Co oznacza burczenie w brzuchu psa? Wyjaśniamy
Burczenie w brzuchu psa, a może bulgotanie lub przelewanie? Odgłosy z psiego przewodu pokarmowego miewają różne nazwy! Wszystkie te bulgoczące dźwięki związane są z gazem przemieszczającym się w przewodzie pokarmowym psów. Co warto wiedzieć? Kiedy głośna praca jelit jest powodem do niepokoju?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dietach dla zwierząt.
Gazy w przewodzie pokarmowym psa – czemu brzuch pupila wydaje dziwne odgłosy?
Jak zbudowany jest przewód pokarmowy psa?
Przewód pokarmowy psa składa się z:
- jamy ustnej,
- przełyku,
- żołądka,
- jelit cienkich oraz jelita grubego zakończonego odbytem.
Jego funkcjonowanie wspomagają także wątroba oraz trzustka, których wydzieliny dostają się do jelita i pomagają w trawieniu niektórych składników odżywczych. Jest on taki sam u maltańczyka, czy owczarka niemieckiego, choć różni się długością. Do problemów z nadmiernym gromadzeniem gazów i wzdęciami predysponowane wydają się być:
- boksery,
- buldogi,
- boston terriery oraz rasy brachycefaliczne.
Czas, w jakim Twój pies trawi posiłek, jest jednak zależny od wielu czynników. Wpływ mają uwarunkowania genetyczne, rodzaj karmy, czy zawartość błonnika. Przyjmuje się, że czas potrzebny do przejścia treści pokarmowej z jamy ustnej do uformowania się i oddania przez psa kału, wynosi 12 do 30 godzin.
Przyczyny gazów w jelitach psa
Gaz w przewodzie pokarmowym psa jest czymś normalnym, ale prawidłowe dźwięki z przewodu pokarmowego powinny być ledwo słyszalne. Wynikają one z tego, że treść pokarmowa oraz gazy przesuwają się w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego.
Głośniejsze dźwięki mogą towarzyszyć trawieniu, gdy w jelitach psa znajduje się dużo gazu lub gdy przewód pokarmowy zwiększa swoją aktywność. Dzieje się tak np. gdy pies zjada posiłek na pusty żołądek.
W żołądku Twojego psa burczy także z powodu głodu. Te dźwięki są zwykle głośniejsze niż naturalne odgłosy trawienia. Zastanów się zatem, czy burczenie w brzuchu psa nie pojawia się właśnie w porze posiłku.
Kolejna przyczyna “bulgotania” to spożywanie dużej ilości powietrza, czyli aerofagia. Gaz dostaje sie wtedy do jelit psów na skutek połykania powietrza podczas posiłków. Najczęściej do tego problemu dochodzi u łapczywie jedzących czworonogów. W takiej sytuacji możesz spróbować:
- specjalnego rodzaju miski,
- wkładania pokarmu do zabawki,
- ukrywania suchych krokiecików w macie węchowej,
- podawania mokrych posiłków na lick macie lub karmienia psa z ręki.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Źródłem gazów są także niektóre składniki pokarmowe. Przelewanie w brzuchu psa pojawia się np. po spożyciu niestrawnych węglowodanów (szczególnie rozpuszczalnego włókna pokarmowego) oraz produktów mięsnych o niższej strawności.
Poważniejsze przyczyny odgłosów w żołądku i jelitach psa są związane np. ze spożyciem śmieci lub nieświeżego pokarmu. W tym przypadku pojawia się także biegunka, a pies często wymiotuje.
Inne przyczyny to:
- pasożyty jelitowe,
- zmiany w diecie,
- nadmierna fermentacja bakteryjna,
- refluks,
- połykanie ciał obcych lub inne choroby przewodu pokarmowego.
W rzadkich przypadkach nadmierne odgłosy z żołądka lub jelit mogą być związane z pewnymi zaburzeniami endokrynologicznymi lub metabolicznymi. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co oznacza twardy brzuch u psa.
Burczenie w brzuchu psa – diagnostyka i leczenie problemów trawiennych
Jak diagnozowane są wzdęcia i “bulgotanie” u psa?
Do lekarza weterynarii udaj się zawsze, gdy cokolwiek cię niepokoi. Powodem do konsultacji są sytuacje, gdy bulgotania występują wraz z osłabieniem, a pies wymiotuje. Nie zaniedbuj wizyty także, gdy złemu samopoczuciu towarzyszy biegunka.
Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą wywiad kliniczny obejmujący głównie sposób żywienia psa. Przygotuj zatem informacje dotyczące:
- rodzaju karmy,
- ilości posiłków,
- ilości oddawanych stolców oraz ich wyglądu.
Poinformuj lekarza, jeśli pies jest łapczywy lub nie ma apetytu.
W kolejnym kroku lekarz weterynarii przeprowadza podstawowe badanie kliniczne. Obejmuje ono obejrzenie psa, omacanie jamy brzusznej, czy zmierzenie temperatury. Na podstawie wyciągniętych wniosków i podejrzeń zlecone zostają ewentualne badania:
- krwi,
- kału,
- moczu, a także USG jamy brzusznej lub endoskopia przewodu pokarmowego.
Leczenie – jak pomóc, gdy psu burczy w brzuchu?
Interwencja ze strony lekarza weterynarii wymagana jest, gdy u psa występuje ból, dyskomfort, czy biegunka. Leczenie musi zostać dopasowane do stanu pacjenta oraz wyników wykonanych badań. Nie ma jednego skutecznego schematu, gdyż powody gazów, wzdęć i głośnego przelewania są różne.
Lekarz zalecić może:
- odrobaczenie,
- leki przeciwwymiotne,
- leki przeciwzapalne,
- probiotyki,
- zmianę diety oraz inne dobrane do stanu psa lekarstwa.
Jak pomóc psu z problemami trawiennymi?
Jeżeli jesteś opiekunem maltańczyka, yorka, czy innego czworonoga, któremu dokuczają gazy i wzdęcia rozważ kilka zmian. Twojemu pupilowi pomóc mogą:
- Probiotyki i prebiotyki, które pozytywnie wpływają na mikrobiotę jelit.
- Prawidłowo dobrana, lekkostawna karma.
- Przejście na dietę gotowaną.
- Dbanie o powolne spożywanie posiłków przez psa.
- Rozłożenie porcji karmy na większą ilość posiłków w ciągu dnia.
- Stosowanie delikatnego masażu brzucha.
- Unikanie niektórych produktów np. soi w diecie psa.
- Niedokarmianie pupila resztkami z ludzkiego stołu.
Głośna praca przewodu pokarmowego zwykle nie jest powodem do niepokoju. Zawsze warto skonsultować wątpliwości, jeśli przelewanie w brzuchu u psa jest częste lub pies wymiotuje.