Choroba lokomocyjna - co robić, gdy pies wymiotuje w aucie?

Choroba lokomocyjna występuje częściej u szczeniąt i młodych psów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie psy wyrosną z tego problemu. Najczęstsze symptomy choroby lokomocyjnej to:

 • apatia lub niepokój,
 • ziewanie,
 • nadmierny ślinotok,
 • wymioty,
 • mlaskanie oraz oblizywanie ust.

Jeżeli wiesz, że Twój pies źle znosi jazdę samochodem, przed podróżą zgłoś się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz dobierze odpowiednie leki przeciwwymiotne lub zastosuje łagodne środki uspokajające.

Inne sposoby na zwiększenie komfortu Twojego pupila to:

 • delikatne obniżenie szyb samochodu,
 • dobra wentylacja samochodu,
 • zasłonięcie szyb lub skłonienie psa do patrzenia na wprost,
 • ograniczenie spożycia jedzenia przez psa przed podróżą.

Chorujący czworonóg może nauczyć się kojarzyć jazdę samochodem ze stresem i mdłościami. U silnie zestresowanych czworonogów można zastosować:

 • odpoczynek od podróży samochodowych na tydzień lub dwa,
 • zmianę pojazdu,
 • wykonywanie tylko krótkich wycieczek samochodem do miejsc, które lubi Twój pies.

Jeżeli Twój czworonóg odczuwa wyraźny lęk przed podróżą samochodem, zacznij stopniowe oswajanie psa z autem. Na początek po prostu do niego podchodźcie i spędzajcie czas w pobliżu. Zawsze nagradzaj pozytywne zachowanie psa. Z czasem być może uda Wam się posiedzieć w samochodzie z wyłączonym silnikiem. Kiedy uznasz, że Twój pupil jest gotowy, spróbuj pierwszej (krótkiej) przejażdżki.  Możesz używać smakołyków, by pies dobrze skojarzył samochód, ale nie podawaj ich zbyt dużo.

Czy Aviomarin dla psa na chorobę lokomocyjną jest bezpieczny?

Dorosłe psy, które nie wyrosły z choroby lokomocyjnej, mogą odnieść korzyści ze stosowania leków. Istnieje wiele preparatów dostępnych w gabinetach weterynaryjnych lub aptekach, które mogą zmniejszyć objawy choroby Twojego pupila. Na szczególną uwagę zasługuje dostępna w formie zastrzyku lub tabletki Cerenia zawierająca maropitant. Jest to skuteczne rozwiązanie, a środek przeznaczony jest specjalnie dla zwierząt. Cerenia działa przeciwwymiotnie, ale nie powoduje senności. Efekt podania utrzymuje się 12-24 h. Cena leku jest stosunkowo wysoka, ale zależy od miejsca zakupu oraz koniecznej dawki. Pamiętaj jednak, że jest to preparat weterynaryjny, który jest bezpieczny dla Twojego zwierzęcia!

Wiele osób stosuje Aviomarin dla psa na chorobę lokomocyjną. Jest to trochę mniej skuteczne rozwiązanie, a lek dodatkowo powoduje senność. Zanim podasz psu Aviomarin, ustal z lekarzem weterynarii, jaką dawkę podawać Twojemu pupilowi. Środki z dimenhydrynatem działają około 8 h, ale jest to indywidualna kwestia każdego zwierzęcia. Cena za opakowanie Aviomarinu wynosi ok. 20 zł za 10 tabletek.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Dłoń z tabletką dla psa, przestraszony pies przed zażyciem lekarstwa, jak uspokoić psa przed podróżą
Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u psa i czy weterynarz przepisuja środki przeciwymiotne

Zanim wybierzesz się w długą podróż, wypróbuj dany lek na krótszej trasie, by ocenić jego skuteczność. Pamiętaj, że środki przeciwwymiotne najlepiej podać 30-60 minut przed podróżą. Zwróć uwagę, że na każdy lek może wystąpić alergia u psa, a do opisanych przez producenta objawów niepożądanych (szczególnie przy podaniu zbyt dużej dawki) meropitantu należą: nadmierne ślinienie lub wodnisty kał. Objawy niepożądane zdarzają się także po podaniu Aviomarinu i należą do nich senność, suchość w jamie ustnej oraz w rzadkich przypadkach biegunka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać szelki dla psa do samochodu.

Leki zakazane dla psów - toksyczne środki z ludzkiej apteczki

Podawanie każdego leku konsultuj z lekarzem weterynarii. Aviomarin jest dość bezpiecznym lekiem, ale niestety nie wszystkie preparaty z ludzkiej apteczki nadają się dla czworonogów. Kategorycznie zakazane środki to:

 • Ibuprofen – nie podaj go swojemu psu ani kotu!!! Ibuprofen jest powszechnymi środkiem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych i bólu u ludzi, ale może być toksyczny (trujący) dla psów.
 • Aspiryna – ten lek jest źle tolerowany przez młode psy oraz koty. W gabinetach weterynaryjnych bywa ona stosowana raczej rzadko, a lekarze weterynarii znajdą dokładne dawkowanie!
 • Paracetamol – tabletki z paracetamolem to kolejny bardzo popularny lek przeciwbólowy dla ludzi, który może być toksyczny, a nawet śmiertelny dla Twojego pupila. Paracetamol powoduje uszkodzenie wątroby i czerwonych krwinek.
Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Wśród leków przeciwbólowych bezpieczna jest pyralgina dla psa, ale należy podać ją we właściwej dawce, a następnie (gdy tylko będzie to możliwe) udać się z pupilem na badanie.

Pamiętaj, że jeżeli Twój pies wymiotuje nie tylko podczas podróży, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wymioty to symptom wielu różnych chorób, jak alergia pokarmowa u psa lub choroby wirusowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny