Jak ocenić stan zdrowia psa? Porady dla opiekuna
Dla każdego opiekuna najważniejsze jest to, żeby jego pies był zdrowy i szczęśliwy. Jak zatem samodzielnie ocenić stan zdrowia psa? Podpowiadamy na, co zwracać uwagę każdego dnia oraz kiedy warto udać się do lekarza weterynarii.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Czy Twój pies jest zdrowy? To widzisz każdego dnia
Jako opiekun psa każdego dnia masz okazję przyglądać się stanowi zdrowia swojego pupila. Liczą się wszystkie małe i codzienne rzeczy! Na bieżąco możesz oceniać:
- jakość kału psa,
- stan jego sierści,
- apetyt,
- aktywność.
Zacznijmy od kału. O zdrowiu psa w dużej mierze świadczy prawidłowy wygląd jego stolca. Twój pupil powinien oddawać dobrze uformowany kał w ciemnobrązowym kolorze. Zwracaj na to uwagę i pamiętaj, że odchody nie powinny być ani zbyt twarde i suche, ani zbyt miękkie i nieuformowane. W zdrowym stolcu nie powinno być:
- większych resztek pokarmu,
- krwi,
- śluzu.
O zaburzeniach związanych z pracą przewodu pokarmowego świadczyć może inny kolor odchodów. Bardzo ciemny, a właściwie czarny kał może świadczyć o obecności zhemolizowany krwi, co wiąże się z krwawieniem w górnej części przewodu pokarmowego. Jasny i tłusty kał może natomiast wskazywać na problemy z trzustką. Wszystkie utrzymujące się nieprawidłowości zgłaszaj lekarzowi weterynarii. Możesz także robić zdjęcia, w wielu sytuacjach jest to bardzo pomocne podczas diagnostyki problemu.
Drugą kluczową kwestią służącą do oceny ogólnego stanu u psa jest wygląd jego sierści. Powinna być ona lśniąca, miękka i zadbana. Zła kondycja skóry i sierści może wskazywać zarówno na błędy dietetyczne, jak i na ogólnoustrojowe choroby. Pojawiające się u Twojego pupila wyłysienia lub świąd, mogą wiązać się z obecnością pasożytów lub chorobami dermatologicznymi i alergiami.
Wypadanie sierści jest oczywiście w pewnej ilości normalne. Wzrost okrywy włosowej u psa nie jest stały. Cykl włosa składa się z fazy wzrostu oraz fazy spoczynku. Faza wzrostu trwa od 6 do 8 tygodni natomiast faza spoczynku od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jest to zależne od:
- predyspozycji genetycznych,
- pory roku,
- temperatury otoczenia.
W fazie wzrostu zaczynają się tworzyć nowe włosy, które wypychają stare. Obserwujesz wtedy wypadanie sierści u swojego pupila. W naturze występują okresy wymiany sierści, ale obecnie psy utrzymywane są w domach przy sztucznym świetle i wyższej temperaturze, dlatego mogą linieć przez cały rok i nie wytwarzać zimowej okrywy włosowej. Zwracaj jednak uwagę, ile sierści traci Twój przyjaciel i pamiętaj, że zdrowa skóra to nie tylko kwestia estetyczna. Skóra stanowi barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a organizmem Twojego psa i pełni wiele ważnych funkcji.
Jak ocenić stan zdrowia psa? Przydatne wskazówki
Co o zdrowiu psa mówią jego błony śluzowe?
Błony śluzowe pokrywają okolice naturalnych otworów ciała psa. Znajdziesz je w:
- jamie ustnej,
- nozdrzach,
- okolicy oczu,
- okolicy odbytu i narządów płciowych.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Mają one zwykle jasnoróżowy kolor związany z obecnością naczyń krwionośnych. Oceniający stan zdrowia psa ważne są dwie kwestie. Po pierwsze ich kolor, a po drugie tzw. czas wypełnienia kapilar. Najlepszym miejscem do oceny koloru błon śluzowych jest wewnętrzna strona powiek, czyli spojówka lub ewentualnie błona śluzowa jamy ustnej.
- Blade błony śluzowe są efektem niedokrwistości, krwotoku wewnętrznego lub zmniejszonego ciśnienia krwi.
- Zażółcenie błon śluzowych będzie wskazywało natomiast na akumulacje bilirubiny, czyli na choroby wątroby.
- Czerwone błony śluzowe obserwuje się we wczesnym etapie udaru cieplnego. Jeżeli takie zaczerwienienie dotyczy np. jedynie spojówki, może być wynikiem miejscowego podrażnienia.
Jak zbadać czas wypełnienia kapilar? Jest to szybki pomiar, który możesz wykonać samodzielnie. Naciśnij na dziąsło swojego psa, po uniesieniu jego górnej wargi. Uciskaj przez 6-8 sekund, a po zwolnieniu ucisku, zmierz czas, jaki upływa do powrotu normalnego koloru. Czas wypełnienia kapilar powinien wynosić do 2 sekund. W takiej sytuacji przepływ krwi jest prawidłowy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czego nie może jeść pies.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?
Głównym sposobem na pozbywanie się nadmiaru ciepła u psów jest zianie, czyli przyspieszone oddechy przez nozdrza i jamę ustną. W przeciwieństwie do ludzi większości skóry psa nie wydziela potu. Gruczoły potowe znajdują się u czworonogów jedynie między palcami i to one biorą udział w ewentualnej termoregulacji.
Prawidłowa temperatura ciała u psów waha się od 38°C do 38,9°C. Temperaturę ciała psa mierzy się w odbycie i najlepiej robić to za pomocą termometrów przeznaczonych dla zwierząt. Może ona wzrosnąć fizjologicznie np. po aktywności fizycznej.
Utrzymujące się podwyższenie temperatury to gorączka, która powstaje w wyniku zmian w mechanizmach termoregulacyjnych organizmu. W tej sytuacji dochodzi do przestawienia temperatury w ośrodku termoregulacji. Gorączka zwykle nie stanowi zagrożenia i jest mechanizmem obronnym. Pomaga psu w zwalczaniu choroby. Niestety zbyt wysoki wzrost temperatury lub przedłużająca się gorączka, musi zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii, który wprowadzi odpowiednie środki obniżające temperaturę psa.
Kiedy udać się do lekarza weterynarii?
Wizytę u lekarza weterynarii musisz rozważyć zawsze, gdy coś zmieniło się w wyglądzie lub zachowaniu Twojego pupila. Powodem konsultacji powinna być:
- biegunka,
- zmiana apetytu,
- niższa aktywność,
- problemy z oddawaniem moczu,
- niechęć do zabawy,
- drapanie się lub pocieranie o meble,
- zmiany skórne,
- obecność guzów lub guzków,
- wymioty,
- wypływy z oczu,
- potrząsanie głową,
- zaburzenia snu,
- osłabienie i osowienie.
Lepiej udać się na badania “zbyt wcześnie” niż zbyt późno. Utrzymująca się biegunka lub wymioty u młodego psa mogą szybko doprowadzić do odwodnienia, a odczuwany przez psa świąd doprowadzi do powstania ran na jego skórze.
Na liście obowiązków każdego opiekuna powinny znajdować się także rutynowe badania profilaktyczne, na które należy wybierać się raz w roku.