Czkawka u psa

Co to jest czkawka?

Czkawka to zjawisko występujące u dużej liczby ssaków. Może pojawiać się u kotów, koni, królików, psów oraz ludzi. Co ciekawe czkawkę miewają także dzieci w łonie matki. Doniesienia naukowców sugerują, że jest to zjawisko najbardziej rozpowszechnione u noworodków, które spędzają aż 2,5% swojego czasu na czkawce.

Odruch czkawkowy może być patologicznych i powstawać w wyniku infekcji lub nowotworu w pobliżu przepony, a także jako konsekwencja zmian w mózgu. Sygnały wywołujące ten odruch pochodzą z dystalnej części przełyku, żołądka i brzusznej strony przepony. Impulsy nerwowe przemieszczają się nerwem przeponowym, nerwem błędnym i odgałęzieniami nerwu współczulnego.

U ludzi po rozpoczęciu czkawka występuje z szybkością od 4 do 60 razy na minutę. Częstotliwość jest raczej stała dla danego osobnika, ale może być również modyfikowana przez różne czynniki środowiskowe.

Dlaczego pies ma czkawkę?

Czkawka pojawia się, gdy przepona ulega skurczom. Ten błoniasty mięsień rozciągnięty między klatką piersiową, a jamą brzuszną jest unerwiony przez nerw przeponowy. Jeśli wspomniany nerw jest niedojrzały (np. u szczeniąt) lub ulega podrażnieniu (u dorosłych), dochodzi do powstania zjawiska czkawki.

Czkawka szczeniąt pojawia się stosunkowo często, ale zwykle nie jest problemem. Zjawisko czkawki występuje o wiele rzadziej u starszych psów, u których nerw przeponowy i przepona są już dojrzałe, a co za tym idzie mniej podatne na podrażnienia. W przypadku dorosłego psa częste napady czkawki należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Diagnostyka czkawki obejmuje dokładny wywiad oraz historię choroby. Lekarz powinien wiedzieć, kiedy zaczął się problem, jak długo trwają ataki i czy coś wydaje się je wywoływać. Kolejnym krokiem jest badanie kliniczne. Istotny jest stan skóry, praca serca, płuc, wielkość węzłów chłonnych oraz wiele innych parametrów. Jedną z opcji, którą może zalecić lekarz jest dalsza obserwacja psa wraz z nagrywaniem ataków czkawki. Istnieje bowiem kilka stanów, które można pomylić z czkawką np. odwrotne kichanie lub chorobę refluksową. Prezentacja filmów pozwoli lekarzowi weterynarii lepiej zidentyfikować przyczynę. Do innych badań zalecanych przy częstych atakach czkawki zalicza się:

 • prześwietlenie brzucha,
 • prześwietlenie klatki piersiowej.
 • badania krwi,
 • badanie neurologiczne.

Powyższe badania pozwolą wykluczyć jakikolwiek nacisk na przeponę, który może wywoływać nawracającą czkawkę.

U ludzi przewlekła czkawka może być powiązana z różnymi zaburzeniami np. zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym lub zapaleniem osierdzia, czy nowotworami w obrębie klatki piersiowej i brzucha. Nie wszystko przekłada się jednak na psy. Znajomość przyczyn czkawki u ludzi pomaga jednak ukierunkować dalsze badania, gdy wstępna diagnostyka nie daje odpowiedzi. Przypadki psów z przewlekłą czkawką są jednak rzadkie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przeziębieniu u psa?

Czego objawem są częste czkawki?

Częste czkawki mogą wskazywać na ucisk przepony ze strony klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Czkawka może pojawiać się także z bardziej błahych powodów jak:

 • zbyt szybkie jedzenie,
 • zbyt szybkie picie,
 • stres,
 • podekscytowanie,
 • wdychanie drażniącego powietrza, np. z dymem papierosowym,
 • podjedzenie pikantnego dania właściciela.

W pewnych przypadkach czkawka może wskazywać na poważniejsze problemy, jak:

 • zapalenie płuc,
 • astma,
 • zapalenie osierdzia,
 • hipotermia – obniżająca się temperatura psa,
 • wada budowy układu oddechowego,
 • przepuklina u psa (najczęściej przepuklina u psa dotycząca rozworu przełykowego).

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Niezadowolony pies z zębami na wierzchu oraz czkawka u psa, dlaczego pies ma czkawkę
Dlaczego pies ma czkawkę, czyli przyczy i czkawka u psa krok po kroku

Szczeniak i czkawka – przyczyny oraz objawy

Szczeniak miewa czkawkę związaną m.in. z niedojrzałością jego układu nerwowego. Zwykle u młodych psów nie stanowi ona problemu. U dzieci oraz szczeniąt czkawka może bowiem występować już w macicy oraz kilka miesięcy po urodzeniu. Jest to związane z nerwem przeponowym oraz przeponą, które nie zakończyły jeszcze swojego dojrzewania i w łatwy sposób mogą być stymulowane.

 Z wiekiem szczeniak wyrasta z częstych czkawek. Veterinary Information Network informuje, że u większości młodych psów czkawka nie występuje już po osiągnięciu około 16 tygodni, chociaż u części szczeniąt nawracające czkawki mogą utrzymywać się do 6 miesięcy.

U szczeniąt czkawka oznacza najczęściej, że:

 • są zmęczone,
 • są podekscytowane,
 • odczuwają chłód,
 • zjadły zbyt szybko,
 • piły zbyt szybko.

Zdarza się, że właściciele winią za czkawkę potencjalne robaki, czyli pasożyty przewodu pokarmowego. Chcąc wykluczyć robaki, jako przyczynę należy psa odrobaczyć lub zbadać jego kał w gabinecie weterynaryjnym. Prz okazji warto podać także tabletki na kleszcze dla psa.

Czkawka u psa – jak pozbyć się czkawki?

Czkawka po jedzeniu -sposoby jej eliminacji?

Zwykle napady czkawki u psów są bardzo krótkie. Zdarza się jednak, że trwają kilka minut, a nawet około godziny. W takich przypadkach wielu opiekunów zastanawia się, jak pomóc czworonogowi. Niestety, czkawka nie ma konkretnego leczenia. Istnieją jednak opisane domowe sposoby na poradzenie sobie z czkawką. Nie dają one jednak gwarancji sukcesu.

Czkawka u psa pojawiająca się po jedzeniu może wynikać ze zbyt szybkiego spożywania posiłków. Warto zatem popracować z psem nad zwolnieniem tempa jedzenia! Chcąc mu pomóc doraźnie, można zachęcić go do wypicia wody lub wody z miodem, ale w żadnym razie nie wolno wlewać jej na siłę!

Inną metodą jest zaskoczenie lub zainteresowanie czymś czworonoga. Może to być zabawka lub cokolwiek innego. U psów mających nieprzyjemny oddech konieczna jest kontrola stanu uzębienia oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Pasta do zębów dla psa to ważny element pielęgnacji i dbania o zdrowie swojego czworonoga.

Czkawka podczas snu – co można zrobić?

Czkawka u dorosłego psa może pojawiać się także w nocy np. podczas snu. Nie jest ona groźna, ale może okazać się problematyczna, jeśli wybudza psa ze snu. Takie zjawisko pojawia się albo z powodu połykania powietrza w trakcie snu albo z zachodzących w organizmie procesów trawiennych.

Chcąc mu pomóc, można zastosować delikatny masaż klatki piersiowej w okolicy przepony. Warto także ustabilizować oddech psa i np. położyć go na plecach oraz masować brzuch.

Jak już wspomniano czkawka, pojawia się także podczas, gdy temperatura psa spada. Będąc świadomym takiej możliwości, należy zapewnić psu ciepłe warunki, by stymulować podwyższenie temperatury.

ikona podziel się Przekaż dalej