Jak odchudzić kota? Najskuteczniejsze diety odchudzające
Koty, tak jak ludzie, mogą mieć nadwagę. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ może przyczynić się do śmierci zwierzaka. Jak skutecznie odchudzić domowego kota? Czy koty po sterylizacji są bardziej narażone na nadwagę? Jak domowym sposobem odchudzić kota? Czy istnieje coś takiego jak najlepsza karma odchudzająca? Na czym polega odkłaczanie kota? Czy warto szukać na forum informacji o tym, jak karmić kota? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Dowiedz się, jak odchudzić kota.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odchudzanie kota – kiedy trzeba zacząć?
Nadwaga u kota – po czym poznać?
Kot otyły to taki, który nabrał zbyt dużej masy ciała. Prawidłowa waga tego zwierzaka zależna jest rasy, wieku, płci, stanu zdrowia oraz innych indywidualnych czynników. Koty orientalne mają mniejszą masę ciała, osiągają wagę około 3-4 kg, podczas gdy koty dużych ras mogą uzyskać masę nawet trzy razy większą.
Aby ocenić, czy nasz kot jest otyły, przede wszystkim trzeba go zważyć. Jeżeli zwierzak nie chce stanąć na wadze, możemy zważać się z nim, potem sami, a na końcu sprawdzić różnicę.
Krok drugi to sprawdzenie, jak wygląda. U kota z prawidłową wagę powinniśmy zauważyć wcięcie za żebrami, a na brzuchu nie powinno być ciągnącej się do ziemi fałdki. Jeżeli przejedziemy ręką wzdłuż kręgosłupa i nie wyczujemy ani łopatek, ani kości biodrowych, oznacza to, że kot ma nadwagę.
Przyczyny otyłości u kota
Zdarza się, że nadwaga u kota jest wynikiem choroby (np. problemy z tarczycą). Jednak zdecydowanie częściej jest ona wynikiem złej diety. Stały dostęp do suchej karmy to pierwszy krok do otyłości. Nie powinno się dosypywać jedzenia za każdym razem, gdy ujdzie się dno w kociej misce.
Koty po sterylizacji w zasadzie nie mają powodów, aby nadmiernie tyć. Jednak już u kastrata jest to możliwe. Pojęcia „sterylizacja” i „kastracja” często są używane zamiennie, podczas gdy oznaczają dwa różne zabiegi. Pierwszy z nich ma na celi tylko przecięcie nasieniowodów lub podwiązanie jajowodów, co jedynie uniemożliwia kotom dalsze rozmnażanie. Hormony płciowe dalej są produkowane. Dopiero zabieg kastracji polega na wycięciu jąder z worka mosznowego lub usunięciu jajników i macicy. Dlatego to u kastrata można zaobserwować wzmożony apetyt, mimo że ich zapotrzebowanie energetyczne maleje. Jeśli dieta będzie taka sama, jak przed zabiegiem, bardzo możliwe, że kot utyje.
Do tego dochodzi jeszcze brak ruchu. Domowe koty nie muszą polować kilka razy dziennie, szukać pożywienia czy schronienia. Leżą bezpiecznie w swoich ulubionych miejscach i wstają tylko wtedy, gdy muszą skorzystać z toalety lub poczują się głodne. Szczególnie dotyczy to osobników starszych, które mogą mieć problemy ze stawami lub cierpieć na inne dolegliwości.
Brak ruchu, zła dieta, dokarmianie – to wszystko razem daje przepis na nadwagę. Jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do m.in. cukrzycy lub chorób dróg moczowych. Dzieje się to po części dlatego, że otyły kot rzadziej podchodzi do miski z wodą. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeżeli karmiony jest wyłącznie suchą karmą. Źle nawodniony organizm jest przyczyną różnych chorób, ponieważ woda wpływa na ilość produkowanego moczu. Jeśli jest gęsty i zbyt długo zalega, namnażają się bakterie, które prowadzą do zapalenia pęcherza. Narażone są również nerki. Jeśli chcesz uniknąć problemów z wagą u swojego pupila, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu zwierząt.
Zdrowie kota – co warto wiedzieć?
Jak odchudzić kota?
Domowego kota można skutecznie odchudzić. Nie wolno jednak robić tego na własną rękę. Dieta powinna być najpierw skonsultowana z lekarzem weterynarii po wcześniejszym przebadaniu kota. Jeżeli zwierzak okaże się na coś chory, jego dieta można się całkowicie różnić od tej, którą wybralibyśmy sami.
Kiedy kot okaże się zdrowy, to jak go karmić? Koty nie tyją przez tłuszcz, a przez węglowodany zawarte w pokarmach. Te pierwsze są spalane, podczas gdy drugie zamieniają się w tłuszcz magazynowany na brzuchu. Dlatego trzeba wyeliminować karmę, która ma w swoim składzie znaczną ilość węglowodanów.
