Dlaczego pies się drapie? Oto najczęstsze przyczyny nadmiernego drapania
Wydaje Ci się, że Twój pies się drapie przez cały czas albo przynajmniej bardzo często? Najprawdopodobniej czeka Cię konsultacja z lekarzem weterynarii. Najczęstsze przyczyny świądu to bowiem alergia oraz pasożyty! Czy krople na kleszcze dla psa zadziałają także na pchły? Co to jest atopowe zapalenie skóry u psa? Jakie problemy skórne może mieć szczeniak? Dowiedz się jak diagnozować oraz leczyć uporczywe drapanie!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Dlaczego pies się drapie? Poznaj przyczyny świądu
Pies, którego swędzi skóra, odczuwa ciągły dyskomfort, który próbuje zmniejszyć na różne sposoby! Pamiętaj, że drapanie to nie jedyny objaw problemów skórnych. Swędzenie skóry powoduje także:
- wylizywanie łap lub innych okolic,
- gryzienie skóry,
- tarzanie się w trawie lub ocieranie się o meble.
Jak rozróżnić, czy pies drapie się często lub, czy swędzenie jest już uporczywe? Lekarze weterynarii stosują m.in. 6-stopniową skalę, gdzie 0 oznacza brak świądu, a 5 drapanie przez ponad 75% czasu (nawet w trakcie posiłków, wizyty w gabinecie oraz spania). Taki czworonóg może być nawet agresywny! Średnio nasilony świąd sprawia, że czworonóg poświęca na drapanie lub wylizywanie się około 30% czasu obserwacji pupila.
Najczęstsze przyczyny powodujące, że psa swędzi skóra to:
- alergia,
- pasożyty,
- nuda lub niepokój,
- sucha skóra,
- zaburzenia równowagi hormonalnej,
- ból.
Alergia czy pasożyty? - diagnostyka świądu u psów
Jak już wspomniono bardzo często przyczyną świądu są reakcje alergiczne. Istnieją trzy główne przyczyny alergii skórnych u psów:
- alergiczne pchle zapalenie skóry,
- alergie pokarmowe,
- alergeny środowiskowe.
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest reakcją na obecność pcheł, a dokładniej na ich ślinę. W tym przypadku swędzenie dotyczy szczególnie nasady ogona, a skóra drapiącego się czworonoga może stać się czerwona i pokryta strupkami. W diagnostyce istotne jest znalezienie pcheł lub ich odchodów na skórze Twojego pupila.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Bardzo ważnym tematem jest także atopowe zapalenie skóry u psa (AZS), które jest reakcją organizmu na alergeny środowiskowe i może objawiać się już u szczeniaka. Problem bardzo często diagnozowany jest nawet u 6-miesięcznych zwierząt. Zmiany dotykają głównie łap, pyska, uszu oraz warg. Podczas diagnostyki zwraca się uwagę na wszystkie charakterystyczne cechy problemu, a następnie wprowadza się leczenie. Swędzenie skóry przy AZS powinno ustępować po zastosowaniu glikokortykosterydów.
U psów występują także alergie pokarmowe, które skutkują pojawieniem się świądu w okolicy są uszu i łap, któremu mogą towarzyszyć zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Lekarz weterynarii podejrzewając niepożądaną reakcję na pokarm wprowadza u psa dietę eliminacyjną. Obecnie opiera się ona najczęściej na karmach z białkiem hydrolizowanym, czyli rozbitym na niewielkie peptydy. Dieta stosowana musi być przez minimum 8-12 tygodni, a następnie przeprowadzana jest próba prowokacji poprzednią karmą. Jeżeli pies znów się gryzie i drapie oznacza to, że jeden ze składników karmy jest alergenem! Co ciekawe, atopia może współistnieć z alergią pokarmową!
Jeżeli objawy lub wyniki badań nie pasują do opisanych problemów, lekarz weterynarii może wykonać dodatkowe testy np. badania krwi w kierunku zaburzeń hormonów tarczycy lub poszukiwać przyczyn bólu lub stresu u Twojego pupila. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o powodach, dlaczego pies nie chce jeść.
Co zrobić, gdy psa swędzi skóra?
W momencie, gdy zauważyłeś częstsze drapanie u swojego pupila, nie zastanawiaj się długo co robić lub podać psu! Musisz udać się do lekarza weterynarii. W ten sposób szybko uda się zapanować nad świądem, a u Twojego psa nie wystąpią powikłania, jak stan zapalny skóry, wtóre infekcje bakteryjne oraz wyłysienia. Lekarz może podać psu np. glikokortykosterydy. Atopowe zapalenie skóry u psa można jednak leczyć także przy użyciu leków przeciwhistaminowych, cyklosporyny oraz suplementacji nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i niektórymi ziołami. Kontrolowanie świądu to jednak dopiero początek długiej drogi.
Przed Wami zmiany związane z unikaniem alergenów. W przypadku nadrważliwości na niektóre składniki pokarmowe musisz wybrać bezpieczną dla psa karmę. Na rynku dostępne są m.in. produkty monobiałkowe, które zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego.
U psów cierpiących na APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry należy regularnie podawać krople na kleszcze dla psa, które działają na pchły oraz inne pasożyty. Należy podawać je regularnie wg. zaleceń producenta oraz lekarza weterynarii. Jeżeli przyczyną problemów były pasożyty, musisz przygotować się na walkę z niechcianymi domownikami. Oprócz leczenia psa konieczne jest podawanie środków przeciwpchelnym wszystkim innymi zwierzętom (kotom oraz psom) oraz dokładnie sprzątanie, które należy powtórzyć minimum dwukrotnie w odstępie około 10-14 dni.
Wiesz już, dlaczego pies się drapie! Nie stawiaj jednak diagnozy samodzielnie! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii!