Cukrzyca u psa. Jakie są jej objawy?

Dlaczego psy mają wysoki cukier?

Poziom glukozy najczęściej powinno się mierzyć u samic niż u samców. Dlaczego tak jest? Otóż, powiązane jest to z wahaniem poziomu hormonów podczas, kiedy suczki mają rujkę. Związane jest to również z pobudzaniem gruczołu mlekowego. Cukrzycę można prędzej rozpoznać również u starego psa – wpływa na nią wówczas nieodpowiednia dieta, geny bądź otyłość. Czasem jednak może być tak, że ciężko rozpoznać będzie przyczyny pojawienia się cukrzycy. Co może zwiększyć negatywne rokowania cukrzycy u psa? Wymienia się kilka schorzeń:

  • otyłość – najczęściej można ją zweryfikować u starego psa,
  • wady genetyczne
  • sterydy – cukrzyca może się pojawić po terapii sterydami
  • zapalenie trzustki
  • zaburzona gospodarka hormonalna psa
  • brak kastracji
  • ciąża

Cukrzyca u psa – jak można rozpoznać?

Nie jesteś pewny, czy pies ma cukrzycę? Warto będzie go zaobserwować, by móc zweryfikować swoje podejrzenia. Pies z cukrzycą może mieć wzmożone pragnienie, zacząć tracić na wadze, częściej oddawać mocz, więcej jeść albo stać się ospały. Niektóre psy chorujące na cukrzycę mają też owocowy zapach z pyszczka, odwodniony organizm, matowe włosy, bolący brzuszek, infekcje skóry bądź zaćmę.

Bardzo niepokojącymi objawami będzie wielomocz, potrzeba ciągłego picia wody i chudnięcie psa mimo, iż duże je. Z kolei przypadłości takie, jak problemy ze wzrokiem (zaćma) nie zawsze pojawią się na początku choroby. Możesz zauważyć je dopiero po kilku miesiącach, a nawet i latach. Bardzo ważne są więc regularne kontrole weterynaryjne.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli przeoczysz pierwsze objawy i choroba będzie nieleczona, może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie pieska. Cukrzyca u psa sprawi, że jego stan ulegać będzie pogorszeniu. Pies może zacząć wymiotować, a także stać się słaby. Będzie to już niestety bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Kiedy psa dosięgnie wysoka hiperglikemia (poziom glukozy > 800 mg mg / dl), mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne, utrata świadomości bądź drgawki. Nie zapominaj o tym, że norma cukru we krwi u psa to maksymalnie do 200 mg / dl. Sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat temperatury u psa.

Rokowania u psów z cukrzycą i koszt leczenia

Objawy cukrzycy u psów - wizyta u weterynarza

Zanim sam zaczniesz leczyć psa, lekarz powinien postawić diagnozę i wykluczyć inne przypadłości. Może to bowiem wcale nie okazać się cukrzyca u psa, a np. inne schorzenia powiązane z cukrzycą (jak wysoki poziom cukru we krwi, ale po niedawnym przyjmowaniu leków). Wówczas, po odstawieniu leków, powinno być już o wiele lepiej. Warto wybrać się do weterynarza, bo dzięki jego pytaniom i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie można zbadać psa i stwierdzić bądź wykluczyć cukrzycę. Niestety, ale sam możesz nie zrobić tego prawidłowo.

Jeżeli masz niekastrowaną suczkę, trzeba będzie jej podać antykoncepcję chirurgiczną przed walką z cukrzycą. Choroba może się u takich suczek pojawiać w związku z cyklem płciowym, więc cukrzyca będzie chorobą wtórną – leczoną wyłącznie przez kastrację. Insulina w takich przypadkach nie będzie koniecznością. Cukrzyca może pojawić się również u suczek ciężarnych, co stwarza zagrożenie dla niej oraz dla potomstwa. Należy wówczas jak najszybciej wybrać się do lekarza, by skontrolować poziom glukozy i ustalić schemat działania oraz formę leczenia.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Leczenie psa z cukrzycą

Cukrzyca u psa powinna być leczona albo insuliną, albo poprzez podawanie czworonogowi doustnych leków przeciw cukrzycy – takie produkty stymulują trzustkę do produkowania insuliny i zaleca się je szczególnie na początku problemów z cukrzycą. Należy podawać je wg. zaleceń weterynarza po to, by nie pojawiła się hiperglikemia – czyli powikłanie u psów leczonych insuliną. Trzeba też będzie zmienić dietę psu, która będzie dopasowana do jego potrzeb i aktywności ruchowej.

Jeżeli chodzi o leczenie insuliną, będzie to już prawdopodobnie leczenie trwające do końca życia psa. Czworonóg będzie musiał ją przyjmować regularnie, a koszty leczenia wcale nie będą należeć do najtańszych. Pierwsze dawki insuliny musi podać lekarz, a później będziesz mógł robić zastrzyki podskórne pupilowi samodzielnie, w domu – trzeba będzie nauczyć się podawania psu takich zastrzyków. Lekarz powinien wszystko wytłumaczyć, więc nie masz powodów do obaw.

Pies na stole u weterynarza oraz cukrzyca u psa, objawy, leczenie, przyczyny
Jak wygląda cukrzyca u psa, czyli objawy, leczenie, przyczyny

W zależności od tego, ile piesek waży, cena insuliny waha się między 25 a 40 zł za jedno tylko opakowanie. Pies potrzebować więc będzie od 2 do 4 opakowań za miesiąc, czyli koszt leczenia może się wahać nawet do ok. 200 zł / miesiąc.

Niestety, cukrzyca u psa nie jest całkowicie wyleczalna. Tak samo cukrzyca wtórna, może się ona cofnąć i nawet tego nie zauważysz. Rokowania są najlepsze dla tych piesków, u których leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Wówczas pies będzie cieszył się zdrowiem przez wiele kolejnych lat. Jak długo żyje pies z cukrzycą? Zależeć będzie to od tego, jak szybko wdrożone zostanie leczenie. Pies może żyć nawet kilka lub kilkanaście lat z cukrzycą – pod warunkiem szybkiego rozpoznania problemu i odpowiedniej pielęgnacji psa.

Pamiętaj, że…

Początkowo wcale nie będzie łatwo leczyć pieska, zwłaszcza że w życie wejdzie sporo nowych obowiązków związanych z chorobą psa (jak zastrzyki i karmienie czworonoga o stałych porach). Rutyna w opiece nad psem będzie połową sukcesu, by pies mógł długo i szczęśliwie żyć. Regularne pory są obowiązkowe, żeby unormować stan pieska. Podawaj mu insulinę każdego dnia o tej samej porze, karm pupila w wyznaczonych godzinach i zapewnij mu odpowiednio dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Objawy cukrzycy u psów należy potraktować poważnie.

ikona podziel się Przekaż dalej