Jak opiekować się starszym psem? Tego potrzebuje psi senior
Starzenie się dotyczy nas wszystkich, a niezwracanie uwagi na mijające lata psa, może w konsekwencji doprowadzić do skrócenia jego życia. Psi seniorzy potrzebują naszej uwagi! Na liście zadań opiekuna muszą znaleźć się zarówno badania profilaktyczne, jak i właściwe podejście do żywienia oraz aktywności czworonoga. Przyjrzyjmy się, co warto zmienić, gdy pies powoli wkracza w jesień życia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Czy Twój pies się starzeje?
Proces starzenia i przejścia z wieku dorosłego w wiek określany jako senioralny lub geriatryczny czeka każdego z nas. Tak samo jest z Twoim psem lub kotem. Moment, w którym zaczyna się to dziać, jest jednak mocno zróżnicowany i bardzo subiektywny. Wśród zwierząt długość życia zależy od wielu czynników:
- rasy,
- rozmiarów ciała,
- aktywności,
- diety,
- przebytych chorób.
W ogólnym ujęciu to mniejsze rasy psów żyją dłużej. Do seniorów zalicza się psy ras dużych oraz olbrzymich w wieku już 6-8 lat oraz psy ras małych i miniaturowych dopiero po ukończeniu 10 roku życia. Chcąc uśrednić te wartości, można przyjąć, że pies zaczyna się starzeć między 7a 8 rokiem życia. Inaczej możemy powiedzieć, że dzieje się to wtedy, gdy pies osiągnie mniej więcej 75% przewidywanej długości swojego życia.
Obserwując swojego dorosłego psa, który przechodzi w wiek senioralny, zauważysz:
- obniżenie odporności,
- pogorszenie zdolności poznawczych,
- zaburzenia działania przewodu pokarmowego,
- zmianę masy ciała,
- kłopoty z apetytem,
- mniejszą aktywność fizyczną,
- zaburzenia snu.
Przewód pokarmowy starszego psa – żywienie a wiek
Co powinien jeść psi senior?
Wiek powoduje zmiany w całym organizmie. Bardzo ważne są m.in. te, które zachodzą w przewodzie pokarmowym czworonoga. Twój pies może tracić zęby lub cierpieć na choroby dziąseł, co będzie mu utrudniało przyjmowanie pokarmu. Na spadek apetytu może wpływać także pogorszenie zmysłów węchu oraz smaku. Wszystko to będzie wpływało na potrzebę podawania pokarmów atrakcyjnych smakowo.
Twoim celem powinno być dostarczenie mu właściwej ilości energii oraz składników odżywczych. Sprawdź, czy Twój pies preferuję karmę suchą, mokrą czy podawanie gotowanego odpowiednika diety BARF. Jednocześnie pamiętaj, że wraz z wiekiem zwierzęta mają obniżone zdolności trawienne. Badania wskazują, że skład mikrobioty jelitowej będzie się zmieniał.
W dietach dla psich seniorów powinno być 7-15% tłuszczu w suchej masie. Większe ilości mogą być jednak zalecane, jeżeli u psa dochodzi do znacznej utraty masy ciała. U wielu psich seniorów i pacjentów geriatrycznych widoczna jest potrzeba podawania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Istnieje już duża ilość dowodów na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią istotne funkcje m.in. w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, czy ostrości wzroku. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają także na stan skóry oraz mogą wspomagać radzenie sobie z chorobą zapalną stawów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Psy starsze narażone są na odwodnienie. Musisz o tym pamiętać i dbać o to, by woda była wręcz najważniejszym składnikiem pokarmowym. Zapewnij ulubieńcowi stały dostęp do czystej i świeżej wody. Inne sposoby na wprowadzenie płynów do diety psa to np. podawanie karmy mokrej lub dolewanie wody do karmy suchej. Możesz także rozstawić wodę w kilku miejscach domu. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli Twój pies ma np. kłopoty z poruszaniem się. Dzięki kilku miskom nie będzie musiał odbywać dłuższych wycieczek, by zaspokoić pragnienie.
Jak karmić psiego seniora?
Mówiąc o podawaniu posiłków, warto powiedzieć, że pierwszym krokiem powinno być ustalenie zapotrzebowania na kalorie danego czworonoga. Możesz wyliczyć je samodzielnie, skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci lub skorzystać z pomocy dietetyka weterynaryjnego. Znając zapotrzebowanie kaloryczne pupila oraz kaloryczność podawanej karmy możesz ustalić dzienną dawkę pokarmową.
Podziel ją na 2-3 porcje, a następnie ustal stałe pory karmienia. Pamiętaj, że cały czas warto dbać o zaspokajanie potrzeb behawioralnych oraz stymulowanie umysłowe pupila. W tym celu można wykorzystać interaktywne zabawki do karmienia lub maty węchowe. Jeżeli jednak Twój pupil ma problemy ze zmysłem węchu lub uzębieniem możesz wykorzystać maty do lizania wypełnione aromatyczną mokrą karmą. Twój pupil wciąż może mieć także potrzebę gryzienia. Wypróbuj zatem delikatniejsze gryzaki stworzone z myślą o starszych psach. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies się trzęsie.
Stymulacja umysłowa psa seniora
Kolejnym elementem, który omówimy pod kątem starzenia się psa, będzie jego układ nerwowy. U seniorów dochodzi do upośledzeniem tzw. funkcji poznawczych. Wynika to ze zmian zwyrodnieniowych i skutkuje pogorszeniem zarówno węchu i wzroku, jak i słuchu. Pies może być także bardziej rozkojarzony i mieć trudności w utrzymaniu “kontaktu” z opiekunem. W diecie psa pod kątem zdrowia jego układu nerwowego ważne są:
- przeciwutleniacze,
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,
- niektóre zioła,
- kwasy tłuszczowe MCT.
Wraz z wiekiem Twój pie może mieć mniej sił i energii, ale wciąż powinien korzystać z życia. Warto skupić się na wspomaganiu jego umysłu oraz ciała poprzez:
- pracę węchową np. z użyciem maty,
- zmianę tras spacerów,
- proste treningi psiego fitnessu,
- masaże,
- bardziej stonowane zabawy.
Jesień życia może być zdrowa i radosna! Nie zapominaj jednak o regularnych badaniach psa. Twój pupil powinien mieć aktualne badania krwi (co 6-12 miesięcy) oraz wykonywane raz w roku USG jamy brzusznej. Istotne są również kontrole stomatologiczne!