Cukrzyca u psa. Jakie są jej objawy?

Dlaczego psy mają wysoki cukier?

Poziom glukozy najczęściej powinno się mierzyć u samic niż u samców. Dlaczego tak jest? Otóż, powiązane jest to z wahaniem poziomu hormonów podczas, kiedy suczki mają rujkę. Związane jest to również z pobudzaniem gruczołu mlekowego. Cukrzycę można prędzej rozpoznać również u starego psa – wpływa na nią wówczas nieodpowiednia dieta, geny bądź otyłość. Czasem jednak może być tak, że ciężko rozpoznać będzie przyczyny pojawienia się cukrzycy. Co może zwiększyć negatywne rokowania cukrzycy u psa? Wymienia się kilka schorzeń:

  • otyłość – najczęściej można ją zweryfikować u starego psa,
  • wady genetyczne
  • sterydy – cukrzyca może się pojawić po terapii sterydami
  • zapalenie trzustki
  • zaburzona gospodarka hormonalna psa
  • brak kastracji
  • ciąża

Cukrzyca u psa – jak można rozpoznać?

Nie jesteś pewny, czy pies ma cukrzycę? Warto będzie go zaobserwować, by móc zweryfikować swoje podejrzenia. Pies z cukrzycą może mieć wzmożone pragnienie, zacząć tracić na wadze, częściej oddawać mocz, więcej jeść albo stać się ospały. Niektóre psy chorujące na cukrzycę mają też owocowy zapach z pyszczka, odwodniony organizm, matowe włosy, bolący brzuszek, infekcje skóry bądź zaćmę.

Bardzo niepokojącymi objawami będzie wielomocz, potrzeba ciągłego picia wody i chudnięcie psa mimo, iż duże je. Z kolei przypadłości takie, jak problemy ze wzrokiem (zaćma) nie zawsze pojawią się na początku choroby. Możesz zauważyć je dopiero po kilku miesiącach, a nawet i latach. Bardzo ważne są więc regularne kontrole weterynaryjne.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli przeoczysz pierwsze objawy i choroba będzie nieleczona, może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie pieska. Cukrzyca u psa sprawi, że jego stan ulegać będzie pogorszeniu. Pies może zacząć wymiotować, a także stać się słaby. Będzie to już niestety bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Kiedy psa dosięgnie wysoka hiperglikemia (poziom glukozy > 800 mg mg / dl), mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne, utrata świadomości bądź drgawki. Nie zapominaj o tym, że norma cukru we krwi u psa to maksymalnie do 200 mg / dl. Sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat temperatury u psa.

Rokowania u psów z cukrzycą i koszt leczenia

Objawy cukrzycy u psów - wizyta u weterynarza

Zanim sam zaczniesz leczyć psa, lekarz powinien postawić diagnozę i wykluczyć inne przypadłości. Może to bowiem wcale nie okazać się cukrzyca u psa, a np. inne schorzenia powiązane z cukrzycą (jak wysoki poziom cukru we krwi, ale po niedawnym przyjmowaniu leków). Wówczas, po odstawieniu leków, powinno być już o wiele lepiej. Warto wybrać się do weterynarza, bo dzięki jego pytaniom i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie można zbadać psa i stwierdzić bądź wykluczyć cukrzycę. Niestety, ale sam możesz nie zrobić tego prawidłowo.

Jeżeli masz niekastrowaną suczkę, trzeba będzie jej podać antykoncepcję chirurgiczną przed walką z cukrzycą. Choroba może się u takich suczek pojawiać w związku z cyklem płciowym, więc cukrzyca będzie chorobą wtórną – leczoną wyłącznie przez kastrację. Insulina w takich przypadkach nie będzie koniecznością. Cukrzyca może pojawić się również u suczek ciężarnych, co stwarza zagrożenie dla niej oraz dla potomstwa. Należy wówczas jak najszybciej wybrać się do lekarza, by skontrolować poziom glukozy i ustalić schemat działania oraz formę leczenia.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Leczenie psa z cukrzycą

Cukrzyca u psa powinna być leczona albo insuliną, albo poprzez podawanie czworonogowi doustnych leków przeciw cukrzycy – takie produkty stymulują trzustkę do produkowania insuliny i zaleca się je szczególnie na początku problemów z cukrzycą. Należy podawać je wg. zaleceń weterynarza po to, by nie pojawiła się hiperglikemia – czyli powikłanie u psów leczonych insuliną. Trzeba też będzie zmienić dietę psu, która będzie dopasowana do jego potrzeb i aktywności ruchowej.

Jeżeli chodzi o leczenie insuliną, będzie to już prawdopodobnie leczenie trwające do końca życia psa. Czworonóg będzie musiał ją przyjmować regularnie, a koszty leczenia wcale nie będą należeć do najtańszych. Pierwsze dawki insuliny musi podać lekarz, a później będziesz mógł robić zastrzyki podskórne pupilowi samodzielnie, w domu – trzeba będzie nauczyć się podawania psu takich zastrzyków. Lekarz powinien wszystko wytłumaczyć, więc nie masz powodów do obaw.

Pies na stole u weterynarza oraz cukrzyca u psa, objawy, leczenie, przyczyny
Jak wygląda cukrzyca u psa, czyli objawy, leczenie, przyczyny

W zależności od tego, ile piesek waży, cena insuliny waha się między 25 a 40 zł za jedno tylko opakowanie. Pies potrzebować więc będzie od 2 do 4 opakowań za miesiąc, czyli koszt leczenia może się wahać nawet do ok. 200 zł / miesiąc.

Niestety, cukrzyca u psa nie jest całkowicie wyleczalna. Tak samo cukrzyca wtórna, może się ona cofnąć i nawet tego nie zauważysz. Rokowania są najlepsze dla tych piesków, u których leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Wówczas pies będzie cieszył się zdrowiem przez wiele kolejnych lat. Jak długo żyje pies z cukrzycą? Zależeć będzie to od tego, jak szybko wdrożone zostanie leczenie. Pies może żyć nawet kilka lub kilkanaście lat z cukrzycą – pod warunkiem szybkiego rozpoznania problemu i odpowiedniej pielęgnacji psa.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Pamiętaj, że…

Początkowo wcale nie będzie łatwo leczyć pieska, zwłaszcza że w życie wejdzie sporo nowych obowiązków związanych z chorobą psa (jak zastrzyki i karmienie czworonoga o stałych porach). Rutyna w opiece nad psem będzie połową sukcesu, by pies mógł długo i szczęśliwie żyć. Regularne pory są obowiązkowe, żeby unormować stan pieska. Podawaj mu insulinę każdego dnia o tej samej porze, karm pupila w wyznaczonych godzinach i zapewnij mu odpowiednio dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Objawy cukrzycy u psów należy potraktować poważnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny