Dysplazja stawu łokciowego u psa i kotów – objawy, leczenie, rokowania
Dysplazja stawu łokciowego nie jest tak widoczna, jak krwotoczne zapalenie jelit z nagłą biegunką lub chlamydia u kota objawiająca się zapaleniem spojówek! Choroba postępuje niewidocznie i powoli, powodując dyskomfort oraz ból, który dopiero z czasem daje objawy w postaci kulawizny. Czy można zatrzymać chorobę? Jaka jest cena operacji?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd bierze się dysplazja stawu łokciowego u psa i kota?
W budowie stawu łokciowego udział bierze kość ramienna oraz kość łokciowa i promieniowa. Staw łokciowy jest stawem złożonym, zawiasowym znajdującym się w kończynie piersiowej psa. Otoczony on jest torebką stawową i stabilizowany przez więzadła.
Dysplazja stawu łokciowego jest związana z „nieprawidłowością w jego rozwoju”. Oznacza to, że trzy kości budujące staw nie pasują do siebie idealnie, czego konsekwencją jest nieprawidłowa koncentracja sił oddziałujących w określonym rejonie stawu łokciowego.
U psów z dysplazją stawu biodrowego końcowym wynikiem nieprawidłowości jest choroba zwyrodnieniowa stawów związana z bólem i ograniczeniem zakresu ruchu. W dysplazji stawu łokciowego natomiast dochodzi do powstania nie tylko choroby zwyrodnieniowej, ale także np. do złamań wyrostków kostnych w obrębie stawu, które mogą wymagać leczenia oddzielnie lub razem z chorobą zwyrodnieniową stawów.
U większości zwierząt z dysplazją łokcia problem polega na oddziaływaniu nieprawidłowych sił w części stawu zwanej wyrostkiem koronowym kości łokciowej. Powodują one mikroskopijne pęknięcia, które mogą powodować ból oraz kulawiznę. U diagnozowanych pacjentów badanie RTG często uwidacznia, że niewielka część wyrostka oddziela się od pozostałej części kości. Zjawisko to nazywane jest fragmentacją wyrostka wieńcowego i jest jedną z jednostek chorobowych towarzyszących dysplazji stawu łokciowego.
Dysplazja stawu łokciowego u psa i kota – objawy choroby
Nieprawidłowo zbudowany staw łokciowy jest najczęstszą przyczyną kulawizny kończyn przednich zarówno u psów ras małych, dużych, jak i olbrzymich. Czworonóg utyka na jednej lub obu przednich łapach. Nasilenie kulawizny bywa różne, ale wprawne oko opiekuna lub lekarza wychwycić może specyficzne kiwanie głową i jej unoszenie w trakcie obciążania chorej kończyny. Część psów prezentuje także nietypowy chód, a problem nasila się po długim odpoczynku lub ćwiczeniach. W związku z tym zwierzęta kuleją np. po przebudzeniu. Znaczna ilość przypadków diagnozowana jest u psów młodych, w wieku do 2 lat, ale niektóre osobniki zaczynają prezentować objawy dopiero wraz z postępującymi wiekiem.
W przypadku dysplazji stawu biodrowego najczęściej mówi się o predyspozycji ras dużych. Dysplazja łokciowa dotyka jednak także małe psy. Stan ten ma głównie podłoże genetyczne, ale swoją rolę odgrywają również czynniki środowiskowe jak:
- otyłość w okresie szczenięcym,
- nieprawidłowe żywienie,
- forsowne ćwiczenia.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Zdarza się, że koniecznym badaniem jest artroskopia, czyli obrazowanie wnętrza stawu przy użyciu endoskopu. Prawidłowo wykonana artroskopia może dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących powierzchni stawu, co w połączeniu z wynikami radiografii lub tomografii komputerowej pozwala na opracowanie najlepszego sposobu postępowania z czworonogiem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach stawów.
Leczenie – czy konieczna jest operacja?
Leczenie dopasowywane jest do stanu pacjenta. Nie zawsze wymagana jest operacja, a ortopeda zalecić może zalecić rehabilitację (np. hydroterapię), odpowiednie ćwiczenia oraz dietę, gdyż bardzo istotna jest kontrola masy ciała psa. Zawsze idąc np. po tabletki na kleszcze dla kota, zabieraj swojego pupila i waż go w poczekalni lub w gabinecie weterynaryjnym, by mieć świadomość jego wagi!
W niektórych klinikach dostępne są już także metody z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego. W łagodzeniu objawów można zastosować także niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz suplementy na stawy, co może pomóc w ich nawilżeniu i zmniejszy zapalenie w stawie.
Chirurgiczne leczenie dysplazji stawu łokciowego w przypadku, gdy problem ogranicza się do odizolowanego fragmentu wyrostka koronowego kości łokciowej, polega na jego artroskopowym usunięciu. Rokowanie zależne jest od stopnia zaawansowania chorób w pozostałej części stawu i jest bardzo indywidualnie. W rzadszych przypadkach specjalista może wybrać metodę polegającą na otwarciu stawu. Cena operacji to koszt około 1500zł, choć jest on zależny od miasta, wagi psa oraz renomy chirurga.
Chcąc chronić zwierzę przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, regularnie kupujemy krople na kleszcze dla kota oraz specjalne obroże dla psów. Czy można uchronić pupila przed niewidocznymi gołym okiem zmianami w stawach? Niestety, w związku z genetycznymi skłonnościami do choroby nie zawsze mamy taką możliwość. Warto jednak dbać o odpowiednią masę ciała psa, stosować bezpieczne ćwiczenia oraz unikać urazów. Nieleczona dysplazja doprowadza do choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego, a toczące się w strukturach stawu zapalenie powoduje ból oraz kłopoty z poruszaniem.
Jeżeli podejrzewasz chorobę, bez względu czy jest to krwotoczne zapalenie jelit z biegunką, chlamydia u kota, czy nieznaczne problemy z poruszaniem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nieleczona choroba zagraża życiu twojego psa!