Kopiowanie uszu - zabieg przycinania uszu

Kopiowanie uszu to inaczej chirurgiczne obcinanie ich końcówek. Podobny zabieg dotyczy także ogona. Cięcie odbywało się przy użyciu specjalnych nożyczek chirurgicznych u szczeniąt określonych ras. Operacja nie była koniecznością, a jedynie rodzajem "tradycji" służącej uzyskaniu wymyślonego przez ludzi wyglądu psa. Dzięki zabiegowi uszy uzyskiwały nowy, określony kształt, wielkość i pozycję.

Przycinanie ogona wykonywane było już u kilkudniowych szczeniąt, natomiast zabieg kopiowania uszu zwykle planowano między 6 a 12 tygodniem życia psa. Wiek psów był szczególnie istotny, gdy chodziło o ogon. Cięcie należało wykonać, kiedy był on jeszcze "miękki".

Zabieg przeprowadzany był symetrycznie. Konieczne było bardzo precyzyjne cięcie w celu uzyskania efektu jak najbardziej zbliżonego do przyjętego wzorca. Po przycięciu wiotkiej części uszu były one odpowiednio usztywniane, by po zagojeniu i zdjęciu opatrunku uszy pozostały w pozycji pionowej.

Cena zabiegu wynosiła około 200 do 500 złotych i wiązała się m.in. z wagą psa i ilością zużytych środków znieczulających. Sam zabieg przebiegał tak samo bez względu na rasę psa.

Rasy psów, u których stosowano kopiowanie uszu

Przycinanie uszu i ogona wykonywane było tylko u określonych ras psów. Należały do nich:

  • doberman,
  • pitbull,
  • dog argentyński,
  • cane corso,
  • owczarek środkowoazjatycki,
  • dog kanaryjski,
  • dog niemiecki,
  • bokser,
  • american staffordshire terrier.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Biały pies na plaży goniący swój ogon, a także kopiowanie uszu psa i informacje
Na czym polega kopiowanie uszu psa, czyli co warto wiedzieć o tym zabiegu

Obecnie zarówno doberman, jak i pitbull powinny mieć naturalne uszy i normalnej długości ogony. Interesujące jest, że według niektórych badań nawet 40% osób nie ma świadomości, że wygląd uszu i ogonów tych ras jest dziełem chirurgicznego cięcia, a czworonogi rodzą się z naturalnie zwisającymi uszami. Wielu badanych myślało, że stojące uszy i krótkie ogony to efekt genetyki i prowadzonego w określony sposób doboru psów do hodowli. 

Te same badania wskazują, że psy po zabiegu są postrzegane jako bardziej agresywne i mniej przyjazne niż psy tych samych ras, które nie zostały poddane kopiowaniu uszu i ogona. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o opiece nad psem.

Od kiedy nie można obcinać psom uszu i ogonów?

Obecnie w Polsce nie można obcinać psom uszu ani ogonów! Jest to związane z wprowadzoną w 2012 roku nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt.  Art.6 ust. 1a Ustawy o Ochronie Zwierząt wyraźnie określa, że przez pojęcie znęcania się nad zwierzętami rozumie się także zabiegi mające na celu zmianę wyglądu czworonogów w tym przycinanie uszu i ogonów. Zabieg ten zakazany jest także w innych krajach Europy m.in. w Wielkiej Brytanii. Dozwolony jest natomiast w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku oraz Chinach i Rosji.

Zwolennicy zabiegu twierdzą, że jest on integralną częścią charakteru danych ras i zapewnia mniejsze ryzyko urazów u psów użytkowanych np. myśliwsko, ale przeciwnicy wydają się mieć o wiele więcej argumentów. Cena, jaką za ludzkie fanaberie ponosiły czworonogi to dezorientacja, dyskomfort i niepotrzebny ból. Czysto estetyczny zabieg może być dodatkowo źródłem powikłań i problemów zdrowotnych odczuwanych nawet przez całe życie psa. Finalnie odebranie psom ogonów oraz naturalnego kształtu uszu utrudnia im komunikację.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Prawo teoretycznie dopuszcza obcinanie ogona czy kawałka ucha z przyczyn medycznych. Taka decyzja może być podjęta przez lekarza weterynarii w przypadku poważnych lub nawracających urazów. Sytuacja jest podobna jak w przypadku modzeli u psów. Wykonanie operacji rozważa się tylko, gdy modzele u psów krwawią, ropieją i silnie przerastają. Przed 2012 rokiem, ale i później wspomniana “luka” prawna i brak odpowiednich regulacji były nadużywane, by wciąż nadawać psom określony wygląd. Procedury zostały jednak zaostrzone i lekarz musi odpowiednio udokumentować tego rodzaju operację. Zdecydowanie nie ma już opcji przycięcia obu uszu pod przykrywką pogryzienia lub innego urazu.

Psy urodzone po 1 stycznia 2012 roku powinny mieć naturalnie zwisające uszy i długie ogony! Zgodnie z prawdziwym wyglądem rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny