Dlaczego pies wymiotuje pianą? Oto przyczyny i sposoby leczenia
Twój york zwymiotował w nocy? A może mały maltańczyk nie je i zwraca wodą? Martwią Cię pieniste wymioty u psa? Wymioty mają różne przyczyny i nie zawsze są powodem do niepokoju. Sprawdzamy, co zrobić, gdy czworonóg zwraca gęstą pianą.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Wymioty u psa
Rodzaje wymiotów – co znaczy różna treść wymiotów?
Wymioty to głównie treść pokarmowa i ślina wymieszane z wodą. Zdarza się jednak, że zawierają one “coś” więcej.
- Wymioty żółcią -zielone wymioty z żółcią pojawiają się, gdy wydzielina cofa się aż z jelita cienkiego, gdzie dostaje się żółć z woreczka żółciowego.
- Zielone wymioty u psa mogą świadczyć o obecności materiału roślinnego np. trawy. Na zielono wymiotują także psy zwracające wspomnianą już żółć.
- Wymioty wodą oznaczają, że pies prawdopodobnie ma pusty przewód pokarmowy. W takim przypadku należy odstąpić od dalszego podawania płynów doustnie. W celu kontroli postępującego odwodnienia konieczne jest dożylne podanie kroplówki.
- Czarna treść nie zdarza się często. Pierwszym powodem może być spożycie ziemi, ale druga groźniejsza opcja to obecność strawionej krwi, która choć ciemnoczerwona, może wydawać się czarna. Co oznacza stawiona krew w wymiotach? Diagnostyka nastawiona zostaje w kierunku wrzodów żołądka oraz zatruć.
- Czerwone wymioty – czerwony kolor obecny w treści pokarmowej może wiązać się ze spożytym pokarmem lub ze świeżą krwią. Już niewielkie ilości krwi mogą sprawić, że wymioty będą wyraźnie zabarwione. Epizody takich wymiotów powodują ciała obce oraz podrażnienia przełyku lub żołądka. Początkowo pies wymiotuje pianą, a później pojawia się w niej krew? Odruch wymiotny może powodować podrażnienia błon śluzowych.
- Wymioty śliną lub gęstą pianą często pojawiają się jako konsekwencja nadmiaru gazów w żołądku lub podrażnienia okolicy gardła. Wymioty białym, musującym płynem są związane z pustym przewodem pokarmowym i składają się głównie ze śluzu wyścielającego żołądek. Gdy przyczyną jest dyskomfort okolicy gardła pies zwykle nie je lub ma mniejszy apetyt.
Wymioty a ulewanie
W medycynie mówi się o wymiotach lub ulewaniu. Oba pojęcia wiążą się ze zwracaniem treści pokarmowej, ale różnią się one mechanizmem oraz objawami.
Ulewana treść składa się zwykle z treści pokarmowej wymieszanej z wodą oraz śliną. Ulewanie nie daje żadnych objawów zwiastunowych, ponieważ odbywa się bez wysiłku czy skurczu mięśni. Pies, który zwraca (ulewa) zawartość przełyku staje zwykle w charakterystycznej pozie, a treść wydostaje się przez jego jamę ustną. Ma ona zwykle obojętne pH i jest pokryta gęstą pianą lub śliną.
Tymczasem wymiotując, pies prezentuje skurcze mięśni brzucha oraz napięcie ciała. Wymioty poprzedzone mogą być ślinieniem, skomleniem lub bulgotaniem w brzuchu czworonoga. Jest to bowiem proces, który składa się z kilku faz. Początkowo pies zwykle odczuwa nudności, następnie “dławi się”, a potem opróżnia żołądek. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies wymiotuje żółcią.
Przyczyny wymiotów u psów
W jakich chorobach występują wymioty?
Przyczyny wymiotów bywają różne. Zalicza się do nich:
- wrzody żołądka,
- infekcje pasożytnicze,
- nowotwory,
- zapalenia trzustki,
- niedrożności jelit,
- zatrucia pokarmowe,
- nagłą zmianę karmy,
- alergie,
- choroby wątroby,
- choroby nerek.
Szczeniak wymiotuje natomiast np. na skutek zmiany pożywienia lub spożycia roślin, a także niektórych produktów spożywczych dla ludzi. U młodych psów wymioty mogą wiązać się ze zbyt łapczywym jedzeniem oraz zjadaniem różnych przedmiotów. Skarpetki, piłki lub inne niejadalne obiekty mogą utknąć w przewodzie pokarmowym i powodować uporczywe wymioty.
Chory szczeniak zawsze wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem weterynarii. Mały piesek jest podatny na odwodnienie, a rozwolnienie u psa w młodym wieku połączone z sytuacją, gdy pies nie je jest bardzo niebezpieczne. Taki piesek może mieć parwowirozę!
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Dlaczego pies wymiotuje białą pianą?
Pies wymiotuje pianą, gdy w jego przewodzie pokarmowym znajduje się nadmiar powietrza. Musująca wydzielina to ślina zmieszana z sokami żołądkowymi oraz śluzem, którym wysłany jest żołądek psa.
Inne przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych, objawiające się zwracaniem białą pianą to:
- zjedzenie środka drażniącego żołądek,
- spożycie toksyny,
- udar cieplny,
- infekcja bakteryjna,
- spożycie słodkiego, tłustego lub pikantnego jedzenia dla ludzi
- bolesność gardła.
Przypadek, gdy czworonóg zwraca różową, gęstą wydzielinę oznacza, że do wymiotów domieszana jest krew. Wymioty z krwią mogą być konsekwencją wcześniejszego podrażnienia przewodu pokarmowego. Istotną informacją jest to, że nawet niewielka ilość krwi nadaje wyraźną różową barwę.
Co jeszcze oznacza wymiotowanie treścią ze śluzem lub flegmą? Taki problem zdarza się podczas:
- kaszlu kenelowego,
- zapadnięcia tchawicy,
- wzdęć,
- infekcji grzybiczych,
- refluksu,
- zapalenia trzustki.
W niektórych przypadkach flegmą wymiotują także zwierzęta cierpiące na zapalenie żołądka lub zespół wymiotów żółcią. W tym drugim przypadku treść może być podbarwiona na zielono lub mieć wyraźnie żółtą barwę.
Co zrobić, gdy pojawią się pieniste wymioty?
Powody do niepokoju to zauważenie, że:
- pies nie je,
- występuje rozwolnienie u psa,
- pies ma gorączkę.
Pojedynczy epizod nie jest jednak niepokojący! Dopiero, kiedy pies nie je lub wymiotował kilkukrotnie, konieczne wydaje się podanie kroplówki oraz leków przeciwwymiotnych. Konieczne jest również leczenie przyczyny problemu. W tym celu stosowane mogą być antybiotyki, leki przeciwzapalne, czy preparaty przeciwpasożytnicze.
W przypadku wymiotów żółtą treścią można spróbować podzielić posiłki na kilka mniejszych porcji oraz stosować dietą niskotłuszczową, ale bogatą w błonnik. Dieta BARF dla psa nie ma wpływu na nasilenie lub zminimalizowanie wymiotów, ale podawane produkty warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym.
Zmiany diety (bez względu czy jest to dieta barf dla psa, czy produkty komercyjne) zawsze powinna być stopniowa i rozłożona na minimum tydzień, by uniknąć sensacji żołądkowych. Starszy pies może potrzebować więcej czasu na oswojenie się z nowym produktem niż np. trzyletni maltańczyk. Zawsze należy zatem obserwować, jak przebiega przyzwyczajenie się organizmu do nowego produktu.
Chcąc pomóc psu, którego wymioty zaczęły się w nocy lub podczas wyjazdu, należy zabrać mu karmę, a w niektórych przypadkach także wodę.
Sytuacja, w której pies wymiotuje pianą, bywa stresująca. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz zastosować opisane metody.