Chlamydia u kota – zakażenie chlamydophila felis u kotów

Chlamydiowe zapalenie spojówek wywołuje kocia gram ujemna bakteria nazywana Chlamydophila felis. Nie jest ona zdolna do dłuższego przetrwania poza organizmem gospodarza i przenosi się wśród kotów poprzez bezpośredni kontakt zdrowych osobników z zakażonymi zwierzętami. Młode mogą zarazić się również od matki w czasie porodu. Chore koty wydalają bakterie z kałem oraz z wydzieliną z pochwy, choć dotychczasowe badania nie potwierdziły możliwości transmisji choroby drogą weneryczną.

Koty najbardziej narażone na zachorowanie to zwierzęta żyjące w skupiskach lub pochodzące ze schroniska, a także zwierzęta młode (głównie w wieku 2-6 miesięcy).

Okres inkubacji po ekspozycji na zakażenie wynosi zwykle od 3 do 10 dni. Nieleczone koty mogą być jednak siewcami bakterii przez nawet kilka miesięcy. Co ważne, u niektórych osobników objawy kliniczne widoczne są przez kilka tygodni mimo podjętego leczenia, a ich nawrót nie jest rzadkością.

U ludzi istnieją dowody na to, że C. felis może zostać nabyte od zwierząt i powodować zapalenie rogówki oraz spojówek. Rzadsze doniesienia informują o przypadkach poważnej choroby ogólnoustrojowej lub zapaleniu płuc.

Jak przebiega chlamydiowe zapalenie spojówek? Objawy choroby u kota

Chlamydioza to ogólnie kocia choroba oczu. Zakażenie C. felis powoduje nieżyt nosa, zapalenie spojówek lub odoskrzelowe zapalenie płuc, choć u kotów seropozytywnych symptomy choroby często nie występują.

W uogólnieniu chlamydia u kota przebiega z:

 • wodnistą lub żółtawą wydzieliną z jednego lub obu oczu,
 • obrzękiem spojówek,
 • zaczerwienieniem spojówek,
 • kichaniem,
 • wypływającą wydzieliną z nosa,
 • gorączką,
 • osłabieniem.

Objawy najpoważniejsze są 9 do 13 dni od ich wystąpienia i ustępują w ciągu 3 tygodni.

Kot chory na chlamydię z zapaleniem oczu, a także objawy, leczenie, profilaktyka oraz rokowania
Chlamydia u kota krok po kroku, czyli objawy, leczenie, rokowania, profilaktyka, rozpoznanie

Potwierdzenie zakażenia wymaga pobrania próbki materiału biologicznego od chorego zwierzęcia. Przydatne są wymazy (z nosa, oczu, odbytu, pochwy) oraz popłuczyny z tchawicy. Niestety, większość zakażeń chlamydiami nie wywołuje wyraźnych zmian w poziomach przeciwciał, dlatego wykrywanie zakażenia metodami serologicznymi jest mniej skuteczna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach kotów.

Chlamydia u kota – leczenie, rokowania, profilaktyka chlamydophila felis

Kocia choroba oczu wymaga podania leków łagodzących stan zapalny. Lekami z wyboru są tetracykliny lub fluorochinolony. Im wcześniej zostaną podane, tym lepiej, ale terapia powinna trwać zawsze minimum 7 dni. Leki mogą być podawane jako:

 • krople,
 • maści,
 • iniekcje,
 • tabletki.
Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Jak aplikować krople do oczu?

 1. Zanim podasz leki, delikatnie umyj oczy gazikiem nasączonym w soli fizjologicznej lub specjalnym weterynaryjnym preparacie do higieny tej okolicy.
 2. Przytrzymaj głowę kota, kierując ją ku górze.
 3. Buteleczkę z lekiem umieść nad okiem (w pewnej odległości, by nie uderzyć nią kota, gdy ruszy głową).
 4. Ostrożnie wpuść kroplę preparatu do oka kota.
 5. Przytrzymaj zwierzę jeszcze kilka sekund.
 6. Pamiętaj, by po aplikacji wyczyścić końcówkę buteleczki z lekiem.
Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Choroby zakaźne kotów najłatwiej kontrolować dzięki profilaktyce. Zakażenie jest mniej prawdopodobne u niewychodzących kotów, które zostały zaszczepione oraz żywione są dobrej jakości karmą. Cena szczepienia kota na chlamydie to około 50-70zł. Konieczne są dwie dawki w odstępie 3-4 tygodni, a następnie szczepienia przypominające. Odporność jest także lepsza u osobników, które nie są poddawane stresowi. Jeżeli Twój kot jest nerwowy, rozważ feromony dla kota!

Choroba kociego pazura, podobnie jak zakażenie Ch. felis, bywa u kota bezobjawowa. W obu przypadkach możliwe jest przeniesienie bakterii na ludzi, dlatego zawsze pamiętaj o higienie oraz unikaj kontaktów z nieznanymi zwierzętami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny