Borelioza u psa - objawy, przebieg, leczenie, rokowania
Borelioza, choroba z Lyme, czy krętkowica kleszczowa. Wszystkie te nazwy dotyczą choroby wywoływanej przez Borrelia Burgdorferi. Ta bakteria przenoszona jest przez kleszcze i może spowodować poważne problemy zdrowotne u Twojego psa, choć nie zawsze objawia się w wyraźny sposób. Jakie są pierwsze objawy choroby? Jak leczyć boreliozę u czworonoga? Mamy dla Ciebie kompletny przewodnik, jak rozpoznać problem i uniknąć boreliozy u psa!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Jak przebiega borelioza u psa?
Pies, który bawi się w lesie, na łące lub parku zostaje “zauważony” przez kleszcza. Pasożyt dostaje się na jego skórę i poszukuje miejsca, w którym będzie mógł ukąsić psa. U zwierząt domowych kleszcz lokalizuje się najczęściej:
- w pachwinach,
- za uszami,
- w okolicy pyska, czy w pobliżu narządów rozrodczych.
W tym miejscu pojawi się krostka. Tuż przy niej powstaje czerwony pierścień, który się powiększa. Jest to tzw. rumień wędrujący lub pierścień wędrujący. Ten objaw może utrzymywać się do trzech tygodni, ale oznaki charakterystyczne dla ludzi nie zawsze występują u wszystkich psów lub są trudne do zaobserwowania ze względu na pokrywającą ciało psa sierść. Rumień wędrujący łatwiej zaobserwujesz, jeżeli kleszcz ukąsił psa np. w pachwinie.
W kolejnym etapie choroby objawy nazywa się grypopodobnymi. Należą do nich:
- stan podgorączkowy,
- utrata apetytu,
- osłabienie oraz niechęć do ruchu i zabawy.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Kiedy bakteria zaatakuje narządy wewnętrzne Twojego psa, pojawiają się dodatkowe objawy ze strony nerek lub wątroby. Skutki infekcji bywają poważne. U części psów dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek i nefropatii białkogubnej. Niewydolność nerek będąca wynikiem boreliozy jest zwykle śmiertelna. Z infekcją Borelia Burgdorferi wiążą się także choroby serca. U psa może pojawić się zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia lub zaburzenia przewodzenia. Choroba bardzo często doprowadza także do wielostawowego zapalenia i kulawizny.
Jeżeli nie podejmiesz szybkiej decyzji o leczeniu pupila, może rozwinąć się neuroborelioza. Ta postać choroby wiąże się z porażeniem nerwu twarzowego. Objawy to opadnięte:
- ucho,
- powieki i wargi.
Postępujące zmiany neurologiczne mogą doprowadzić do paraliżu, ślepoty czy zmian behawioralnych u psa.
Diagnostyka, leczenie i rokowania boreliozy u psów
Jak wygląda diagnostyka boreliozy?
Czynnik wywołujący chorobę to B burgdorferi , czyli krętki. Są to bakterie gram-ujemne, które mają kształt korkociągu i rosną w temperaturze ciała. B burgdorferi preferują środowisko z małą ilością tlenu, ale nie są ściśle beztlenowe. Mogą być oglądane standardowymi metodami mikroskopowymi, choć ich wizualizacja wymaga mikroskopii w tzw. ciemnym polu.
Borelioza u psa diagnozowana jest na podstawie:
- wywiadu,
- badania klinicznego oraz badań serologicznych.
Lekarz weterynarii może zlecić także ogólne badania krwi, moczu lub USG jamy brzusznej psa. Pomaga to ocenić ogólny stan chorych zwierząt.
Przeciwciała IgG narastają powoli. Ich badanie ma sens dopiero po około 4-6 tygodniach od momentu, gdy pies mógł zarazić się boreliozą. Pamiętaj, jednak że test nie zawsze mówi o aktualnym stanie Twojego psa. Większość infekcji u psów ma charakter subkliniczny. W przypadku braku objawów klinicznych, dodatni wynik testu na obecność przeciwciał nie wskazuje zatem na chorobę, a na wcześniejszą ekspozycję na bakterie wywołujące boreliozę. Pewnym rozwiązaniem jest wykonywanie oznaczenia IgG oraz IgM. Te drugie pojawiają się szybciej i pozwalają wykryć problem szybciej niż oznaczanie samych IgG.
Jeżeli chcesz możesz wykonać także test na boreliozę “z kleszcza”. Laboratoria weterynaryjne oferują możliwość zbadania kleszcza, jeszcze zanim zauważysz oznaki choroby. Szacuje się, że nawet 50% kleszczy w Europie przenosi krętki wywołujące chorobę. Zbadanie pasożyta może uwrażliwić Cię na pierwsze objawy boreliozy u psa.
Leczenie boreliozy u psa
Borelioza jest wyleczalna, ale leczenie psa z tą chorobą nie jest ani łatwe, ani tanie, ani przyjemne. Rokowania są zależne od postaci choroby i szybkości reakcji opiekuna. Bardzo często czeka Was:
- wielotygodniowa antybiotykoterapia,
- leczenie objawowe oraz wspomagające.
Ile kosztuje leczenie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to jednak dużo większy koszt niż cena szczepionki oraz środków przeciwkleszczowych.
W przypadku psów wykazujących silny ból stawów można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub opioidy. Nie zaleca się sterydowych leków przeciwzapalnych. Ze względu na to, że kliniczny obraz choroby z Lyme jest rzadki, nie stosuje się leczenia profilaktycznego po usunięciu kleszcza z ciała psa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły kleszczach.
Borelioza u psa – jak zapobiegać chorobie?
Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Chcąc uniknąć boreliozy lub babeszjozy:
- unikaj miejsc obfitujących w kleszcze,
- stosuj preparaty przeciwkleszczowe (obroże, spot-on lub tabletki),
- zdecyduj się na szczepienie psa.
Nie wiesz, na jaki preparat się zdecydować? Dla psów długowłosych świetnie sprawdzają się tabletki, a u psów krótkowłosych obroże i spot-on na kark. Jeżeli nie masz pamięci do dat, wybierz obrożę działającą nawet 8 miesięcy zamiast wylewek, które trzeba powtarzać co kilka tygodni.
Pamiętaj, że zawsze należy sprawdzać skórę psa po spacerze, by szybko usunąć potencjalne pasożyty u psów. Wcześniejsza ekspozycja na boreliozę nie zapewnia psom długoterminowej ochrony przed kolejnym zakażeniem, dlatego nigdy nie zapominaj o profilaktyce.
Niepozorne pasożyty u psów mogą spowodować poważne problemy zdrowotne jak borelioza lub kokcydioza. Skutki braku profilaktyki są poważne, dlatego dbaj o regularne podawanie środków przeciwkleszczowych oraz odrobaczających. Pamiętaj, że koszty dobrych środków przeciwpasożytniczych są o wiele niższe niż koszty leczenia psa.