Cukrzyca u kota – przyczyny i przebieg choroby

Cukier, czy inaczej węglowodany dostarczane do organizmu są trawione i rozkładane do prostszych związków. Za ich wchłanianie odpowiada jest insulina, która wytwarzana jest przez trzustkę. Jest to innymi słowy hormon odpowiedzialnym za obniżanie poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca to tymczasem choroba endokrynologiczna polegająca na jej względnym lub bezwzględnym niedoborze.

W organizmie działają także hormony antagonistyczne (przeciwstawne) dla insuliny. Są to:

  • glukagon,
  • kortyzol,
  • progesteron,
  • adrenalina,
  • hormony tarczycy,
  • hormon wzrostu.

Odpowiadają one za zwiększanie poziomu cukru we krwi oraz wpływają na działanie insuliny. Diagnozując problemy związane z wahaniem glukozy w organizmie kota, warto uwzględnić poziomy powyższych hormonów, które zmieniają się w różnych stanach fizjologicznych, chorobach oraz po podaniu leków.

Wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje, że nerki zostają nadmiernie obciążone, a cukier dostaje się do moczu. Działanie glukozy powoduje wielomocz, a utrata wody prowadzi do nadmiernego pragnienia. Chore na cukrzycę zwierzęta “przestawią się” z metabolizmu glukozy na pozyskiwanie energii z tłuszczy. Początkowo jest to korzystne, ale metabolizm tłuszczów u nieleczonych kotów w perspektywie dłuższego czasu spowoduje pogorszenie stanu ogólnego i powstanie kwasicy ketonowej.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

W medycynie wyróżnia się cukrzyce typu 1 oraz cukrzycę typu 2. U kotów większy sens mają jednak określenia cukrzyca insulinozależna , która spowodowana przez niedostateczne wydzielanie insuliny przez trzustkę oraz cukrzyca insulinoniezależna, która związana jest z obniżoną wrażliwością tkanek na działanie insuliny. Typowi drugiemu sprzyja np. otyłość, sędziwy wiek oraz nieprawidłowa dieta. W przypadku kotów aż 70% osobników dobrze reaguje na podawanie insuliny egzogennej. Szczególnym przypadkiem cukrzycy jest tak zwana cukrzyca wtórna, która wynika z innych chorób np. zapalenia trzustki lub podawanych mu leków (np. progestagenów).

Objawy świadczące o cukrzycy

Cukrzyca u kota najczęściej pojawia się u osobników otyłych, kastrowanych oraz w średnim wieku. Predyspozycję rasową wykazano u kotów burmańskich. Szacunkowa częstość występowania tej choroby u kotów to liczba 68 przypadków na 10000 osobników.

Pierwsza faza cukrzycy nie daje objawów, które rozwijają się w ciągu tygodni, a nawet miesięcy. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje jednak przekroczenie tak zwanego progu nerkowego glukozy, który wynosi ~280 mg / dl.

Objawy obejmują:

  • wielomocz,
  • polidypsje,
  • polifagie,
  • utratę masy ciała.

Około 50% kotów ma także zmniejszony apetyt, a inne cierpią na neuropatię cukrzycową. Wysoki cukier wpływa na obniżenie odporności, co skutkuje infekcjami bakteryjnymi (np. katar u kota) i grzybiczymi. Zarówno u psów, jak i kotów z cukrzycą często występuje powiększenie wątroby.

Gromadzące się w organizmie kota ciała ketonowe i glukoza powodują zaburzenia metaboliczne jak:

  • odwodnienie,
  • hipowolemia,
  • kwasica metaboliczna,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • azotemia,
  • podwyższona aktywność enzymów wątrobowych,
  • nadmiar mleczanów.
Leczenie cukrzycy kota, podawanie leków kotu, a także przyczyny, objawy, leczenie, rokowania i zastosowanie
Cukrzyca u kota krok po kroku, czyli przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje oraz diagnoza u weterynarza

Finalnie kwasica ketonowa prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach u kotów.

Jak długo żyje kot z cukrzycą? Leczenie cukrzycy u kotów, powikłania i rokowania

Diagnostyka cukrzycy obejmuje badanie kliniczne, wywiad z opiekunem oraz badania krwi i moczu, czy wykonanie USG jamy brzusznej. We krwi występuje hiperglikemia, czyli wysoki poziom glukozy. Norma dla kota wynosi około 100-200mg%.

Leczenie cukrzycy u kotów opiera się głównie na terapii przy użyciu insuliny. Czynności, które wspierają poprawę kondycji kota to odpowiednia dieta i redukcja masy ciała, o ile kot ma nadwagę. W przypadku dwóch dawek insuliny dziennie podaje się także dwa posiłki o takiej samej kaloryczności. Ważne, by unikać diet bogatych w cukry proste (np. karm półwilgotnych).

Najczęstsze powikłania to występująca w 10% przypadków choroby neuropatia obwodowa, która wiąże się z pogorszeniem sprawności fizycznej i m.in. osłabieniem kończyn miednicznych oraz nawracające infekcje. Co ciekawe, w niektórych przypadkach polineuropatia bywa pierwszym objawem cukrzycy, jaki zauważają właściciele.

Poziom cukru mierzy się przed podaniem insuliny lub w połowie czasu między obiema dawkami. Rokowania kota, u którego wysoki cukier nie spada po podaniu leków, nie są pomyślne. Na forum lekarzy weterynarii mówi się o około 30% takich sytuacji u wszystkich kotów leczonych na cukrzycę. Istotne czynniki wpływające na skuteczność leczenia to:

  • zaangażowanie opiekuna (stosowanie diety, podawanie leków),
  • choroby współistniejące,
  • powikłania.

Brak apetytu, zwiększone pragnienie lub częste oddawanie moczu to nie norma! To objawy, na które musisz zwrócić uwagę! Zgłoś się z kotem do lekarza weterynarii.

ikona podziel się Przekaż dalej