Bąblowica u kota - oznaki, leczenie, zapobieganie, przenoszenie na człowieka
Bąblowica to choroba pasożytnicza, która występuje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Badania potwierdzają, że pojawia się ona także u dzieci, które nie przykładają jeszcze wagi do mycia owoców, czy higieny rąk. Torbiele pasożyta najczęściej lokalizują się na terenie wątroby oraz płuc. Dowiedz się, czy krople na odrobaczenie kota działają na tasiemce oraz jak wykryć inwazję u własnych zwierząt domowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pasożytach zwierząt.
Bąblowica u kota – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródło zakażenia – jakie są przyczyny bąblowicy u zwierząt i ludzi?
Bąblowica u kota oraz człowieka wywoływana jest przez pasożyta, a dokładniej tasiemca z rodzaju Echinococcus. Dwa najważniejsze gatunki, które występują w Europie to E. granulosus, który wywołuje bąblowice jednojamową oraz E.multilocularis, który jest odpowiedzialny za bąblowicę wielojamową.
Choroba najczęściej występuje u dzikich zwierząt, jak lisy lub kojoty, a źródło ich zakażenia stanowią gryzonie lub owce, czy świnie, które są tak zwanymi żywicielami pośrednimi. Koty zwykle zarażają się bąblowcem poprzez zjedzenie zakażonego gryzonia.
Cykl życiowy tych pasożytów jest złożony i obejmuje wspomnianych żywicieli pośrednich oraz żywicieli ostatecznych. Dorosły tasiemiec lokuje się w jelicie cienkim dzikich oraz domowych drapieżników. Człony tasiemca, które zawierają jaja, odrywają się i są wydalane do środowiska.
Żywiciele pośredni zarażają się tasiemcami poprzez spożycie takich właśnie jaj, które zostały uwolnione do gleby lub wody wraz z odchodami żywicieli ostatecznych. Część jaj zanieczyszcza także sierść zwierząt, dlatego człowiek może nieświadomie spożyć je, gdy zapomni o umyciu rąk po zabawie z psem lub kotem.
Objawy oraz badania wykonywane u kotów
Choroba występuje praktycznie na całym świecie. Bąblowica u kotów została wykryta w Ameryce Południowej, Nowej Zelandii oraz w Europie, przypadki chorych kotów opisano także w Urugwaju, Turcji oraz w Rosji.
Zapalenie spojówek u kota zauważysz od razu. Inaczej jest w przypadku tasiemców. Inwazja pasożytów to choroba, która może wywoływać objawy ze strony przewodu pokarmowego, ale u kotów jej przebieg jest najczęściej bezobjawowy. Zdarza się jednak, że zwierzęta cierpią na biegunki, wymioty lub bóle brzucha, a także słabe przyrosty masy ciała.
W przypadku podejrzenia obecności pasożytów wykonuje się badania kału lub profilaktycznie podaje się preparaty odrobaczające zawierające prazykwantel. Koty cierpiące na problemy ze strony układu pokarmowego mogą być także poddawane badaniu USG jamy brzusznej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tabletkach na odrobaczenie kota.
Jak przenosi się bąblowica?
Choroba może przenosić się bezpośrednio podczas głaskania, zabawy i zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych u zwierząt będących żywicielami ostatecznymi. Jaja tasiemca lokalizują się częściowo na ich sierści, dlatego jesteśmy narażeni na bąblowicę, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z psem lub kotem!
Częściej jednak ludzie oraz zwierzęta zakażają się tymi pasożytami poprzez spożycie wody lub jedzenia, które zostało zanieczyszczone kałem dzikich lub domowych drapieżników. W odpowiednich warunkach jaja pasożyta mogą przetrwać w glebie nawet około 12 miesięcy.
Za „źródło” zakażeń uważa się m.in. owoce leśne jak jagody, poziomki lub jeżyny, które wiele osób spożywa bezpośrednio z krzaków, bez wcześniejszego umycia owoców. Ręce należy myć również po dotykaniu grzybów, które warto sparzyć po przyniesieniu do domu.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Skuteczne leczenie i zapobieganie bąblowicy
Jak zapobiegać bąblowicy u kotów?
Rokowania w przypadku bąblowicy kotów zależą od lokalizacji cyst! Zwykle są one dobre, gdyż w większości przypadków pasożyt umiejscawia się tylko w przewodzie pokarmowym. Koty rzadko wykazują objawy kliniczne i zazwyczaj możliwe jest całkowite usunięcie pasożyta za pomocą leczenia zachowawczego. Jedynie u kotów z torbielami zlokalizowanymi w narządach wewnętrznych, których nie można usunąć chirugicznie rokowania są złe.
Zwykłe badanie parazytologiczne kału pozwala wykryć jaja E.multilocularis, ale są one bardzo podobne do jaj innych tasiemców, dlatego konieczne może być wysyłanie próbek do specjalistycznych laboratoriów. Najczęściej od razu stosowane są jednak leki z prazykwantelem, czyli substancją stosowaną w każdej inwazji tasiemcami. Na rynku dostępne są środki z prazykwantelem w formie doustnej. Jeśli u kota rozwiną się wewnętrzne cysty, konieczne jest połączenie operacji i kilku leków odrobaczających.
Najlepszym sposobem zapobiegania bąblowicy u kota jest utrzymywanie go w domu. Zapobieganie wędrowaniu zwierzęcia i połykaniu żywych (lub martwych) gryzoni ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Podawane regularnie krople na odrobaczenie kota lub tabletki z prazikwantelem ograniczają ryzyko choroby u kota oraz jego opiekunów. Odrobaczaj swojego pupila minimum raz na 3 miesiące, a w przypadku kotów wychodzących nawet co około 30 dni! Pamiętaj, że u wychodzących zwierząt zagrożenie dla zdrowia stanowi także kleszcz u kota, dlatego przy okazji odrobaczania, zabezpieczaj zwierzę przeciwpchelnie i przeciwkleszczowo.
Bąblowica u człowieka – objawy, leczenie I badania człowieka
Tasiemiec jest pasożytem odzwierzęcym, dlatego może być przenoszony między zwierzętami i ludźmi. Bąblowica u człowieka najbardziej popularna jest u dzieci, gdyż to one najczęściej mają kontakt ze zwierzętami lub owocami zanieczyszczonymi przez odchody kotów, psów lub innych zwierząt. Brak nawyku mycia rąk może mieć zatem poważne konsekwencje! W Polsce co roku diagnozuje się minimum kilkadziesiąt przypadków bąblowicy.
U ludzi objawy zależą głównie od lokalizacji cyst pasożyta, które mogą występować w m.in. obrębie wątroby, płuc, mózgu, gałki ocznej oraz nerek. Do najbardziej typowych problemów ludzi z bąblowicą zalicza się:
- wymioty,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- kaszel,
- krwioplucie,
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- świąd,
- bóle głowy,
- krwiomocz.
Jeśli odczuwasz powyższe symptomy, udaj się do lekarza, by poznać ich przyczyny! Nie są one specyficzne dla inwazji pasożytów, dlatego konieczna może być dłuższa diagnostyka! Badania człowieka obejmują najczęściej obrazowanie ultrasonograficzne, choć wykrycie cyst w narządach warto potwierdzić rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową. Zdarza się także, że cysty widoczne są na zdjęciach RTG. Jest to dość częsty sposób przypadkowego diagnozowania inwazji E.granulosus lub E.multilocularis! Lekarze stawiają rokowania na podstawie lokalizacji cyst w ciele człowieka oraz ich wielkości. Początkowo cysty są niewielkie, ale powiększają się , a ich rozmiar może być tak duży, że poważnie zakłócają funkcjonowanie narządów. Sprawia to, że zakażenie tym tasiemcem może być naprawdę poważną chorobom!
Leczenie bąblowicy u ludzi nie jest proste. Obecnie stosuje się leki doustne, zabiegi operacyjne oraz metoda PAIR. Ta ostatnia polega na nakłuciu torbieli, aspiracji jej zawartości i podaniu do niej środków przeciwpasożytniczych. Na koniec zabiegu ponownie aspiruje się treść torbieli. Niestety, zdarzają się powikłania w postaci wstrząsów anafilaktycznych.
Skuteczne zapobieganie chorobie musi obejmować:
- dokładnie myć ręce po sprzątaniu kociej kuwety,
- dokładne mycie owoców oraz warzyw,
- zakładanie rękawiczek podczas pracy w ogrodzie lub pracy przy zwierzętach,
- regularne odrobaczanie psów i kotów,
- mycie rąk po powrocie z grzybobrania lub wycieczki do lasu.
Bąblowica u kota stanowi zagrożenie dla człowieka dlatego, jeśli możesz, nie wypuszczaj swojego kota z domu. Zminimalizujesz ryzyko jego zakażenia, a także zadbasz o bezpieczeństwo pupila. Wychodzące koty są bowiem często ofiarami wypadków komunikacyjnych!