Przed eutanazją – co można zrobić, by dobrze przejść przez cały proces?

Wyjątkowy wspólny dzień

Wiesz, że Twój pupil już nie wyzdrowieje? Jeżeli jesteś w komfortowej sytuacji i po podjęciu decyzji o eutanazji masz jeszcze dzień lub dwa, pomyśl o zorganizowaniu swojemu psu „imprezy” pożegnalnej lub „najlepszego dnia” razem! Zamień trudne pożegnanie z psem na jeden z najlepszych dni w Waszym wspólnym życiu.

Po chwilach pełnych pieszczot, smakołyków czy wygrzewania się w słońcu nadejdzie czas na zgłoszenie się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj wtedy, że podjąłeś słuszną decyzję, by zakończyć ból i cierpienie ukochanego przyjaciela!

Pożegnanie przed zabiegiem

Jeśli Twoje zwierzę nadal je, zabierz do gabinetu weterynaryjnego jego ulubione przysmaki lub coś specjalnego np. czekoladę. Będziesz szczęśliwy, widząc, że Twój przyjaciel cieszy się czymś dobrym w trakcie Waszego pożegnania. Możesz mieć ze sobą także ulubiony kocyk lub zabawkę swojego czworonoga.

Masz drugiego psa? Jeśli jest spokojny, możesz (po konsultacji z lekarzem weterynarii) zabrać go ze sobą. Jest to sposób na przekazanie mu informacji o odejściu przyjaciela i daje mu możliwość np. powąchania zmarłego psa po zabiegu eutanazji. Drugi pupil zapewni Ci także towarzystwo oraz potrzebne wsparcie.

Co dzieje się w gabinecie weterynaryjnym?

Etap pierwszy - przygotowanie do zabiegu

Po ustaleniu z lekarzem weterynarii terminu zabiegu zgłoś się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz lub ktoś z obsługi poprosi cię o podpisanie niezbędnych dokumentów oraz wyjaśnij przebieg procedury.

Na początku Twój pies otrzyma zastrzyk zawierający leki znieczulające, które wprowadzą psa w “sen farmakologiczny”. Pamiętaj, że zanim zaczną działać, warto być przy psie lub kocie i zapewniać mu wsparcie w tej stresującej sytuacji. Staraj się w tym czasie nie płakać i zachować maksymalny spokój. Nie zrywaj Waszej więzi!

Pamiętaj, że eutanazja oznacza „dobrą śmierć”! Podane leki spowodują, że zwierzę zasypia i nie budzi się z powrotem, nie odczuwając bólu. Przygotuj się jednak na to, że oczy Twojego pupila nie zamkną się do końca, a pęcherz oraz zwieracz odbytu mogą się rozluźnić.

Czas po podaniu leków znieczulających to moment, gdy możesz poprosić o trochę przestrzeni lub kilka minut sam na sam ze swoim pupilem. Mów do swojego zwierzęcia oraz utrzymuj z nim kontakt przez dotyk. W ten sposób dodasz mu otuchy i zapewnisz poczucie bezpieczeństwa.

Zamyślony pies siedzi patrząc przez okno, jak przeżyć żałobę po psie lub kocie, czy są grupy wsparcia dla ludzi których zwierzęta umarły
Jak przygotować psa do zabiegu eutanazji, czy eutanazja jest bolesna dla zwierzęcia i co dzieje się z jego ciałem

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Etap drugi – ostatni zastrzyk

Kiedy zwierzę zostanie znieczulone i nie reaguje już na bodźce z otoczenia, lekarz weterynarii może przystąpić do właściwej procedury. Polega ona na podaniu zastrzyku zawierającego substancję czynną zatrzymującą krążenie czworonoga.

W gabinetach weterynaryjnych panują odmienne zwyczaje. Jedni lekarze weterynarii namawiają opiekunów, by pozostali ze swoim pupilem do końca, a inni proszą o opuszczenie pokoju badań, by samodzielnie wykonać iniekcje. Najlepiej podjąć taką decyzję wspólnie! Zastanów się, czy jesteś gotowy, by zobaczyć odejście swojego pupila! Weź także pod uwagę, że w ciągu 5 minut po iniekcji u zwierząt mogą wystąpić oddechy agonalne, drgania lub inne ruchy, które bywają szokujące dla opiekuna, choć są w pełni naturalne.

Po podaniu leków lekarz weterynarii obserwuje zwierzę oraz osłuchuje jego serce, w celu potwierdzenia ustania krążenia. Oficjalnie stwierdza się zgon czworonoga!

Co dzieje się z ciałem Twojego pupila?

Polskie prawo zakazuje chowania zwierząt np. w przydomowych ogródkach. Lekarz weterynarii najprawdopodobniej zaproponuje Ci zostawienie ciała Twojego czworonoga w lecznicy, skąd odbierze je firma zajmująca się utylizacją zwłok psów oraz kotów.

Co ciekawe, firmy te oferują także usługi indywidualne i możliwość otrzymania prochów pupila. Jeżeli jesteś zainteresowany taką opcją, możesz porozmawiać o niej z obsługą lecznicy weterynaryjnej lub wcześniej nawiązać kontakt z wybraną firmą i zorganizować odbiór ciała czworonoga. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile kosztuje uśpienie psa.

Pamiątki po pupilu - jak przetrwać żałobę?

Zabieg eutanazji jest obciążający psychicznie zarówno dla opiekunów, jak i lekarzy weterynarii. Ci drudzy mają jednak wiedzę oraz doświadczenie, które w wielu sytuacjach pozwala im odczuwać, że podjęta została najlepsza decyzja! Ty możesz mieć jednak złamane serce i długo czuć obciążenie psychiczne związane z eutanazją swojego ulubieńca. Nawet osoby, które zrobiły wszystko w czasie leczenia i wykorzystały wszystkie dostępne możliwości terapii, miewają poczucie winy.

Chcąc przetrwać żałobę, pomyśl o zebraniu pamiątek lub w inny sposób upamiętnij swojego pupila. Możesz posadzić drzewo w ogrodzie lub powiesić zdjęcie na ścianie. Jeżeli masz ochotę, zrób coś charytatywnego I przekaż legowisko swojego czworonoga oraz jego koce do schroniska lub fundacji pomagającej bezdomnym zwierzętom. Na początku może nie być to łatwe, więc odczekaj trochę czasu. Najpierw przenieś je w inne miejsce.

W przeżyciu żałoby mogą pomóc Ci także ludzie w Twoim otoczeniu. Porozmawiaj z nimi o swojej stracie. Coraz częściej opiekunowie uśpionych zwierząt tworzą specjalne grupy wsparcia lub fora, na których możesz podzielić się swoją historią. Nie czujesz się na siłach do rozmowy? Nie ma problemu! Może spiszesz krótki pamiętnik?

ikona podziel się Przekaż dalej