Czym jest migotka u kota i czy wymaga leczenia? Porady weterynarza
Zarówno u kotów, jak i u psów wyróżnia się strukturę nazywaną migotką. Czym jest migotka u kota? Sprawdzamy, jak wygląda zdrowe kocie oko oraz analizujemy przyczyny zmian chorobowych. Dowiedz się, kiedy można zaobserwować trzecie powieki u kotów oraz jaki wygląd mają oczy chorego kota, z którym należy udać się do lekarza weterynarii.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Tajemnicze oczy kota - czym jest migotka u kota?
Jak zbudowane są trzecie powieki u kotów?
Oko kota ma swoje tajemnice, podobnie jak sam kot. Wiele z nich można jednak “zdemaskować”. Zauważana przez opiekunów “błona” znajdująca się na oku ich pupila to migotka lub inaczej trzecia powieka, która jest istotną strukturą narządu wzroku. Znajduje się ona w przyśrodkowym kącie powiek, a dokładniej zlokalizowana jest pomiędzy gałką oczną a dolną powieką. Opiekun zaobserwować może niewielki jej fragment o półksiężycowatym kształcie. Trzecie powieki u psa i kota mają jednak kształt zbliżony do trapezu.
U zwierząt spotka się czasem “dziwne” dla ludzi struktury, ale zawsze mają one większe znaczenie. Trzecie powieki pokrywa spojówka, która zawiera liczne, choć niewidoczne “gołym okiem” grudki chłonne. Należą one do miejscowej obrony immunologicznej. W swojej budowie trzecia powieka ma także chrząstkę szklistą, która nadaje jej kształt. U podstawy wspomnianej chrząstki znajduje się kolejna ważna struktura, czyli gruczoł trzeciej powieki. Jest on istotny, gdyż dostarcza wydzielinę stanowiącą do 50% frakcji wodnej filmu łzowego.
Trzecią powiekę u kota można zaobserwować fizjologicznie. U zdrowych osobników bywa ona widoczna przez cały czas w przypadku persów oraz niektórych innych kotów egzotycznych. U większości ras pojawia się jednak „okazjonalnie”, gdyż jej ruchomość uzależniona jest od ruchów, które wykonuje oko oraz powieki.
Trzecia powieka u kota bywa widoczna, gdy:
- kot jest bardzo zrelaksowany lub senny,
- zwierzę budzi się z głębokiego snu.
Delikatna błona może być zaobserwowana m.in. gdy zwierzę wybudza się po zabiegu chirurgicznym, do którego poddane zostało znieczuleniu ogólnemu, czyli np. po kastracji.
Ropiejące oko u kota i inne problemy okulistyczne
Zachodząca na oko, widoczna trzecia powieka najczęściej oznacza jednak problemy. Taką sytuację powodować mogą choroby oczu, trzeciej powieki lub ogólne problemy zdrowotne. Jej wyraźne pojawienie się może być związane z:
- zapaleniem spojówek,
- „cherry eye” (wypadnięcie trzeciej powieki),
- owrzodzeniem rogówki,
- jaskrą,
- zapaleniem błony naczyniowej oka,
- zmianami narastającymi na trzeciej powiece oraz neurologicznymi zaburzeniami w obrębie oka i mięśni twarzy.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
W przypadku zaawansowanego zapalenia spojówek zobaczysz spuchnięte oko kota. Zwykle jednak widoczna jest zaczerwieniona błona śluzowa oraz pojawiająca się wydzielina. Problem może dotyczyć jednego lub obojga oczu.
Zespół Hornera u kotów to kolejna jednostka chorobowa, gdzie widoczna jest trzecia powieka. Problem związany jest z uszkodzeniem nerwów gałki ocznej oraz okolicznych mięśni. Zmiany są asymetryczne i oprócz wypadania migawki obejmują opadanie powieki górnej oraz zwężenie źrenic. Sprawdź także ten artykuł na temat zapalenia spojówek u kota.
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym chorobom.
Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki – przyczyny oraz leczenie
Do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki predysponowane są między innymi koty birmańskie. Taki problem może pojawić się u kociąt w przypadku niekompletnego rozwoju tkanek miękkich gałki ocznej. Wypadnięcie gruczołu może wiązać się także z powstaniem zapalenia spojówek. Jednym z rozwiązań jest usunięcie tego gruczołu. Niestety wiąże się to ze zmniejszeniem wytwarzania łez od 30 do nawet 57%. Lekarze weterynarii częściej decydują się zatem np. na częściową resekcję gruczołu. Wszystko, by pozostawić część wydzielniczą tkanki gruczołowej. Najbardziej polecana jest natomiast repozycja gruczołu, która pozwala na pełne zachowanie jego funkcji. Wypadający gruczoł przyszywa się wtedy do przyległych tkanek np. mięśnia zewnątrzgałkowego lub umieszcza się go w prawidłowym położeniu, zakrywając go leżącą nad nim spojówką.
U kotów choroba ta występuje bardzo rzadko, a patogeneza nie jest do końca poznana. Wśród możliwych przyczyn wymienia się:
- zmiany anatomiczne,
- przerost grudek chłonnych fałdu półksiężycowatego.
Głównym objawem tego problemu jest pojawiająca się nagle w przyśrodkowym kącie oka gładka, różowa masa. U psów często ma to miejsce po spacerze lub zabawie, dlatego można na początku podejrzewać, że doszło do urazu oka.
Czy wypadnięcie trzeciej powieki boli? W badaniu klinicznym zwierzę zazwyczaj nie wykazuje objawów dyskomfortu. Zdarza się jednak, że problemowi towarzyszy spuchnięte oko u kota oraz dodatkowe objawy, co może ograniczać jego dobre samopoczucie, a opiekun może identyfikować pozycję bólową u kota.
Wywinięcie chrząstki trzeciej powieki – przyczyny oraz leczenie
Innym problemem, który dotyczy trzeciej powieki jest tzw. wywinięcie chrząstki. W takim przypadku wolna krawędź migotki u kota przypomina rulon. Problem zdarza się najczęściej u psów np. dogów niemieckich lub owczarków, a wśród kotów ponownie predysponowane wydają się koty birmańskie. Objawy kliniczne, które towarzyszą wywinięciu chrząstki to wodnisty lub śluzowy wyciek z oczu. Jeżeli przegapisz pierwsze zmiany, to u Twojego kota może dojść do przewlekłego przerostu tkanki limfatycznej.
U kotów z wywinięciem chrząstki trzeciej powieki zaleca się usunięcie zdeformowanego fragmentu chrząstki. Po takiej resekcji możliwe jest jednak opisane już wypadanie gruczołu trzeciej powieki.
Pamiętaj, że zarówno ropiejące oko u kota, ślinotok u kota, jak i dziwne zmiany zachowania np. pozycja bólowa u kota są powodem do konsultacji w gabinecie weterynaryjnym. Nie czekaj, by początkowe problemy rozwinęły się w poważne choroby.