Co na stawy dla psa? Przegląd skutecznych preparatów
Suplementy diety na wzmocnienie stawów przydadzą się zarówno młodemu psu szybkorosnącej rasy, jak i u starego czworonoga mającego chore stawy. Czym charakteryzują się dobre preparaty? Co na stawy dla psa jest najlepsze? Sprawdź, jak wzmocnić połączenia stawowe i podarować psu zdrowie na długie lata.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy potrzebne jest wzmocnienie stawów?
Tabletki zwierające siarczan chondroityny, czy glukozaminę warto dawać już młodym psom szybkorosnących ras. Szczenięta narażone są na:
- osteochondrozę,
- dysplazje stawu biodrowego,
- dysplazje stawu łokciowego,
- chorobę zwyrodnieniową stawów.
Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej w obrębie stawu ramieniowego, kolanowego, skokowego oraz łokciowego i biodrowego.
Dieta szczeniąt powinna zawierać 20-32% białka, 8-12% tłuszczu, 0,7-1,2% wapnia oraz 0,6-1,1% fosforu. Kaloryczność karmy powinna wahać się między 3,2-3,8 kcal/g, a cały produkt powinien mieć wysoką strawność. Nie wiemy jednak jeszcze, czy rozpoczęcie suplementacji substancjami chondroprotektywnymi w młodym wieku przynosi korzyści każdemu psu. Tę decyzję najlepiej podjąć z weterynarzem.
Leki przydają się także w przypadku starego czworonoga. Choroba zwyrodnieniowa stawów (DJD), czyli inaczej osteoarthritis może rozwinąć się u każdego psa, szczególnie w miarę starzenia się. Są pewne czynniki, które mogą predysponować twojego psa do tego stanu, takie jak:
- przynależność do dużej lub olbrzymiej rasy,
- otyłość,
- wiek,
- urazy podczas zajęć sportowych,
- złamania kości,
- zerwanie więzadeł,
- istniejąca dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego,
- infekcje wpływające na stawy,
- niewłaściwa dieta,
- genetyka.
Co na stawy dla psa? Suplementy diety, leki i karmy dla psa
Dobre preparaty to te, które dobrane są do potrzeb danego czworonoga. Inna zawartość poszczególnych składników potrzebna jest szczeniętom, a inna psom dorosłym. Duża ilość określonych substancji wcale nie jest gwarancją sukcesu! Czym wspierać stawy psa?
- Glukozamina i chondroityna – dwa najpopularniejsze składniki suplementów na stawy. Stosowane są zarówno u ludzi, jak i u psów. Ich działanie opiera się na zmniejszeniu stanu zapalnego, wspomaganiu gojenia i zwiększaniu zatrzymywania wody w chrząstce, co zapewnia lepszą amortyzację stawu.
- Małże zielone (GLM) - składnik suplementów diety dla ludzi i psów. Zawiera korzystne składniki odżywcze, czyli kwasy tłuszczowe omega-3, glikozaminoglikany i przeciwutleniacze. GLM uważany jest za silnym środek przeciwzapalny, co oznacza, że może zmniejszyć ból i poprawiać funkcję stawów.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 - składnik diety pomocny u psów z zapaleniem stawów, choćby były skuteczne, mogą być potrzebne wyższe poziomy niż te gwarantowane np. w karmie.
- Przeciwutleniacze – grupa substancji, które hamują procesy utleniania w żywych tkankach. Zmniejszają one negatywny wpływ wolnych rodników, które biorą udział m.in. w patogenezie zapalenia stawów. Zaliczamy do nich witaminę C, witaminę E, karotenoidy, luteinę, kwas moczowy.
- Natural Eggshell Membrane- jest to cienka membrana znajdująca się po wewnętrznej stronie skorupki jajka. Możesz nawet samodzielnie zdjąć membranę ze skorupy, aby podawać ją swojemu psu, choć wiąże się to ze sporą ilością pracy. Powstał zatem specjalny suplement! W 6-tygodniowym badaniu na psach naukowcy stwierdzili, że ból zmniejszył się o około 23% w porównaniu z placebo. Jakość życia poprawiła się natomiast o 26,8%. W opisywanym badaniu sprawdzano również poziomy biomarkera degradacji chrząstki CTX-II. Zauważono poprawę u 47,9% u psów, które otrzymały NEM®.
- Kurkuma – to jedno z najlepiej przebadanych ziół! Duża część testów związanych z kurkumą powiązana była z łagodzeniem bólu stawów. Głównym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból i zmniejsza sztywność.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Opisane preparaty dostępne są w formie tabletki lub płynów, dlatego każdy opiekun znajdzie coś dla siebie i swojego czworonoga.
Oprócz stosowania suplementów na stawy, podstawą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest kontrola bólu. W takim przypadku podaje się leki! Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które zmniejszają ból i ograniczają stan zapalny stawów. Lekarstwo może być podawane w syropie lub zastrzykach. Ma jednak skutki uboczne przy długotrwałym stosowaniu, szczególnie u psów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Produkty wspomagające stawy to nie tylko leki oraz suplementy. Wielu producentów karm postanowiło wzbogacić swoje produkty w dodatek glukozaminy, siarczanu chondroityny lub innych substancji o działaniu chondroprotekcyjnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach stawów.
Profilaktyka chorób stawów – jak zadbać o psa?
Chore stawy to poważny problem. Suplementy diety to jednak nie jedyne “lekarstwo” na zdrowe stawy. Jak wzmocnić psa?
Dawać mu dobrej jakości jedzenie w ściśle określonych proporcjach. Tak jak wspomniano, dla stawów bardzo istotna jest ilość wapnia oraz jego stosunek do ilości fosforu w karmie. Dla młodych psów ilość ta wynosi 0,7-1,2% wapnia, a jego stosunek do fosforu powinien wynosić 1:1 do 1,5:1 w suchej masie karmy. U starszych psów zaleca się stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w stosunku 1:1.
Profilaktyka chorób stawów to także odpowiednie podejście do aktywności fizycznej u młodych i starszych czworonogów. Szczenięta nie powinny wykonywać zbyt forsownych ćwiczeń przed ukończeniem 12, a nawet 18 miesiąca życia. Unikaj także twardego podłoża! Masz gwizdek na psa albo ćwiczysz przychodzenie na zawołanie? Zrezygnuj z nagłych zrywów szczeniaka, szczególnie na śliskiej nawierzchni.
Inne wskazówki?
- Zapewnij psu posłanie z dala od zimnych lub wilgotnych miejsc.
- Uważaj na śliskiej podłodze!
- Twojemu psu może przydać się masaż! Wiele zwierząt odczuwa ulgę, dzięki takiej stymulacji krążenia.
- Unikaj zbyt częstego chodzenia po schodach.
- Nie ćwicz z psem bez rozgrzewki np. zaraz po wyjściu z samochodu.
- Pamiętaj, że do choroby zwyrodnieniowej stawów predysponują choroby zakaźne, jak borelioza. Zawsze podawaj psu preparaty na kleszcze dla psa, by zminimalizować ryzyko choroby.
Wiedza, co na stawy dla psa jest najlepsze jest bardzo szeroka. Nie każdy preparat daje jednak widoczne wyniki. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zoofizjoterapeutą, by wybrać sprawdzone produkty.