Dlaczego psy wymiotują żółcią? Oto 9 najczęstszych powodów
Twój pies wymiotował w nocy? Rano zgłoś się do lekarza weterynarii. Wymioty to często konsultowany problem, który może mieć różne podłoże. Badanie kliniczne pozwoli ocenić stan zdrowia psa, a dobrze poprowadzony wywiad odkryje, co oznacza treść, która została zwymiotowana.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Wymioty u psa
Co mogą zawierać wymioty?
Wymioty to odruch związany ze skurczami mięśni żołądka, przepony oraz brzucha. Na skutek skurczu dochodzi do opróżnienia przedniej części przewodu pokarmowego. Występowanie wymiotów to jeden z mechanizmów obronnych organizmów wielu gatunków zwierząt oraz ludzi. Służą one m.in. do pozbycia się toksyn, czy niejadalnych substancji.
Zwymiotowana treść może mieć różny charakter. Warto zwrócić uwagę, co zawiera i poinformować o tym lekarza weterynarii. W skrócie wymioty to treść pokarmowa wymieszana ze śliną i wodą, ale można w nich znaleźć także krew, żółć lub pasożyty.
- Wymioty śliną lub gęstą pianą często pojawiają się jako konsekwencja nadmiaru gazów w żołądku lub podrażnieniem okolicy gardła. Wymioty białym, musującym płynem są związane z pustym przewodem pokarmowym i składają się głównie ze śluzu wyścielającego żołądek. Gdy przyczyną jest dyskomfort okolicy gardła pies zwykle nie je lub ma mniejszy apetyt.
- Pies wymiotujący wodą, którą wypija, ma prawdopodobnie pusty przewód pokarmowy. W takim przypadku należy odstąpić od dalszego podawania płynów doustnie. W celu kontroli postępującego odwodnienia konieczne jest dożylne podanie kroplówki.
- Czarna treść nie zdarza się często. Pierwszym powodem może być zjadanie ziemi, ale druga groźniejsza opcja to obecność strawionej krwi, która choć ciemnoczerwona, może wydawać się czarna. Co oznacza stawiona krew w wymiotach? Krew kierunkuje diagnostykę w kierunku wrzodów żołądka oraz zatruć.
- Czerwone wymioty – czerwony kolor obecny w treści pokarmowej może wiązać się ze spożytym pokarmem lub obecnością świeżej krwi. Już niewielkie ilości krwi mogą sprawić, że wymioty będą wyraźnie zabarwione. Epizody takich wymiotów powodują ciała obce oraz podrażnienia przełyku lub żołądka. Początkowo pies wymiotuje pianą, a później pojawia się w niej krew? Odruch wymiotny może powodować podrażnienia błon śluzowych.
- Zielone wymioty – przyczyny zielonych wymiotów u psa to obecność materiału roślinnego np. trawy lub obecność żółci. Żółć u psa zawiera składniki pochodzące z wątroby i jest przechowywana w woreczku żółciowym. Po jedzeniu woreczek żółciowy jest opróżniany w przedniej części jelita cienkiego, gdzie odgrywa rolę w trawieniu tłuszczy i innych składników odżywczych. Część tej żółci w niektórych przypadkach może cofać się do żołądka.
Wymioty a ulewanie
Wymioty należy odróżniać od ulewania, czyli niedomyklaności zwieracza przełyku. Ulewana treść składa się zwykle z treści pokarmowej wymieszanej z wodą oraz śliną. Ulewanie nie daje żadnych objawów zwiastunowych, ponieważ odbywa się bez wysiłku czy skurczu mięśni.
Tymczasem wymiotując, pies prezentuje skurcze mięśni brzucha oraz napięcie ciała. Wymioty poprzedzone mogą być ślinieniem, skomleniem lub bulgotaniem w brzuchu czworonoga.
Pies, który zwraca (ulewa) treść z przełyku staje w charakterystyczny sposób, a treść z przełyku wydostaje się przez jego jamę ustną. Taka treść zwykle ma obojętne pH i jest pokryta gęstą pianą lub śliną. Wymioty to proces, który składa się z kilku faz. Najpierw pies odczuwa nudności, następnie “dławi się”, a potem opróżnia żołądek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rozwolnieniu u psa.
Dlaczego pies wymiotuje żółcią?
Zielone wymioty wiążą się z cofaniem się treści z przedniego odcinka jelit. Pies wymiotuje żółcią, gdy cierpi na:
- wrzody żołądka,
- infekcje pasożytnicze,
- nowotwory,
- zapalenia trzustki,
- niedrożności jelit,
- alergie,
- choroby wątroby,
- choroby nerek.
Zapalenie trzustki to zaburzenie endokrynologiczne, które może wystąpić po spożyciu tłustych pokarmów. W przebiegu tego zapalenia pojawia się silny ból brzucha oraz biegunka. Choroba rozwija się od trzech do pięciu dni po spożyciu tłustych potraw, ale może wystąpić już po 24 godzinach.
Niedrożność jelit spowodowana może być przez kości albo duże kule włosowe. Są to nagłe wypadki i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Na niedrożność wskazuje także wyraźny brak energii i silny ból brzucha.
Kolejną przyczyną wymiotów z żółcią jest alergia, dlatego takie problemy często zdarzają się tuż po zmianie karmy. Alergie u psów obejmują reakcję na wołowinę, nabiał, pszenicę, jajka, kurczaki, kukurydzę, jagnięcinę, soję, wieprzowinę, króliki, a nawet ryby. Gdy wymioty pojawiają się po zmianie karmy, a pies nie chce jeść, należy wrócić do poprzedniego produktu. Zdarza się jednak, że psy zaczynają reagować alergicznie na karmę, którą spożywają od wielu lat. W przypadku alergii stosuje się około 12-tygodniową dietę eliminacyjną.
Predyspozycje rasowe wykazują psy z wrażliwymi żołądkami, czyli między innymi:
- buldog,
- rasy miniaturowe,
- retrievery
- pudle.
Istnieje także pojęcie syndromu wymiotów żółcią. Kiedy podejrzewać chorobę i co zrobić, by ustrzec psa przed groźnymi konsekwencjami? Przykładowy york cierpiący na syndrom wymiotów żółcią wymiotuje kilka godzin po posiłku, gdy jego żołądek jest już pusty lub z samego rana, gdy zwierzę jest na czczo. Choroba jest konsekwencją nadmiernej produkcji żółci. Konieczne jest podawanie odpowiednich leków oraz właściwa dieta.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Co zrobić, kiedy pies zwymiotował?
Wymioty w nocy i nie tylko
Chcąc pomóc psu w nocy, należy zabrać wszelkie pożywienie, by nie podrażniał przewodu pokarmowego kolejnymi posiłkami. Pies powinien pić wodę, o ile jej po chwili nie zwraca. W przypadku wymiotów wodą konieczne jest jej odstawienie. Płyny będzie musiał podać lekarz weterynarii.
Pojedynczy epizod nie jest niepokojący, ale kiedy pies zwraca często konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Niepokojący powinien być zdecydowanie fakt, że zwierzę nie chce jeść lub równolegle występuje rozwolnienie u psa.
Pies, który nie je oraz kilkukrotnie wymiotował powinien otrzymać kroplówkę oraz leki przeciwwymiotne. Konieczne jest również leczenie przyczyny wymiotów. W tym celu stosowane mogą być antybiotyki, leki przeciwzapalne, czy preparaty przeciwpasożytnicze.
W przypadku wymiotów żółcią można także spróbować podzielić posiłki na kilka mniejszych porcji oraz stosować dietą niskotłuszczową, ale bogatą w błonnik. Dieta BARF dla psa nie ma wpływu na nasilenie lub zminimalizowanie wymiotów, ale podawane produkty warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym.
U czworonogów przyjmujących leki, których skutkami ubocznymi bywają wymioty konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Niestety, żółć ma kwaśne pH, dlatego brak leczenia lub jakiejkolwiek interwencji może prowadzić do poważnych podrażnień i uszkodzeń przełyku. Lepiej zatem udać się do gabinetu weterynaryjnego, by wykonać niezbędne badania.
Wymiotujący szczeniak
Szczeniak zwraca czasem z powodu zmiany pożywienia lub spożycia roślin, a także niektórych produktów spożywczych dla ludzi. U młodych psów wymioty mogą wiązać się także ze zbyt łapczywym jedzeniem oraz zjadaniem różnych, niejadalnych przedmiotów. Takie przedmioty mogą utknąć w przewodzie pokarmowym i powodować uporczywe wymioty.
Przyczyną wymiotów u młodych czworonogów bywa także parwowiroza. W przypadku tej choroby zakaźnej wymiotom towarzyszy biegunka. Choroba jest śmiertelnie groźna, gdyż szybko doprowadza do odwodnienia i osłabienia psa. Wymiotując czworonóg traci wodę oraz elektrolity. Konieczna jest interwencja lekarza weterynarii!
Zdarza się, że wymioty powoduje przepuklina u szczeniaka. Najczęściej jednak przepuklina u szczeniaka to tak zwana przepuklina pępkowa, która jest raczej defektem kosmetycznym. Groźniejsza jest ta dotycząca rozworu przełykowego.
Tak, jak w przypadku psa dorosłego odosobniony, pojedynczy epizod wymiotów nie jest niepokojący. Powtarzające się wymioty muszą być jednak jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Pies wymiotuje żółcią z konkretnych przyczyn medycznych! Nie wolno tego lekceważyć! Opiekunowie często zgłaszają się z psem, który od dawna nie chce jeść, co oznacza, że zwierzę jest osłabione, a leczenie trudniejsze.