Brak apetytu u psa – przyczyny

Apetyt kształtuje praca podwzgórza, które jest głównym narządem kontrolującym objętość spożywanych posiłków. Działa ono jak rodzaj czujnika pobudzanego i hamowanego przez różnorakie hormony. Głód u psa pojawia się, gdy organizm wyczerpuje zapasy składników odżywczych. Podwzgórze interpretuje sygnały i reguluje zachowania związane ze spożywaniem posiłków.

Dlaczego pies nie ma apetytu? Przyczyny bywają różne:

 1. Ból gardła – słaby apetyt może wynikać z odczuwanego dyskomfortu podczas przełykania.
 2. Zaburzenia węchu – u starszego psa oraz zwierzęcia przechodzącego chorobę związaną z mniejszą czułością na zapachy również spada apetyt. Utrata węchu powoduje czasem wręcz nagły jadłowstręt. 
 3. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe –jeśli pies wymiotuje pianą lub ma biegunkę zdarza się, że nie dopisuje mu apetyt. Podobnie zatwardzenie u psa może wywoływać ból brzucha i spadek łaknienia. Co zrobić z tym faktem? Można zastosować głodówkę lub lekko strawną dietę, a także np. pasty przeznaczone do wspierania terapii biegunek. Przedłużający się problem lub sytuacje, gdy pies nie pije, trzeba jednak skonsultować z lekarzem weterynarii.
 4.  Kamień nazębny i choroby dziąseł - nagromadzenie się kamienia nazębnego i rozwój stanu zapalnego dziąseł skutkuje ich bolesnością. Pies unika zatem posiłków, by nie narażać się na ból.
 5.  Podróż i nowe otoczenie - pies nie ma apetytu w nowym miejscu, co jest bardzo częstym objawem stresu. Co robić w takiej sytuacji? Zwykle wystarczy poczekać! Można także spróbować zminimalizować stres odczuwany przez pupila.
 6. Niewydolność nerek - nieprawidłowa praca nerek powoduje brak filtracji toksyn. Objawami takiego stanu może być sytuacja, gdy pies wymiotuje żółcią, ma biegunkę i zwiększone pragnienie. Z czasem staje się także osowiały, ospały i smutny. Zwierzę może podczas jedzenia odczuwać mdłości, co sprawia, że spada jego łaknienie, a czworonóg z czasem chudnie.

Nie są to jednak jedyne przyczyny problemów z jedzeniem. Mniejszy apetyt zaobserwować można także po szczepieniu lub w upalne dni.

Co robić, gdy pies ma jadłowstręt i chudnie?

Brak apetytu może objawiać się na różne sposoby. Uwagę opiekuna powinny zwrócić sytuacje, w których:

 • pies je mniej niż zwykle,
 • odmawia jakiegokolwiek jedzenia,
 • nie je przysmaków,
 • je tylko przysmaki,
 • próbuje jeść, ale nie kończy posiłku.

Teoretycznie zdrowy pies potrafi funkcjonować bez jedzenia nawet przez 5-7 dni, jeśli wciąż pije spore ilości wody. W przypadku chorego lub starszego psa mowa raczej o około 3 dniach, ale zwierzę, które nie je i nie pije, nie przeżyje aż tyle czasu. Nigdy nie należy dopuszczać do sytuacji, w której pies jest na skraju wytrzymałości! Brak apetytu trwający dłużej niż 1-2 dni musi zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Słaby apetyt przez jeden dzień nie jest zatem jeszcze powodem do niepokoju. Obserwuj jednak swojego pupila. Dłuższy brak łaknienia to niepokojący symptom. U szczeniaka lepiej działać od razu, gdyż szybko dochodzi u niego do odwodnienia oraz osłabienia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o powodach, dlaczego pies nie chce jeść.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Śpiący chory pies przy jedzeniu, a także z czego wynika brak apetytu u psa, pies i przyczyny
Brak apetytu u psa krok po kroku, czyli przyczyny dlaczego pies nie je

Diagnostyka czworonoga, który stracił chęć do jedzenia, obejmuje:

 • wywiad,
 • badanie kliniczne,
 • badania krwi,
 • USG.

Jak poprawić apetyt, gdy pies nie chce jeść?

Kiedy pies stracił chęć do jedzenia, trzeba spróbować poprawić jego apetyt. W tym celu można dać mu ulubione dania lub przekąski, a także podgrzany posiłek. Suchą karmę warto także lekko zwilżyć, by była bardziej aromatyczna. Czasem warto chwytać się także innych sposobów, a chęć do jedzenia zwiększyć może karmienie z ręki lub stosowanie zabawek wypełnianych jedzeniem. Co jeszcze można zrobić?

Na brak apetytu u psa lekarz weterynarii dać może także niektóre leki. Nie ma jednak takiej możliwości, gdy cierpi on na choroby nerek, wątroby lub inne schorzenia. Nie są one także wskazane dla szczeniaka. Każdorazowo lekarz weterynarii przeprowadza bilans korzyści i potencjalnych strat przed podaniem leku.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

U chorego czworonoga zawsze konieczne jest podane psu płynów dożylnych z elektrolitami oraz wprowadzenie leczenia przyczyny problemu. Pies może otrzymywać antybiotyki, leki przeciwzapalne, czy witaminy. W przypadku problemów z zębami skierowany zostanie na zabieg usuwania kamienia nazębnego, podczas którego wyrywane są najbardziej chore zęby.

Brak apetytu zawsze powinien wzbudzać czujność opiekuna. Jeśli pies jest smutny, a utrata apetytu nie wynika z upału, niedawnego szczepienia lub przebywania w nowym miejscu konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny