Jak podać kotu tabletkę? Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku
Adoptując kota, musisz dowiedzieć się, jak czyścić uszy kota oraz wykonywać inne czynności pielęgnacyjne. Nie raz zdarzy się, że będziesz musiał dać kotu pigułkę! Nie wiesz jak się za to zabrać? Sprawdź, jak podać kotu tabletkę na odrobaczenie lub przepisane lekarstwo!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Kiedy trzeba podawać kotu tabletki?
Bez względu na to czy jest to kot Afrodyty, kot brytyjski, czy pers standardowo należy podawać mu tabletkę na odrobaczenie co minimum 6 miesięcy, choć w uzasadnionych przypadkach robi się to, co 3 miesiące lub raz w miesiącu. Tabletki “na robaki” trzeba zaaplikować częściej, gdy kot wychodzi na zewnątrz lub gdy w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze lub osoby z obniżoną odpornością.
Podawanie tabletek jest konieczne także podczas leczenia kota. W formie pigułek występują antybiotyki, leki sterydowe oraz leki hormonalne przeznaczone np. do leczenia nadczynności tarczycy.
Pigułki podaje się również w celu kontrolowania objawów rujowych. Kotka może otrzymywać progesteron w formie zastrzyków lub tabletek. Pierwsze podaje się co 3-4 miesiące, tymczasem tabletki podaje się raz w tygodniu o stałej porze. Tylko regularne ich podawanie przynosi efekt, ale nie warto stosować ich dłużej niż 2 lata, gdyż antykoncepcja hormonalna może zwiększać ryzyko nowotworów listwy mlecznej.
Jak podać kotu tabletkę? Podawanie tabletki krok po kroku
Istnieje kilka sposobów na to, jak podać kotu tabletkę.
- Lekarstwo można spróbować ukryć w kawałku mięsa lub specjalnym smaczku. Niestety, koty zwykle nie dają się na “nabrać”!
- W niektórych przypadkach tabletkę można rozpuścić w wodzie i podać roztwór strzykawką. Należy wtedy umieścić ją w kieszonce policzka pomiędzy policzkiem, a dziąsłami. Istnieje jednak ryzyko, że zwierzę wypluje część płynu. W przypadkach, gdy lekarstwo można łączyć z pożywieniem najlepiej zastosować urządzenie do kruszenia tabletek.
- Tabletkę można także zaaplikować bezpośrednio do pyska. Wymaga to pewnej sprawności i wiąże się z ryzykiem zakrztuszenia. Jak to zrobić?
- Posadź kota przed sobą.
- Złap go za głowę w okolicy uszu i delikatnie odciągnij jego głowę w tył.
- W takiej pozycji kot powinien otworzyć delikatnie pysk.
- Drugą ręką włóż tabletkę do pyska kota. Im głębiej tym większe prawdopodobieństwo, że ją połknie.
- Po włożeniu tabletki do pyska kota, możesz przez chwilę przytrzymać kota i pomasować okolice gardła.
- Upewnij się, że kot połknął tabletkę.
- Jeżeli kot nie połknął tabletki, możesz podać mu odrobinę wody np. strzykawką, ale uważaj na ryzyko zakrztuszenia! Najlepiej poczekać aż ją wypluje i wykonać całą procedurę jeszcze raz.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Zamiast wkładać tabletkę palcami, można użyć specjalnego aplikatora, który kosztuje mniej niż 20 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze tabletek na odrobaczanie kota?
Jak dać kotu leki w bezpieczny sposób? Wskazówki
- Jeśli Twój kot drapie i nie lubi być trzymany, spróbuj owinąć go ręcznikiem, pozostawiając odsłoniętą tylko głowę.
- Unikaj zaskakiwania kota, ponieważ może to go wystraszyć i może spowodować zadrapanie lub ugryzienie.
- Jeśli Twój kot naprawdę nie jest skory do współpracy, poproś drugą osobę, aby trzymała go podczas podawania pigułki.
- Pierwsza próba się nie udała? Odpocznij przez chwilę, daj kotu kilka smakołyków, pogłaskaj go i spróbuj ponownie.
- Jeśli kot ugryzie Cię lub zadrapie podczas podawania tabletek, skontaktuj się z lekarzem. Zęby i pazury kota są siedliskiem bakterii, które mogą spowodować infekcję (np. chorobę kociego pazura).
- Masz nowego kota lub przygarnąłeś kociaka? Zacznij trening z przysmakami, aby przyzwyczaić zwierzę do otwierania pyska. W ten sposób zmniejszysz stres, jeśli pacjent będzie potrzebował tabletek w późniejszym życiu.
- Jeśli kot jest zdenerwowany i nie ma sposobu, abyś mógł go przekonać do połknięcia pigułki, skontaktuj się z weterynarzem, aby poinformować go, że pacjent nie przyjmuje leków. Ważne, by Twój lekarz weterynarii wiedział, że kot nie otrzymuje przepisanego leczenia, by mógł odpowiednio analizować stan zwierzęcia i dobrać alternatywne leczenie.
U kotów, które nie akceptują pigułek, lekarz weterynarii może przepisać leki w innych postaciach np. płyny doustne lub zastrzyki. Niestety, tylko niektóre leki mają taką alternatywę!
Od początku posiadania kota ucz się, jak czyścić uszy, podawać tabletki lub obcinać pazury! Poproś lekarza weterynarii o wskazówki oraz stosuj pozytywne wzmocnienie u kota.