“Hot spot” u psa – czym jest i jak powstaje?
W medycynie weterynaryjnej istnieje pojęcie “hot spot”. Co ona oznacza? To ostre, sączące zapalenie skóry! Sprawdziliśmy, jak wygląda, kiedy powstaje oraz jak przebiega leczenie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Jak wygląda “hot spot” u psa?
“Hot spot” to zmiana skórna która pojawia się nagle. Jest ciepła, bolesna i obrzęknięta. Sączy się z niej ropa, która wydziela dość charakterystyczny zapach. Zmiana skórna typu “hot spot” szybko się powiększa. U Twojego psa w ciągu kilku godzin niewielka zmiana może stać się dużo większa. Będzie ona miała żółtawe zabarwienie w części środkowej i będzie otoczona czerwonym pierścieniem podrażnionej skóry. Czworonogi z tym problemem drapią się oraz wylizują, gdyż odczuwają w danym miejscu ból lub świąd. Co ważne, jeżeli nie zareagujesz w porę, “hot spot” może się po pierwsze rozprzestrzeniać na kolejne obszary ciała, a po drugie zostać “pogłębiony” przez samouszkodzenia związane z drapaniem się czworonoga.
U jakich psów najczęściej występuje sączące zapalenie skóry? Ten problem powstaje głównie u psów o gęstym podszerstku. Predysponowane rasy to:
- owczarki szkockie collie,
- owczarki niemieckie,
- chow chow,
- berneńskie psy pasterskie,
- retrievery.
“Hot spot” najczęściej pojawia się przed linieniem. Głównie w trakcie bardziej wilgotnych pór roku, jak wiosna. Do pojawienia się zmian skórnych mogą predysponować także ulewne deszcze, czy kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych. Ma to związek z tym, że martwe i wilgotne włosy przyklejają się do skóry psa. Niestety niektóre osobniki są szczególnie podatne na ten rodzaj problemów dermatologicznych i może u nich wielokrotnie dochodzić do nawrotów.
Skąd bierze się “hot spot” u psa?
Przyczyny problemu leżące u podłoża rozwoju zmiany typu “hot spot” to pierwotne urazy skóry. Należą do nich zadrapania albo urazy spowodowane maszynką do strzyżenia. Sączące, ropne zapalenie skóry u psa dość często notowane jest m.in. kilka dni po strzyżeniu czworonoga.
“Hot spot” powstaje w obszarach, na których włos psa jest matowy, wilgotny lub niedostatecznie zadbany i wyczesany. Zmiany najczęściej lokalizuje się na:
- karku,
- uszach,
- klatce piersiowej,
- grzbiecie,
- pośladach,
- bokach ciała.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
W przypadku lokalizacji zauważono, że istnieje zależność pomiędzy miejscem zauważenia zmiany a czynnikiem inicjującym jej powstanie. Przykładowo u zwierząt z zapaleniem ucha zewnętrznego zmiany “hot spot” umiejscawiają się głównie na skórze policzków lub małżowin usznych. Inaczej jest, gdy zmiany powstają na tylnej powierzchni ud lub przy nasadzie ogona. Wtedy przyczyną może być zapalenie gruczołów okołoodbytowych lub inwazja pcheł. Co ciekawe, do czynników wywołujących sączące zapalenie skóry należą także ukąszenia owadów. Sprawdź także ten artykuł na temat najczęstszych chorób skóry u psa.
Jak wygląda leczenie “hot spot” u psa?
Jeżeli zauważysz u swojego psa zmiany skórne przypominające “hot spot”, zdecyduj się na wizytę u lekarza weterynarii. Leczenie opiera się na:
- usunięciu zanieczyszczeń,
- osuszeniu powierzchni skóry,
- podaniu odpowiednich leków.
Zwykle włosy, które otaczają zmianę skórną, trzeba wygolić. Skóra musi być oczyszczana delikatnym preparatem przeznaczonym dla psów, dzięki czemu usunięte zostaną wysięki i strupy.
Konieczne może być podanie leków przeciwzapalnych, które zmniejszają nasilenie świądu oraz antybiotyków. U części psów dodatkowo stosuje się kołnierz ochronny, który zapobiega niektórym samookaleczeniom. Dodatkowo jeżeli u psa rozpoznana zostanie pierwotna przyczyna urazu skóry np. wstępowanie pcheł lub alergia, wprowadzane jest leczenie danego problemu. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko nawrotów “hot spot”.
Podsumowując, ostre sączące zapalenie skóry (“hot spot”) to choroba powszechnie spotykana u psów w okresie wiosenno-letnim. Pojawia się nagle i jest skutkiem samouszkodzeń. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż powoduje ból oraz świąd u Twojego pupila. Zauważyłeś coś na skórze swojego pupila? Umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.