Chlamydia u kota - sposoby zarażenia, objawy, leczenie, rokowania, profilaktyka

Choroby zakaźne kotów, jak choroba kociego pazura lub koronawirus wywołujący FIP u kota to ważny temat nawet w przypadku kotów niewychodzących! W wielu przypadkach opiekun może przenieść patogeny na swoim ubraniu lub butach. Chlamydia u kota to choroba oczu, której główne objawy to obrzęk oraz zaczerwienienie spojówek. Jak wygląda leczenie? Jaka jest cena szczepienia kota?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chlamydia u kota – zakażenie chlamydophila felis u kotów
Chlamydiowe zapalenie spojówek wywołuje kocia gram ujemna bakteria nazywana Chlamydophila felis. Nie jest ona zdolna do dłuższego przetrwania poza organizmem gospodarza i przenosi się wśród kotów poprzez bezpośredni kontakt zdrowych osobników z zakażonymi zwierzętami. Młode mogą zarazić się również od matki w czasie porodu. Chore koty wydalają bakterie z kałem oraz z wydzieliną z pochwy, choć dotychczasowe badania nie potwierdziły możliwości transmisji choroby drogą weneryczną.
Koty najbardziej narażone na zachorowanie to zwierzęta żyjące w skupiskach lub pochodzące ze schroniska, a także zwierzęta młode (głównie w wieku 2-6 miesięcy).
Okres inkubacji po ekspozycji na zakażenie wynosi zwykle od 3 do 10 dni. Nieleczone koty mogą być jednak siewcami bakterii przez nawet kilka miesięcy. Co ważne, u niektórych osobników objawy kliniczne widoczne są przez kilka tygodni mimo podjętego leczenia, a ich nawrót nie jest rzadkością.
U ludzi istnieją dowody na to, że C. felis może zostać nabyte od zwierząt i powodować zapalenie rogówki oraz spojówek. Rzadsze doniesienia informują o przypadkach poważnej choroby ogólnoustrojowej lub zapaleniu płuc.
Jak przebiega chlamydiowe zapalenie spojówek? Objawy choroby u kota
Chlamydioza to ogólnie kocia choroba oczu. Zakażenie C. felis powoduje nieżyt nosa, zapalenie spojówek lub odoskrzelowe zapalenie płuc, choć u kotów seropozytywnych symptomy choroby często nie występują.
W uogólnieniu chlamydia u kota przebiega z:
- wodnistą lub żółtawą wydzieliną z jednego lub obu oczu,
- obrzękiem spojówek,
- zaczerwienieniem spojówek,
- kichaniem,
- wypływającą wydzieliną z nosa,
- gorączką,
- osłabieniem.
Objawy najpoważniejsze są 9 do 13 dni od ich wystąpienia i ustępują w ciągu 3 tygodni.

Potwierdzenie zakażenia wymaga pobrania próbki materiału biologicznego od chorego zwierzęcia. Przydatne są wymazy (z nosa, oczu, odbytu, pochwy) oraz popłuczyny z tchawicy. Niestety, większość zakażeń chlamydiami nie wywołuje wyraźnych zmian w poziomach przeciwciał, dlatego wykrywanie zakażenia metodami serologicznymi jest mniej skuteczna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach kotów.
Chlamydia u kota – leczenie, rokowania, profilaktyka chlamydophila felis
Kocia choroba oczu wymaga podania leków łagodzących stan zapalny. Lekami z wyboru są tetracykliny lub fluorochinolony. Im wcześniej zostaną podane, tym lepiej, ale terapia powinna trwać zawsze minimum 7 dni. Leki mogą być podawane jako:
- krople,
- maści,
- iniekcje,
- tabletki.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Jak aplikować krople do oczu?
- Zanim podasz leki, delikatnie umyj oczy gazikiem nasączonym w soli fizjologicznej lub specjalnym weterynaryjnym preparacie do higieny tej okolicy.
- Przytrzymaj głowę kota, kierując ją ku górze.
- Buteleczkę z lekiem umieść nad okiem (w pewnej odległości, by nie uderzyć nią kota, gdy ruszy głową).
- Ostrożnie wpuść kroplę preparatu do oka kota.
- Przytrzymaj zwierzę jeszcze kilka sekund.
- Pamiętaj, by po aplikacji wyczyścić końcówkę buteleczki z lekiem.
Choroby zakaźne kotów najłatwiej kontrolować dzięki profilaktyce. Zakażenie jest mniej prawdopodobne u niewychodzących kotów, które zostały zaszczepione oraz żywione są dobrej jakości karmą. Cena szczepienia kota na chlamydie to około 50-70zł. Konieczne są dwie dawki w odstępie 3-4 tygodni, a następnie szczepienia przypominające. Odporność jest także lepsza u osobników, które nie są poddawane stresowi. Jeżeli Twój kot jest nerwowy, rozważ feromony dla kota!
Choroba kociego pazura, podobnie jak zakażenie Ch. felis, bywa u kota bezobjawowa. W obu przypadkach możliwe jest przeniesienie bakterii na ludzi, dlatego zawsze pamiętaj o higienie oraz unikaj kontaktów z nieznanymi zwierzętami.