Borelioza u kota - objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowania
Choroby odkleszczowe pojawiają się coraz częściej. Jedną z nich jest borelioza u kotów, która objawia się kulawizną, gorączką lub zmęczeniem. Nie wszystkie koty wykazują jednak objawy choroby! Które zwierzęta są najbardziej narażone na zakażenie? Jaki test i kiedy należy wykonać? Czy możliwe jest szczepienie kota przeciwko boreliozie?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Borelioza u kota i inne choroby odkleszczowe
Kleszcz to pasożyt zewnętrzny, który może przenosić wiele chorób! Bytuje on na łąkach, w lasach, parkach oraz w ogrodach. Kleszcze wyczuwają potencjalnego żywiciela dzięki narządowi Hallera znajdujący się ich przednich odnóżach. Co ważne, ugryzienie pasożyta jest bezbolesne, dlatego koty ani psy nie wykazują zmian zachowania związanych z pojawieniem się problemu.
Do chorób odkleszczowych należą:
- babeszjoza,
- borelioza,
- odkleszczowe zapalenie mózgu,
- erlihioza,
- anaplazmoza.
Borelioza u kota inaczej nazywana jest często chorobą z Lyme i wywoływana jest przez bakterie Borrelia burgdorferi. Jak już wspomniano, jest ona przenoszona przez ugryzienie kleszcza, które atakują zwierzęta podczas spacerów. W niektórych regionach świata nawet połowa dorosłych kleszczy jest nosicielami bakterii. Zakażenie B. burgdorferi nie jest jednak jedyną chorobą powodowaną przez bakterie z tej grupy. Wyróżnia się także:
- B. crocidurae,
- B. coriaceae,
- B. duttoni,
- B. hermsii,
- B. hispanica i B. persica, które powodują tak zwaną „nawracającą gorączkę”. Nie są to jednak gatunki typowe dla polskiego klimatu.
Kleszcze zarażają się bakteriami, gdy żerują na ptakach lub ssakach, które przenoszą patogeny we krwi. Choroba wywołana przez B. burgdorferi występuje głównie w Europie, Ameryce Północnej i Azji o klimacie umiarkowanym.
Co ważne, by bakteria została przeniesiona, konieczne jest, by kleszcz żerował przez 1-2 dni, dlatego tak istotne jest szybkie usunięcie pasożyta. Na boreliozę chorują m.in.
- psy,
- koty,
- ludzie,
- konie.
Choroba występuje jednak znacznie częściej u psów niż u kotów. Na boreliozę najbardziej narażone są zwierzęta wychodzące oraz mieszkające na ternach wiejskich i w pobliżu lasów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach u kotów.
Diagnostyka i objawy boreliozy u kotów
Borelioza zwykle objawia się:
- kulawizną,
- gorączką,
- utratą apetytu,
- zmęczeniem,
- trudnościami w oddychaniu.
Choroba z Lyme może wpływać także na pracę:
- nerek,
- stawów,
- układu nerwowego oraz serca.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Wiele kotów pomimo zakażenia nie wykazuje jednak zauważalnych objawów. Wiadomo jednak, że mogą one zostać zakażone B. burgdorferi i wytwarzać odpowiedź immunologiczną w postaci przeciwciał.
Rozpoznanie choroby opiera się na historii i zebranym wywiadzie, aktualnych objawach oraz badaniach laboratoryjnych. Lekarz weterynarii może wykonać test z krwi na obecność przeciwciał. Istnieją tak zwane szybkie testy na choroby odkleszczowe, które sprawdzają, czy zwierzę jest chore na:
- babeszjozę,
- boreliozę,
- anaplazmozę lub erlihiozę.
Jak wygląda leczenie kotów chorych na boreliozę?
Leczenie boreliozy opiera się na antybiotykoterapii. W większości przypadków wprowadzenie leków powoduje szybką odpowiedź organizmu, choć dość często objawy nie ustępują całkowicie. U części zwierząt potrzebna jest zatem kolejna runda leczenia. W trakcie podawania antybiotyków prowadzona jest również równoległa terapia wspomagająca!
Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Najważniejsze jest zatem unikanie kleszczy! Regularnie stosuj produkty przeciwkleszczowe przeznaczone dla kotów. Twój lekarz weterynarii może polecić Ci odpowiedni dla Twojego kota produkt. Nigdy nie stosuj u kota środków dla psów, gdyż mogą one zawierać toksyczną dla kotów permetrynę. Pamiętaj także, by przeglądać sierść kota i szybko usuwać znalezione na kocie pasożyty, co zapobiega wystąpieniu boreliozy i innych chorób przenoszonych przez kleszcze.
Koty nie stanowią zagrożenia dla ludzi! Zwierzęta mogą jednak przynosić zakażone kleszcze do domu! Zdarza się, że takie osobniki atakują inne zwierzę lub człowieka. Chcesz zapobiegać chorobie? Niestety szczepienie kota na boreliozę nie jest możliwe, choć istnieją już preparaty dla psów. Zabezpiecz zatem swojego czworonoga i pomyśl o zaszczepieniu siebie i swojej rodziny przeciwko odkleszowemu zapaleniu mózgu.
Jeżeli Twój kot będzie osłabiony, wystąpi u niego gorączka lub problemy z chodzeniem szybko zgłoś się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj, że psy i koty chorują na takie choroby jak babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy borelioza i zawsze informuj lekarza weterynarii o znalezionych na ciele zwierzęcia kleszczach!