Biegunka u psa - przyczyny rozwolnienia, leczenie, porady
Dlaczego pies ma biegunki? Przyglądamy się temu, jakie choroby wywołują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u psów i jak można je leczyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Biegunka u psa - dlaczego psy mają rozwolnienie?
Przyczyny biegunki u szczeniaka
Biegunkę u szczeniaka zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nawet gdy nie wydaje się zbyt silna! Rozwolnienie u młodego psa może być bowiem spowodowane parwowirozą. Częste oddawanie luźnego stola łatwo doprowadza do odwodnienia i osłabienia pieska. Kolokwialnie mówiąc, zwykła psia sraczka może zagrażać życiu malucha. W przypadku parwowirozy konieczna jest ciągła obserwacja psa, dlatego wiele przychodni zatrzymuje takie psy u siebie.
Inne częste przyczyny biegunek u szczeniaków to:
- pasożyty
- stres
- zmiana karmy
Przewód pokarmowy szczeniąt jest jeszcze niedojrzały i bardzo wrażliwy. Zmiany karmy wynikające z różnych przyczyn powinny być stopniowe, jeśli istnieje taka możliwość. Zmianę rozłożyć można na kilka dni, podając początkowo niewielką ilość nowego produktu z dotychczasową karmą i z dnia na dzień zmieniać proporcje na rzecz nowej karmy.
Przyczyny biegunki u dorosłego psa
Biegunka u dorosłego psa może być przewlekła lub ostra. Rozwolnienie określa się jako ostre, gdy trwa kilka dni. Ciągła, ponad 14-dniowa biegunka jest już nazywana przewlekłą.
Ostra biegunka najczęściej związana jest z:
- zatruciem pokarmowym polegającym na spożyciu nieświeżych produktów
- zmianą diety
- infekcją wirusową
Tymczasem przewlekła jest typowa dla:
- pasożytów
- niewydolności trzustki
- nietolerancji pokarmowej
- stresu
Szacuje się, że nawet około 15% psów z przewlekłą biegunką cierpi na zespół jelita drażliwego. Do schorzenia predysponowane są osobniki nerwowe oraz mocno przywiązane do właścicieli (odczuwające silny stres związany z rozłąką). Jest to także przypadłość niektórych psów pracujących i zwierząt z nietolerancjami pokarmowymi.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki często występuje u młodych czworonogów. Predysponowane rasy to owczarek niemiecki oraz owczarek szkocki collie. Chore psy oprócz wydalania tłustego i jasnego biegunkowego stolca mogą chudnąć mimo zachowanego lub wzmożonego apetytu.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Rozwolnienie zdarza się także po szczepieniu, odrobaczeniu lub podaniu niektórych leków. Jest to objaw bardzo często wymieniany w reakcjach niepożądanych leków i suplementów diety.
Warto wiedzieć, że biegunka może być objawem m.in. ropomacicza. Jeśli występuje u niesterylizowanej suczki około 6-8 tygodni po cieczce i dodatkowo połączona jest ze zwiększonym pragnieniem, oddawaniem większych ilości moczu oraz wymiotami lub apatią konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.
Ciągła biegunka musi być powodem do niepokoju. Szczególnie jeśli połączona jest z dodatkowymi objawami takimi jak utrata apetytu, osowienie, osłabienie, wymiotami lub bolesnością brzucha. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych przyczynach rozwolnienia u psa.
ABC biegunki - kilka słów o konsystencji i kolorach stolca u psów
Oceniając psi stolec, trzeba zwrócić uwagę na jego konsystencję i kolor. Prawidłowa kupa powinna być brązowa i mieć miękką konsystencję, ale zwartą postać. Zapach jest raczej delikatny i nie powinien być zbyt nieprzyjemny ani intensywny.
Oceniając kolor kupa może być:
- Żółta - żółta lub jasna psia kupa może wskazywać problemy z trzustką.
- Zielona - zielona kupa pojawia się jako konsekwencja spożycia dużej ilości traw, ale może być związana także z obecnością częściowo zhemolizowanej krwi.
- Czerwona - kał z krwią, w którym znajduje się czerwona krew, oznacza krwawienie z końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
- Czarna - smolista i ciemna psia kupa jest konsekwencją krwawienia w obrębie żołądka lub jelit cienkich. Jest to zatem ponownie stolec z krwią, choć zhemolizowaną (stąd ciemna, a nie czerwona barwa).
Tymczasem konsystencja może być:
- Wodnista - wodnista biegunka może być efektem alergii, infekcji bakteryjnych, czy stosowania niektórych leków.
- Śluzowa - kupa ze śluzem może oznaczać zarobaczenie, alergię lub nowotwór jelita.
- Sucha - twarda i sucha psia kupa pojawia się podczas zaparć. Ulega ona nadmiernemu odwodnieniu w obrębie jelita grubego.
- Tłusta - kał pokryty tłustą wydzieliną może oznaczać problemy z trzustką i niedobór enzymów odpowiedzialnych za jego trawienie. U psów cierpiących na niewydolność trzustki kał bywa żółty lub jasny.
Jak leczyć biegunki u psów?
Domowe sposoby - co podać psu w nocy?
Biegunka u psa, która zaczyna się w nocy spędza sen z powiek właściciela. Chcąc ją jak najszybciej zatrzymać, warto mieć w domu "psią apteczkę", w której znajdą się tabletki lub pasty przeznaczone do leczenia biegunek. Zawierają one m.in. elektrolity, prebiotyk, dekstrozę, smektyt i L-glutaminę. Składniki te pozwalają na przywrócenie równowagi elektrolitowej oraz regenerację nabłonka jelit. Wspierają rozwój mikroflory jelit, a także są źródłem łatwo przyswajalnej energii. Można je podać bez obaw, stosując się do zaleceń z opakowania lub ulotki.
Chcąc zatrzymać biegunkę, nie wolno podawać psu herbaty ani czekolady. Są to domowe sposoby polecane u ludzi, ale pies może ulec przez nie zatruciu. Lepiej nie sięgać także po tabletki z ludzkiej apteczki bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Bezpieczne powinny być takie leki, jak:
- no-spa
- węgiel aktywny
- glinka kaolinowa
- nifuroksazyd,
ale dawkę leku powinien określić specjalista.
Zatrzymanie biegunki wspomoże także głodówka. Wielu lekarzy weterynarii zaleca 12-24-godzinną głodówkę, po której jedzenie wprowadza się stopniowo.
Pies z biegunką w gabinecie weterynaryjnym
Leczenie w gabinecie weterynaryjnym jest zależne od stanu psa i przyczyny biegunki. Lekarz może chcieć wykonać:
- badania krwi
- badanie kału
- USG jamy brzusznej (np. w przypadku biegunki z krwią)
- zdjęcie RTG
Badania te pozwolą postawić diagnozę i odpowiednio dobrać leki do przyczyny choroby.
Leczenie może obejmować podawanie:
- antybiotyków
- niesterydowych leków przeciwzapalnych
- płynów
- leków rozkurczowych
- leków przeciwwymiotnych (jeśli biegunce towarzyszą wymioty)
Dodatkowo, gdy biegunka jest długotrwała, lekarz zalecić może zmianę diety na karmę przeznaczoną dla psów z problemami gastrologicznymi oraz podawanie dodatków, które będą łagodziły stan przewodu pokarmowego. Przykładem może być siemię lniane.
Biegunka u psa zdarza się bardzo często i w większości przypadków, nawet gdy jest silna, nie oznacza poważnych problemów. Długotrwała (ponad 3-dniowa) powinna być jednak skonsultowana z lekarzem weterynarii.