Dlaczego mojemu psu śmierdzi z pyska?

Zastanawiasz się, “dlaczego mojemu psu śmierdzi z pyska?” albo “dlaczego yorkowi pachnie z pyska odchodami?”. Musisz przeanalizować stan jego jamu ustnej, żywienie oraz w razie konieczności wykonać niezbędne badania!

Każdego dnia pies je, a na jego zębach odkłada się płytka nazębna. Składa się ona z resztek jedzenia, śliny oraz bakterii. Jeżeli nie zostaje ona usunięta, ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Jest to idealne miejsce do namnażania bakterii, które powodują zapalenie dziąseł oraz powolne odsłanianie korzeni zębów. Finalnie kamień nazębny doprowadza do ich utraty.

Choroby przyzębia powodują nie tylko to, że psu brzydko pachnie z pyska. Zwierzę:

  • ślini się,
  • nie ma apetytu lub je tylko jedną stroną jamu ustnej.

Zwróć uwagę, co je Twój czworonóg! Zjadanie śmieci, odchodów, nieświeżego pokarmu lub utknięcie jedzenia między zębami, może powodować bardzo nieprzyjemny zapach z jamy ustnej! W takim przypadku oddech Twojego psa może pachnieć odchodami lub padliną.

Jesteś opiekunem psa małej rasy? Pamiętaj, że szczególnie one wymagają częstszych kontroli, ponieważ badania wskazują, że są one bardziej podatne na choroby przyzębia niż psy ras dużych i olbrzymich. Dlaczego? Ich zęby umieszczone są bliżej siebie, co sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej. Yorkowi lub maltańczykowi zaplanuj zatem regularne wizyty stomatologiczne!

Czy brzydki zapach ma przyczyny poza jamą ustną?

Nieprzyjemny zapach nie zawsze wiąże się jednak z chorobami w jamie ustnej. Zdarza się, że na psi oddech ma wpływ także:

  • stan nerek,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • przewlekłe choroby żołądka i/lub jelit,
  • choroby endokrynologiczne (np. cukrzyca).

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Jeśli oddech Twojego psa brzydko pachnie moczem, to jest to znak ostrzegawczy świadczący o chorobie nerek i powinien spowodować wizytę u lekarza weterynarii. Nigdy nie lekceważ tego objawu! Choroby nerek są bardzo poważne i mogą doprowadzić do śmierci Twojego pupila. Do diagnostyki konieczne jest wykonanie badania krwi, szczególnie oznaczenie poziomu mocznika oraz kreatyniny.

Zupełnie inne są przyczyny słodkiego lub owocowego zapachu! Taki objaw świadczy o cukrzycy, czyli poważnej endokrynologicznej chorobie. Zwróć uwagę, czy Twój pupil częściej pije i oddaje mocz oraz umów się na badania krwi. Lekarz weterynarii oceni stan Twojego czworonoga oraz oznaczy poziom glukozy we krwi.

Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

Jeżeli psu brzydko pachnie z pyska z powodu chorób jamy ustnej, konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym. Po zabiegu trzeba odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej psa, stosując aktywną higienę w postaci past i szczoteczki do zębów. Takie mechaniczne ścieranie płytki nazębnej jest najlepszą formą profilaktyki.

Pies gryzący gryzak dla psów oraz oczyszczanie zębów, oraz przyczyny, dlaczego psu śmierdzi z pyska
Psu śmierdzi z pyska, czyli przyczyny, leczenie oraz zapobieganie problemów z zębami u psów

U psów, które nie tolerują mycia zębów, można stosować tabletki, proszki lub płyny, które dodaje się do wody. Ograniczają one odkładanie się płytki nazębnej, ale nie usuwają już powstałych nalotów. Pozytywnie wpływają jednak na zapach wydychanego przez psa powietrza.

Pamiętaj, że warto myć zęby już szczeniakowi, bo choć mleczne zęby wypadną to oswojenie i tolerowanie szczoteczki sprawi, że nie będziesz miał kłopotów z dbaniem o jego zęby, gdy pies osiągnie wiek dorosły. Zadbaj, by nauka odbywała się w przyjemnej i pozytywnej atmosferze. Pokazuj swojemu psu szczotkę oraz pastę, pozwól ją obwąchiwać i delikatnie przykładaj do pyska. Każde zainteresowanie i spokój psa nagradzaj smakołykami, pochwałami i głaskaniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o brzydkim zapachu z pyska psa.

Oprócz mycia lub dodawania tabletki do wody ważne jest zapewnienie szczeniakowi oraz dorosłemu psu zabawek do żucia i przysmaków dentystycznych. Żucie zapobiega bowiem gromadzeniu się płytki nazębnej, a dodatkowo łagodzi nudę. Zawsze wybieraj gryzaki dopasowane do wielkości psów i ich wieku. Bardzo istotne jest także karmienie psa wysokiej jakości, zbilansowaną dietą, zapewnianie mu dużej ilości ruchu i zabieranie go do weterynarza na regularne kontrole!

Wiedząc, dlaczego psu śmierdzi z pyska, wiesz już co zrobić! Nie lekceważ objawów i udaj się na konsultację z lekarzem weterynarii. Niech zapach padliny lub odchodów nie osłabia Twojej więzi z pupilem. Pamiętaj także, by regularnie kontrolować nie tylko stan zębów, ale także kał swojego czworonoga, w którym znajdować może się np. glista psia. Poznaj także objawy wścieklizny u psa.

ikona podziel się Przekaż dalej