każdy kleszcz u psa.
- Obroży - obroża to zakup na kilka miesięcy, co sprawia, że jednorazowy koszt jest dość wysoki. Nie musimy jednak pamiętać o comiesięcznym aplikowaniu preparatów.
- Preparatu spot-on - popularne "wylewki" na kark to dobry sposób, jeśli pamiętamy o ich regularnym aplikowaniu. W zależności od marki działają także na wszy, wszoły, kleszcze oraz inne pasożyty.
- Aerozolu - środek w sprayu zakupić można w sklepach zoologicznych lub poprosić o jego zastosowanie lekarza weterynarii. Dobre rozwiązanie to także spryskanie np. ubranka dla maltańczyka.
Psa warto także wykąpać w specjalnych szamponach. Kąpiel to tylko sposób na wspomaganie walki z pchłami, który może koić skórę po pogryzieniach. Chcąc wykąpać psa, który nosi obrożę, należy upewnić się, czy jest ona wodoodporna lub zdjąć ją na czas mycia. U czworonogów, u których zastosowano wylewkę na kark z myciem poczekać należy około 2-3 dni. Każdorazowo kąpiel skraca u nich działanie nawet dobrego środka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda pchła.
Domowe porządki – zwalczanie pcheł w środowisku
Chcąc zlikwidować problem na długi czas, konieczne jest zastosowanie nie tylko preparatów przeciwpchelnych u psa oraz innych zwierząt domowych, ale także odpowiednie czyszczenie mieszkania. Domowe zakamarki np. szczeliny parkietu to idealne miejsce dla jaja pcheł. Tak ukryte pasożyty zlikwidować można przy użyciu oprysków środkami owadobójczymi. Pchle jaja wykazują jednak częściową oporność na działanie tego typu środków i cały oprysk należy powtórzyć około po 14 dniach. Skuteczne środki bywają jednak toksyczne np. dla kotów lub dzieci, dlatego warto na czas jego stosowania przenieść gdzieś zwierzęta lub zorganizować wyjście domowników na kilka godzin.
Zwalczanie pasożytów w mieszkaniu powinno opierać się na dodatkowo na wypraniu rzeczy czworonoga. Do pralki powędrować powinny ubrania dla maltańczyka lub innej rasy psa, jego legowisko, kocyki czy ręczniki. Naturalny odruch powinien nakazać nam podobne postępowanie z innymi rzeczami i miejscami, z którymi miał kontakt pies. Jeżeli korzystał on czasami z budy, nie wolno zapominać o dokładnym wyczyszczeniu także tego miejsca. Pasożyty zwalczyć trzeba również w pojazdach! Usunąć jaja z zakamarków tapicerki pomogą m.in. specjalne aerozole oraz odkurzacz.
Naturalny i skuteczny sposób na pchły można robić samodzielnie np. z olejku z drzewa herbacianego, cytryny, piołunu lub octu. Decydując się na naturalne, domowe środki własnej produkcji, trzeba mieć świadomość, że zabieg opryskiwania należy powtarzać minimum kilkukrotnie.
Dzięki zastosowaniu powyższych metod można usunąć problem pcheł na długi czas! Chcąc wytępić je na zawsze, należy pamiętać o stosowaniu preparatów przeciwpchelnych bardzo regularnie.