Ciąża urojona u psa – co to jest?

Cykl płciowy u suki

Pierwsza cieczka pojawia się, gdy suka ma od 6 do 18 miesięcy. Jest to zależne od rasy oraz czynników indywidualnych. Ogólnie rzecz ujmując u psów ras małych (np. yorka) pojawia się zwykle wcześniej niż u psów ras olbrzymich.

Cykl płciowy suki dzieli się na cztery etapy:

 • proestrus
 • estrus
 • diestrus
 • anestrus

Cieczka składa się z dwóch faz (proestrus oraz estrus) i trwa średnio ok 14-21 dni. Po niej następuje faza diestrus (metestrus), która trwa 65-70 dni. W tej fazie może rozwijać się ciąża urojona u psa.

Niestety, powtarzane między opiekunami mity szkodzą psom. Pamiętaj, że nawet pierwsza cieczka może zakończyć się ciążą lub ciążą urojoną. Jeśli nie planujesz rozmnażać suczki w hodowli, zdecyduj się na sterylizacje. U młodego zwierzęcia podczas jednej operacji usunięta może zostać także przepuklina pępkowa u psa.

Jak powstaje ciąża urojona?

Cieczka u psa charakteryzuje się tym, że jajniki zaczynają wytwarzać hormony, niezależnie od tego, czy zajdzie w ciążę, czy nie. Hormony te mają za zadanie przygotować macicę do przyjęcia potencjalnych płodów oraz donoszenia ciąży.

Jeśli suka jest w ciąży, hormony wytwarzane są do momentu porodu. Jeśli samica nie zajdzie w ciążę, poziom hormonów zaczyna spadać po około 4-6 tygodniach. W związku z takim przebiegiem cyklu we wczesnych stadiach fazy diestrus podwyższony poziom progesteronu powoduje zmiany naśladujące ciążę. Następnie poziom hormonów u nieciężarnej suczki spada, co powoduje wysłanie sygnału stymulujący “fałszywy poród” i rozwój gruczołu sutkowego.

Przyczyna występowania takiego problemu u nieciężarnych samic pozostaje tajemnicą. Ciekawostką jest fakt, że ciąża urojona występuje niezależnie od tego, czy suka została pokryta czy nie. Pilnowanie samicy i niedopuszczanie do kopulacji nie jest zatem formą zapobiegania ciąży urojonej, choć jest ważne, by uniknąć niechcianych szczeniąt. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o ciąży u psa tydzień po tygodniu.

Objawy ciąży urojonej

Opiekuna zwykle niepokoi wyciek z sutka u psa oraz brak apetytu. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Objawy zwykle pojawiają się cztery do dziewięciu tygodni po rui i naśladują objawy prawdziwej ciąży. Mniej znane symptomy to:

 • okresowe wymioty,
 • zatrzymanie płynów,
 • wicie gniazda,
 • niepokój,
 • spadek aktywności fizycznej,
 • agresja.
Pies na trawniku
Jak przebiega ciąża urojona u psa, czyli objawy, leczenie i porady

Ciąża urojona może wystąpić w każdym wieku, ale niekoniecznie po każdej rui. Nasilenie objawów klinicznych jest zależne od wielu czynników i może mieć odmienny przebieg w zależności od cyklu nawet u tej samej samicy. Suka w trakcie ciąży urojonej wykazuje także objawy opiekuńcze względem maskotek. Co robić, gdy podejrzewasz ciąże urojoną? Zgłosić się do lekarza weterynarii.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Ciąża urojona u psa – leczenie i profilaktyka

Leczenie ciąży urojonej

Ciąża urojona u psa nie trwa zwykle długo. Łagodne przypadki nie wymagają nawet leczenia, ponieważ objawy ustąpią w ciągu około 14-21 dni. W przypadku konieczności podjęcia leczenia trwa ono około tygodnia.

Jeśli suka wykazuje objawy choroby lub poważne zmiany w zachowaniu wskazane jest podjęcie leczenia. Objawowo podać można:

 • łagodne środki uspokajające,
 • leki moczopędne w celu zmniejszenia produkcji mleka lub złagodzenia zatrzymywania płynów,
 • środki hormonalne.

Suce pomóc może kabergolina. Jest to substancja charakteryzująca się silnym działaniem hamującym wydzielanie prolaktyny, która według badań stanowi ważny czynnik w etiologii ciąży urojonej. Kabergolinę stosować można także do hamowania laktacji po odstawieniu szczeniąt lub śmierci potomstwa.

Co robić, by uniknąć ciąży urojonej?

Pies cierpiący na ciąże urojoną w krótkim czasie wraca do normy. Istnieją jednak pewne komplikacje.

 1. Zakażenie gruczołów mlekowych.
 2. Zapalenie skóry wokół gruczołów.

Te dwa nieleczone schorzenia mogą powodować dalsze problemy, więc jeśli opiekun zauważy zaczerwienienie lub obrzęk, powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Suka, u której raz wystąpiły objawy ciąży urojonej, prawdopodobnie ponownie zachoruje. Częste ciąże rzekome są powiązane z ryzykiem ropomacicza, infekcji macicy i raka gruczołów mlekowych. W związku z tym, jeśli samica nie będzie wykorzystywana do rozrodu, zaleca się wykonanie sterylizacji/kastracji suki, co zapobiega przyszłym epizodom.

Zabieg przeprowadza się po ustąpieniu objawów. Cena sterylizacji psa jest zależna od miasta, gabinetu oraz wagi suczki. Zwykle mniej płaci się zatem np. za operację yorka niż bernardyna. Średnio zapłacić trzeba jednak około 400 złotych.

Brak macicy i jajników sprawia także, że pies nie zachoruje na ropomacicze. Zmniejsza się jednocześnie prawdopodobieństwo nowotworów gruczołu mlekowego lub pochwy.

Co robić? Nie czekać! Nie martw się, jak rozpoznać ropomacicze lub ciąże urojoną. Wysterylizuj swoją suczkę!

ikona podziel się Przekaż dalej