Jak często odrobaczać psa za pomocą leku Drontal?

Odrobaczanie szczeniaka Drontalem

Szczenięta w hodowli odrobacza się po raz pierwszy w trzecim tygodniu życia. Dla tak małych szczeniąt przeznaczone są nie tabletki na odrobaczanie psa, a preparat Drontal Junior w paście. Jest on umieszczony w cylindrycznym pojemniku z podziałką. Z jednej strony pojemnika znajduje się tłok, a z drugiej dozownik, który wkłada się szczenięciu do pyszczka. Pojemnik wyposażony jest również w pokrętło, służące do ustawiania dawki leku. Ustala ją lekarz weterynarii na podstawie masy ciała szczenięcia. Doświadczeni hodowcy robią to samodzielnie, ważąc szczenię na wadze kuchennej i odpowiednio dobierając dawkę według instrukcji na ulotce. Cały miot odrobacza się razem z suką, której należy podać tabletki na odrobaczanie psa.

Szczenięta odrobacza się dwukrotnie w odstępie około 48 godzin. Powtórne odrobaczenie przeprowadza się po dwóch tygodniach, również dwukrotnie. Następne odrobaczanie szczeniaka następuje przed pierwszym szczepieniem ochronnym i wydaniem go nowemu właścicielowi. Obowiązkiem hodowcy jest odnotowanie odrobaczeń w książeczce zdrowia psa, którą wydaje nowemu właścicielowi wraz ze szczenięciem. Należy również poinformować o kolejnym terminie odrobaczenia i pouczyć, aby nie zmieniać preparatu.

Nowy właściciel powinien kontynuować odrobaczanie szczeniaka co 2-3 tygodnie, zawsze tak ustalając datę, aby przypadała mniej więcej na tydzień przed kolejnym szczepieniem ochronnym. Częstotliwość tę najlepiej zachować do ukończenia 6 miesiąca życia, później można odrobaczać raz w miesiącu do ukończenia 12 miesiąca życia.

Po wymianie przez szczeniaka zębów na stałe (6-7 miesięcy życia), można zmienić preparat Drontal Junior na Drontal Plus Flavour. Są to tabletki z substancją smakową, bardzo lubianą przez psy. Tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z pokarmem, można podać zawiniętą w kawałek mięsa lub oblepioną pasztetem. Niektóre psy nie mają problemu z gryzieniem i połykaniem tabletek, traktując je jak smakołyki. A może zainteresuje cię także artykuł o odrobaczaniu szczeniaka krok po kroku?

Jak często odrobaczać psa dorosłego

Dla psów dorosłych przeznaczone są tabletki Drontal. Podobnie jak w przypadku szczeniąt, odrobaczanie psów dorosłych przeprowadza się zawsze na około tydzień przed szczepieniem ochronnym, jeżeli akurat przypada termin szczepienia. Natomiast częstotliwość odrobaczania zależy od sposobu żywienia i warunków bytowania psa.

Psy żyjące w mieszkaniu odrobacza się nie rzadziej niż dwa razy w roku. Jeżeli pies „mieszkaniowy” jest jednocześnie psem pracującym (np. myśliwskim) lub uczestniczy w wystawach psów, odrobaczać go należy co trzy miesiące. Psy mieszkające w kojcach trzeba odrobaczać co 4 – 6 tygodni. Dotyczy to również miejsc, gdzie znajdują się większe skupiska psów (schroniska, hotele dla zwierząt, itp.). Zawsze odrobacza się wszystkie zwierzęta jednocześnie, a odchody trzeba starannie sprzątać i najlepiej palić. Suki hodowlane odrobacza się przed planowanym kryciem.

Jeżeli zauważymy u psa następujące objawy:

 • Saneczkowanie
 • Utrata apetytu
 • Wymioty, biegunka ze śluzem (niekiedy z pasmami krwi)
 • Zmierzwiona, matowa sierść
 • Częste wylizywanie odbytu
 • Wzdęty brzuch
 • Nieswoisty zapach z pyska

wówczas koniecznie należy pobrać próbkę kału i oddać do badania. Lekarz weterynarii na tej podstawie określi, czy pies ma pasożyty i jakiego rodzaju. W kale zarobaczonego psa znajdują się jaja nicieni i/lub człony tasiemca.

Drontal – preparaty odrobaczające dla psów – oferta i cena

Dla szczeniąt, dla psów młodych

Dla szczeniąt w wieku od 3 tygodni Bayer oferuje zawiesinę (pastę) doustną Drontal Junior. 1 ml preparatu zawiera:

 • Febantel – 15 mg
 • Embonian pyrantelu – 14,4 mg

Oraz substancje pomocnicze, m.in. kwas cytrynowy bezwodny, glikol propylenowy, wodę destylowaną, gumę ksantanową i sulfobursztynian sodu.

Pies i tabletki Drontal
Tabletki na odrobaczanie psa Drontal i ich cena, czyli odrobaczanie psa krok po kroku

Drontal Junior przeznaczony jest do zwalczania nicieni u małych szczeniąt i bardzo młodych psów. Połączenie febantelu i pyrantelu powoduje porażenie ciała pasożyta i w rezultacie jego śmierć. Natomiast aktywne metabolity febantelu zaburzają gospodarkę węglowodanową pasożyta, prowadzące do wyniszczenia ich organizmów i śmierci w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Preparatu nie wolno stosować jednocześnie z preparatami zawierającymi piperazynę. Nie stosuje się zawiesiny Drontal Junior u suk ciężarnych i karmiących. Sukę odrobacza się równocześnie ze szczeniętami, ale dla niej przeznaczony jest inny preparat.

Cena zawiesiny Drontal Junior wynosi około 60 zł. W zestawie jest pojemnik w kształcie strzykawki z dozownikiem, zawierający lek, którego dawkę reguluje się za pomocą pokrętła.

Preparaty odrobaczające dla psów dorosłych

Drontal Dog Flavour – jest to nazwa ogólna tabletek, które dzielą się na poniższe podrodzaje:

 • Drontal Tasty Bone Multi-worm 150/144/50 mg
 • Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg
 • Drontal Plus 150/144/50 mg
 • Drontal Plus tabletki zapachowe dla psów.

Każda tabletka zawiera następujące substancje czynne: febantel – 150 mg, pyrantel – 50 mg (144 mg embonianu pyrantelu), prazykwantel – 50 mg. Sposób dawkowania przedstawiony jest w poniższej tabeli.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Sposób dawkowania leku Drontal

Masa ciała (kg)

Liczba tabletek

2-5

½

>5-10

1

>10-15

1 ½

>15-20

2

Na każde dodatkowe 5 kg masy ciała podaje się pół tabletki.

Tabletki są obustronnie nacinane, dzięki czemu z łatwością mogą zostać przełamane na pół. Przeznaczone są do zwalczania robaczyc, wywołanych przez nicienie i/lub tasiemce. Ponadto mają zastosowanie w zwalczaniu pierwotniaków Giardia spp. u szczeniąt i psów dorosłych. Nie należy ich stosować u suk ciężarnych do 7. tygodnia ciąży, a także u psów o masie ciała poniżej 2 kg.

Cena wynosi około 6 zł za tabletkę. W opakowaniu znajdują się dwie sztuki.

Dla psów ras dużych i olbrzymich Bayer proponuje tabletki Drontal Plus Flavour 35 kg. Jedna tabletka zawiera 525 mg febantelu, 504 mg embonianu pyrantelu i 175 mg prazykwantelu. Jak wskazuje nazwa preparatu, dawkuje się go w ilości 1 tabletka na 35 kg masy ciała psa. Nie należy stosować preparatu u suk szczennych w pierwszych dwóch trymestrach ciąży (do 7. tygodnia) ani u szczeniąt w wieku poniżej dwóch tygodni. Może być stosowany w okresie laktacji. Ponadto nie wolno go łączyć z preparatami, które zawierają lewimazol, morantel, dietylkarbamazol oraz piperazynę.

Cena preparatu Drontal Plus Flavout 35 kg wynosi od 18 do 22 zł za tabletkę. W opakowaniu znajdują się dwie sztuki.

Tabletki Drontal na ogół nie wywołują działań ubocznych, aczkolwiek, w bardzo rzadkich przypadkach, mogą wystąpić reakcje pokarmowe (wymioty, biegunka).

Ważne informacje

Zabieg odrobaczania w stadzie, nawet jeżeli robaczyca dotyczy tylko jednego lub części psów, przeprowadza się zawsze u wszystkich zwierząt. Po odrobaczeniu należy dokładnie sprzątnąć wszystkie odchody, oczyścić otoczenie i legowiska psów i zlikwidować insekty, które są żywicielami pośrednimi tasiemca Dypylidium caninum.

Warto także zbadać próbki kału psa, aby stwierdzić skuteczność zabiegu odrobaczania. Jeżeli pies jest odrobaczany stale tym samym preparatem, może okazać się, że pasożyty wykształciły odporność na zawarte w nim substancje. Wówczas lekarz weterynarii wskaże środek o innym składzie i mechanizmie działania.

Uwaga: pierwotniaki Giardia spp. (lamblie) mogą spowodować zakażenie człowieka, dlatego w przypadku ich stwierdzenia u psa należy zwrócić się do lekarza rodzinnego.

ikona podziel się Przekaż dalej