Warto również rozważyć zmianę suchej karmy na mokrą. Dlaczego? W naturze koty praktycznie w ogóle nie piją wody. Nie muszą. Czerpią ją prosto z pokarmów. Jednak domowe koty nie mają takiej możliwości. Karmy mokre mają w 80% wilgotności, a karmy suche tylko 15%. Dorosły kot, ważący 5 kg, powinien wypijać szklankę wody (50 ml na każdy 1 kg kota). Gdy je suchą karmę, powinien nawet więcej. W praktyce jest to niemożliwe, zwłaszcza że niektóre koty nie lubią pić wody z miski. Dlatego mokra karma, z dobrym składem (mięsnym, bez zbóż i cukrów!) o dużej wilgotności jest zdrowszym wyborem.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jak odchudzić kota? Na pewno nie warto sugerować się produktami, które określane są jako „light” etc. Często w ich składzie znajduje się znacznie więcej węglowodanów, a mniej tłuszczów. Nie jest to wskazane ani dla kota z nadwagą, ani o prawidłowej wadze. Możemy odchudzić kota, kupując karmę bez dodatkowych oznaczeń, że jest dla kotów otyłych. Wystarczy upewnić się, że jej skład jest odpowiedni. Zawsze można dopytać ludzi na forum lub grupie na Facebooku, czy mają sprawdzone produkty. Może okazać się, że kotu nie posmakuje dana karma i będzie trzeba szukać dalej.
Kiedy wyeliminowaliśmy złą karmę, trzeba zastanowić się nad dawkowaniem nowej. Najlepiej, aby podawać mniejsze porcje, ale 3-4 razy w ciągu dnia. Odchudzanie kota to proces powolny, przeważnie trwa kilka miesięcy. W tym czasie nie możemy kota zagładzać! Chęć zbyt szybkiego odchudzenia kota można doprowadzić do stłuszczenia wątroby lub jakiejś innej choroby. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym.
Nie wolno dokarmiać kota resztka z talerza. Potrawy dla ludzi zawierają w sobie bardzo dużo soli, która jest szkodliwa dla kota. Niewskazane są również: mleko, wieprzowina, wędzone ryby, zboża, białko jajka, cebula, czosnek, szczypiorek, por, rodzynki, winogrona, porzeczka, kości, czekolada, ciastka, cukier, kawa, herbata, alkohol.
Jednak sama dieta to nie wszystko. Ważny jest również ruch. Gdy kot cierpi na sporą nadwagę, nie można angażować go w długą zabawę. Szybciej się męczy, może mieć problemy z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego. Zbędne kilogramy obciążają również stawy. Dlatego warto zacząć od zabawy trwającej kilku minut, a dopiero z czasem ją wydłużyć.
Odkłaczanie kota – dlaczego jest potrzebne?
Zauważyłeś wymioty i zatwardzenie u kota? Nie bagatelizuje tego! Bardzo możliwe, że twój kot jest zakłaczony. Zalegająca w przewodzie pokarmowym sierść zmienia się w pilobezoary – kule włosowe. Zwykle włosy, które kot zjada podczas mycia się, są wydalane wraz z kałem. Jednak nie zawsze. Zdarza się, że kot wymiotuje sfilcowanym futrem. Nie oznacza to jednak, że pozbył się wszystkich kul z żołądka. Część mogła tam utknąć.
Wymioty i zatwardzenie u kota to jedne z objawów zakłaczenia, ale nie wszystkie. Kot może mieć kaszel i wzdęcia. Może stracić apetyt, schudnąć czy miauczeć podczas załatwiania się. Należy wtedy udać się do weterynarza, który wykona badanie RTG lub USG, aby upewni się w swoich podejrzeniach. Możliwe, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny, ale może okazać się, że wystarczy podać kroplówkę albo parafinę lub zrobić lewatywę, aby organizm kota sam wydalił zbite kule.
Aby nie dopuścić do zakłaczenia kota, można podawać mu siemię lniane (kleik dołączony do karmy), smalec (z gęsi lub kaczki – jedna łyżeczka raz w tygodniu) lub trawę (wysiana gotowa mieszkanka). Są to najlepsze domowe sposoby. Nie warto ufać przysmakom czy pastom odkłaczającym, bo ich skład na dłuższą metę może tylko zaszkodzić kotu.
Należy również pamiętać o regularnym wyczesywaniu kota. Dzięki temu szybciej zauważymy, czy naszemu pupilowi nic nie dolega. Łupież czy łyse placki będą oznaczały, że z kotem coś się dzieje. Możliwe, że zwierzak jest na coś uczulony. Im szybciej się tym zainteresujemy, tym lepiej. Nadwaga, zakłaczenie czy alergie to nie są rzeczy, które można bagatelizować. Aby kot był zdrowy i szczęśliwy, trzeba o niego dbać.