Przebieg ciąży u suczki

Oznaki ciąży - jak wygląda pies w ciąży?

Cykl rozrodczy suczki przebiega w 4 fazach. Ich czas trwania bywa zmienny, a podane długości są wartościami średnimi.

  • proestrus - 9 dni
  • estrus - 9 dni
  • diestrus - około 68-100 dni
  • anestrus - około 5 miesięcy

Cieczka trwa zatem średnio 18-21 dni. Jeżeli pies pokryje suczkę w okresie okołoowulacyjnym, może dojść do zapłodnienia. U psów trudno jest dokładnie określić czas owulacji, dlatego warto wykonać więcej niż jedno krycie, by zwiększyć szansę na szczenięta. 

Czas trwania ciąży waha się od około 58 dni do 63 dni, czyli około 9 tygodni. Istnieją 3 różne sposoby obliczania długości trwania ciąży:

  • 63 dni od momentu owulacji
  • 65 dni od przedowulacyjnego wyrzutu LH i wzrostu progesteronu
  • 57 dni od początku fazy diestrus (konieczność wykonywania cytologii)

Dla każdej z tych wartości przyjmuje się plus minus jeden dzień możliwego odchylenia.

Objawy ciąży u psa bywają trudne do zauważenia. Pierwsze oznaki to niewielka zmiana apetytu, częstsze odpoczywanie lub sporadyczne wymioty. W drugiej połowie ciąży suka ma powiększony obrys brzucha i gruczoł mlekowy. Pod koniec ciąży w gruczołach pojawia się siara, czyli pierwszy pokarm dla szczeniąt.

Ciąże skuteczniej potwierdzić można decydując się na badania w gabinecie weterynaryjnym. Należy wybrać się na nie około 3-4 tygodni po pokryciu. 

Ciężarna suka leży na trawie
Ciężarna suczka

Badania u ciężarnej suczki

Zanim suczka zostanie pokryta, warto sprawdzić jej stan zdrowia. Przed planowaną ciążą należy wykonać:

  • badania krwi - morfologia i biochemia (w tym sprawdzenie hormonów tarczycy)
  • odrobaczanie
  • szczepienia

Przebieg ciąży również powinien być monitorowany przez specjalistę. Lekarz weterynarii może zaproponować kilka rodzajów badań.

  1. USG - jest miarodajne od około 28 dnia ciąży. Wykonując to badanie przed ukończeniem 3 tygodnia ciąży można uzyskać wyniki fałszywie ujemne.
  2. RTG - oprócz wspomnianego USG wykonywać można także zdjęcia RTG. Dzięki nim można wstępnie określić ilość szczeniąt. Bardzo miarodajne jest badanie wykonywane około 45 dnia ciąży, choć jeśli zdjęcie ma służyć tylko liczeniu szczeniąt lepiej wykonać je około 55 dnia.
  3. Badania krwi - krew pobiera się w celu określenia poziomów hormonów takich jak progesteron oraz relaksyna. 

Dzięki tym badaniom można także w przybliżeniu określić czas trwania ciąży, jeśli nie znamy dokładnego terminu krycia oraz szacunkowo wyznaczyć termin porodu suki. W trakcie badań obrazowych można próbować także rozpoznać płeć szczeniąt, choć jest to trudne i łatwo o pomyłki.

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

  • 1-2 tydzień to czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia w obrębie jajowodów.  Nie widać jeszcze żadnych zmian w zachowaniu suki, ale od pierwszych dni wszystkie podawane suce leki powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. 
  • 3 tydzień - około 18 dnia ciąży dochodzi do implantacji zarodków w macicy suki. Towarzyszy temu wytworzenie się zgrubień/obrzęków, które będą zwiększać swoją wielkość co około 7 dni.
  • 4 tydzień - szkielety płodów ulegają zwapnieniu około 28 dnia ciąży, ale jeszcze przez około 2 tygodnie nie są dobrze widoczne na zdjęciu RTG. Od około 27 dnia są dobrze wyczuwalne w delikatnym badaniu palpacyjnym, gdy suczka współpracuje i nie napina brzucha. Suczka może mieć mniejszy apetyt lub wymiotować.
  • 5 tydzień - waga suczki zaczyna się zwiększać, a jej porcje jedzenia można zwiększyć o około 10%. W tym czasie u szczeniąt kończy się organogeneza. W tym okresie należy ograniczyć zbyt forsowne zabawy i nadmierne aktywności.
  • 6 tydzień - waga suki dalej ulega zwiększeniu, a gruczoły mlekowe ulegają ściemnieniu i powiększeniu
  • 7 tydzień - szczenięta rosną, a powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy suczki. Sprawia to, że pod koniec ciąży wymaga częstszych, choć krótszych spacerów.
  • 8 tydzień - w 8 tygodniu mogą być już widoczne ruchy płodów, a u suki pojawia się pierwsza wydzielina z gruczołów mlekowych. Samice w pierwszej ciąży mogą się lekko niepokoić wyczuwanymi przez nie ruchami, co sprawia, że czasami próbują drapać brzuch lub się nim ocierać o przedmioty w domu.
  • 9 tydzień - to czas kiedy w każdej chwili można spodziewać się porodu. Suczka wije gniazdo, a właściciel powinien zacząć mierzyć jej temperaturę co kilka godzin. Kiedy spada ona poniżej 37°C, porodu można spodziewać się w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. 

Po porodzie warto sprawdzić, w jakim stanie są szczenięta i ich matka. Zaawansowane badania, które mogą wykryć choroby oczu u psa, czy problemy z sercem wykonywane są przez rzetelne hodowle przed sprzedażą piesków ras obarczonych ich ryzykiem.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Ciąża u psa - opieka od cieczki do porodu

Co powinna jeść suka w ciąży?

Przez pierwsze cztery do pięciu tygodni potrzeby żywieniowe suki nie zmieniają się. Od około 5 tygodnia trzeba jednak zwiększać jej dawkę pokarmową o około 10% na tydzień.

Karmiąc ciężarną sukę, warto mieć na uwadze, że nie ma ona jeść "za siebie i szczenięta", ale dla nich! Ilość nie liczy się tak bardzo jak jakość jedzenia. Rosnące szczenięta potrzebują składników mineralnych, białka i i energii. Warto sięgnąć po specjalne karmy dla suk szczennych lub szczeniąt. Pamiętać należy jednak, że zbytnie przekarmianie suczki może doprowadzić do trudności podczas porodu.

Około 4 tygodnia ciąży mogą pojawić się wymioty, które są zwykle przejściowe. W tym okresie warto podzielić porcje karmy na mniejsze, ale podawać je częściej.  Taką opcjeęwarto utrzymywać do końca ciąży, gdyż powiększająca się macica zmniejsza pojemność przewodu pokarmowego suki w kolejnych tygodniach. 

Leki, a ciąża u psa

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, suce można suplementować witaminy i minerały. Istnieją specjalnie przeznaczone na ten czas preparaty mające na celu uzupełnienie niedoborów wapnia oraz wzmocnienie mięśni macicy w celu ułatwienia naturalnego porodu.

Lekarz na podstawie poziomu progesteronu może zalecić podawanie hormonów w formie tabletek w celu ograniczenia ryzyka poronienia. Stężenie progesteronu wyznacza się na podstawie badań surowicy krwi lub szybkich testów ELISA.

Padaczka u psa wymaga stosowania np. imepitoiny, która niestety nie jest zalecana w ciąży i okresie laktacji, choć reakcje niepożądane obserwowano przy kilkukrotnym przekraczaniu zalecanych dawek.    Pies w ciąży nie powinien dostawać leków o potencjalnym działaniu teratogennym. Lekarz weterynarii każdorazowo musi przeprowadzić zatem bilans zysków i strat, by podjąć dobrą decyzję dotyczącą wspomnianych substancji. Na szczęście na rynku zoologicznym znajdują się także leki bezpieczne dla suk ciężarnych oraz karmiących szczenięta i te w pierwszej kolejności wykorzystywane są w ich leczeniu. Tymczasem choroby u psa w tym okresie leczone są zwykle miejscowo, co nie ma szczególnego wpływu na rozwijające się płody.

Ciężarna suczka to wiele obowiązków i mnóstwo radości. Pamiętać jednak trzeba, że szczenięta także będą wymagały uwagi, opieki weterynaryjnej i nowych domów! Rozmnażajmy psy świadomie!

ikona podziel się Przekaż dalej