Gorączka u psa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, zbijanie
Gorączka u psa to jeden z objawów choroby. Umiejętność jej rozpoznania jest zatem bardzo ważna dla każdego opiekuna. Jaką psy mają temperaturę? Kiedy mówimy o stanie podgorączkowym, a kiedy to już wysoka gorączka?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gorączka u psa – od czego zależy psia temperatura?
Prawidłowa temperatura u psów
U szczeniaka temperatura kształtuje się przez pierwsze kilka tygodni życia. Normalna wartość ciepłoty ciała u nowo narodzonego oseska to około 34°C. U małego psa rośnie ona tak, by w ciągu pierwszych siedmiu dni norma osiągnęła już około 37°C. W przypadku zdrowego szczeniaka temperatura dorosłego psa reguluje się około czwartego tygodnia.
Normalna temperatura psa waha się od 37,5°C do 39,3° C. Przyjmuje się, że u mniejszych ras (np. yorka) jest ona nawet do jednego stopnia wyższa niż u ras dużych.
Stan podgorączkowy definiuje się jako podniesienie się temperatury o jeden stopień w stosunku do normy u danego psa. Gorączka to natomiast temperatura wyższa od normy o 2-3°C. Wysoka gorączka, zbliżająca się do 43°C powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie czworonoga.
Podwyższona temperatura występuje fizjologicznie:
- u psa po szczepieniu,
- gdy pies jest zdenerwowany,
- podczas aktywności fizycznej.
Jakie są objawy gorączki? Po czym poznać, że zaczyna się choroba?
Psia temperatura ciała regulowana jest przez podwzgórze, które stanowi jeden z obszarów mózgu. Działa ono jak rodzaj termostatu, który ma za zadanie utrzymać temperaturę najbliższą normie u danego osobnika. Sygnały z podwzgórza wyzwalają inne czynności organizmu prowadzące do produkcji ciepła lub jego utraty. Podczas gorączki “termostat” w ciele psa przestawia się na wyższą temperaturę.
Wystąpienie gorączki to jeden z elementów odpowiedzi immunologicznej. Jej rola nie jest jednak w 100% znana. Wiadomo natomiast, że ma kilka skutków, jak:
- wzrost aktywności leukocytów,
- hamowanie rozwoju niektórych bakterii.
Uważnemu opiekunowi bez trudu uda się rozpoznać symptomy świadczące o chorobie. Objawy wskazujące na gorączkę to:
- apatia,
- ciepłe uszy,
- dreszcze,
- zaczerwienione oczy,
- utrata apetytu,
- kaszel,
- wymioty,
- osłabienie.
Podejrzewając gorączkę, warto sprawdzić, o ile stopni przekroczona została norma. W tym celu użyć należy termometru weterynaryjnego. Jak to zrobić?
Mierzenie temperatury u psa
Temperaturę u psów mierzy się głównie w odbycie lub uchu. Chcąc dobrze rozpoznać stan podgorączkowy, warto zaopatrzyć się w dobry termometr. Na rynku dostępne są różne modele w cenach od 20 do 500 złotych. Najdroższe są te bezdotykowe przeznaczone dla różnych gatunków zwierząt, które dokonują pomiarów już w 1 sekundę i mają czujniki odległości. Takiego sprzętu używać można do pomiarów nie tylko w uchu oraz odbycie, ale także wskazując nim na oko lub błony śluzowe dziąseł. Dobry termometr poznać można po oferowanej gwarancji, szybkim czasie pomiaru oraz np. elastycznej sondzie.
Mierzenie nie jest trudne, o ile znamy kilka podstawowych zasad. Jak bezpiecznie sprawdzić temperaturę w odbycie psa dysponując najprostszym sprzętem?
- Zanim termometr zostanie umieszczony w odbycie, musi zostać pokryty środkiem poślizgowym typu olej parafinowy lub wazelina.
- Termometr należy umieścić w odbytnicy czworonoga, wsuwając go do odbytu na długość od 1 do 2 cm w zależności od wielkości psa.
- Końcówkę termometru warto skierować na ścianę jelita, by nie sprawdzać temperatury w środku mas kałowych.
- Wynik odczytać można po 1-2 minutach.
W przypadku, gdy psia temperatura ma być sprawdzana w uchu, nie ma konieczności smarowania termometru przed użyciem. Pomiar jest szybki i często lepiej tolerowany przez czworonogi. Termometr należy ustawić pod kątem 90 stopni do głowy zwierzęcia, by osiągnąć błonę bębenkową. Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia zapalenia ucha u psa temperaturę lepiej mierzyć w odbycie, by nie sprawiać mu dodatkowego bólu. Pomiar w uchu objętym chorobom nie byłby miarodajny. Sprawdź także ten artykuł na temat przeziębienia u psa krok po kroku.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Leczenie – czym zbić gorączkę?
Przyczyny gorączki a leczenie
Gorączka u psa pojawia się z wielu przyczyn:
- przeziębienie u psa,
- stany zapalne,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje wirusowe.
W gabinecie weterynaryjnym podać należy nie tylko wcześniej zmierzoną temperaturę, ale także wszelkie niezbędne informacje. Dla lekarza ważne fakty to:
- apetyt u psa,
- zmiany wagi w ostatnim czasie,
- występowanie biegunki lub wymiotów,
- ilość wypijanej wody,
- odbyte podróże,
- znalezione na psie kleszcze,
- termin ostatniej cieczki u samicy.
Konieczne jest leczenie przyczyny, dlatego prawidłowa wizyta będzie obejmować wywiad, badanie kliniczne oraz badania dodatkowe. Na tej podstawie postawiona zostaje diagnoza, a leczenie dobierane jest do przyczyny choroby. Jakie leki może dostać pies? W zależności od podłoża problemu podaje się:
- leki przeciwzapalne,
- antybiotyki,
- witaminy,
- leki wspomagające odporność,
- preparaty odrobaczające.
Psu podać można leki przeciwgorączkowe. Zrobić powinien to jednak tylko lekarz weterynarii, gdyż preparaty z ludzkiej apteczki bywają toksyczna dla czworonoga.
W medycynie weterynaryjnej istnieje także jednostka określana skrótem FUO oznaczającym gorączkę nieznanego pochodzenia. Mówi się o niej, gdy podwyższona temperatura utrzymuje się u psa dłużej niż 3 tygodnie, a organizm nie reaguje na antybiotykoterapię. Dodatkowo prowadzone postępowanie diagnostyczne nie przynosi odpowiedzi, co do podłoża problemu. Przyczyną FUO najczęściej okazują się nowotwory oraz choroby immunologiczne.
Co zrobić, gdy pies ma podwyższoną temperaturę?
Wysoka temperatura u szczeniaka powinna być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem weterynarii, gdyż może wiązać się z chorobami zakaźnymi. Jeżeli u psa występują biegunka lub wymioty istnieją poważne powody do obaw!
Obniżenie temperatury ciała psa uzyskać można domowymi sposobami np. chłodną wodą do picia lub okładami. Na rynku zoologicznym dostępne są także specjalne maty chłodzące, które można wykorzystać również podczas upałów.
Przeziębienia u psa lub każda inna choroba wymaga zapewnienia psu spokoju, ciszy i mniejszej ilości wysiłku fizycznego. Zwierzę potrzebuje dobrej jakości karmy i stałego dostępu do świeżej wody.
Właściciel każdego psa powinien zaopatrzyć się w termometr i umieć sprawdzić temperaturę swojego yorka lub owczarka niemieckiego. Taka umiejętność pozwoli podjąć odpowiednie działania, które przyniosą mu ulgę.