Kamień nazębny u kota - poważny problem zdrowotny

Dlaczego kot ma żółte zęby?

Kamień nazębny to problem i ludzi i kotów. Powstaje w wyniku osadzania się resztek pokarmu na zębach. Część resztek zostaje usunięta w naturalny sposób, ale część zostaje i ulega mineralizacji, tworząc kamień. Zęby z kamieniem mogą być żółte lub wręcz brązowe.

Ile koty mają zębów? Prawie tyle, co człowiek, bo 30. Kocie uzębienie jest przystosowane do diety mięsnej niewymagającej długiego przeżuwania, a szczęka rusza się przez to tylko w pionie. Koty w naturalny sposób potrafią dbać o zęby, jednak niektóre osobniki mogą być genetycznie podatne na narastanie kamienia. W takich przypadkach mycie zębów przez człowieka staje się koniecznością.

Naturalne czyszczenie zębów

Koty w naturze czyszczą zęby … jedząc swoje ofiary. Zjadanie dużych kawałków mięsa z kośćmi, skórką i piórami to świetny sposób na mechaniczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia. Kamień nazębny dla dzikiego kota nie stanowi zatem dużego problemu.

W ludzkich domach mruczki dostają innego rodzaju karmę - miękką, niewymagającą gryzienia, niezawierającą kości, zmieloną na jednolitą masę. Nawet karma sucha jest mało wymagająca - większość kotów nie gryzie jej granulek, ale w całości połyka. Zęby domowych kotów nie są więc czyszczone podczas jedzenia. Profilaktyka narastania kamienia w takich warunkach wymaga umiejętnej pomocy człowieka.

Jak ograniczyć kamień nazębny u kota w domu?

Mechaniczne czyszczenie zębów jedzeniem

Zapobieganie problemom jest zawsze lepsze niż leczenie. U kotów, tak samo, jak u ludzi, najważniejsze jest mechaniczne oczyszczanie zębów. Homo sapiens używa do tego celu szczoteczki, u kota najlepiej stosować… mięso. Duże, poprzerastane tłuszczem i powięzią kawałki mięsa wołowego lub pałkę czy skrzydełko z kurczaka. Wyłącznie surowe!

Tego rodzaju czyszczenie ma same zalety - po pierwsze kot chętnie zje kawałek surowego mięsa, po drugie cena takiej kuracji jest naprawdę niewielka, po trzecie nie wymaga ona od nas szczególnego wysiłku. Kot, który ma już stałe zęby, spokojnie poradzi sobie z dużym kawałkiem mięsa i małymi, surowymi kośćmi - jest do tego przystosowany przez naturę.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń szczoteczką

Kocie szczoteczki do zębów można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Ich cena oscyluje od kilku do kilkunastu złotych, ale moim zdaniem nie warto ich kupować. Koty, które dadzą sobie włożyć do pyszczka ciało obce w postaci szczoteczki, to rzadkie przypadki. Ponadto nawet najmniejsza szczoteczka nakładana na palec jest dla kociego pyszczka za duża.

Czyszczenie zębów kotu, a także jak ograniczyć kamień nazębny u kota, usuwanie i czyszczenie
Usuwanie kamienia nazębnego u kota nie jest łatwe, warto więc wiedzieć, jak ograniczyć kamień nazębny u kotów

Dużo lepiej jest używać do czyszczenia własnego palca (tego najmniejszego), nad którym mamy pełną kontrolę i którym nie zrobimy kotu krzywdy. Palec można owinąć gazą lub specjalnym wacikiem nasączonym płynem do czyszczenia zębów. Cena opakowania takich wacików wynosi od 30 do 90 zł. Usuwanie płytki następuje w tym przypadku poprzez delikatne pocieranie zębów szorstką powierzchnią.

Mycie zębów nie jest dla kota przyjemnością, dlatego należy go do tego przyzwyczajać od kociaka. Zaczynamy od oswojenia zwierzęcia z dotykiem w okolicy pyszczka i warg, dopiero później próbujemy dotykać zębów i dziąseł. Z czasem możemy do tej procedury dołożyć preparaty do czyszczenia zębów, czyli różnego rodzaju płyny czy pasty dla zwierząt. Najlepiej wybrać te enzymatyczne bez smaku i zapachu. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego koty mruczą.

Preparaty do czyszczenia zębów

Na rynku istnieją pasty i żele, a nawet specjalne dodatki do jedzenia czy wody, które mają zapobiegać powstawaniu kamienia. Niektórzy producenci twierdzą, że ich specyfiki usuwają już powstały kamień, ale takie reklamy należy włożyć między bajki. Jeśli kamień się pojawi, jedynym sposobem na usunięcie go jest zabieg w gabinecie weterynaryjnym.

Żele i pasty, które nie wymagają mechaniczne tarcia, zazwyczaj są nieskuteczne, a jeśli są, to jedynie na wstępnym etapie problemów z zębami, kiedy kamień jest niewielki i nie rozwinęło się jeszcze zapalenie dziąseł. Nie warto wybierać produktów najtańszych ani działać na chybił - trafił. Najlepiej zasięgnąć w tej dziedzinie opinii weterynarza - stomatologa.

Odpowiedź na pytanie, jak ograniczyć przyrost kamienia nazębnego u kota jest trudniejsza niż na pytanie, jak oswoić kota z psem, a to dlatego, że koty z natury gorzej znoszą wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w obrębie pyszczka. Jeśli już decydujemy się te zabiegi przeprowadzać, należy robić to delikatnie, bez nadmiernego stresowania zwierzęcia.

ikona podziel się Przekaż dalej