Dlaczego pies nie chce jeść?

Przyczyny braku apetytu - czemu pies traci apetyt?

8 potencjalnych przyczyn braku apetytu u psa:

  1. Kamień nazębny i choroby dziąseł - nagromadzenie się kamienia nazębnego i rozwój stanu zapalnego dziąseł skutkuje ich bolesnością. Pies unika zatem posiłków, by nie narażać się na ból.
  2. Stan zapalny gardła - infekcja gardła powoduje bolesność podczas przełykania, co ogranicza apetyt czworonoga.
  3. Niewydolność nerek - nieprawidłowa praca nerek powoduje brak filtracji toksyn. Objawami takiego stanu może być sytuacja, gdy pies wymiotuje żółcią, ma biegunkę i zwiększone pragnienie. Zwierzę może podczas jedzenia odczuwać mdłości, co sprawia, że pies nie chce jeść.
  4. Podróż i nowe otoczenie - pies nie ma apetytu w nowym miejscu, co jest bardzo częstym objawem stresu.
  5. "Wybredność" psa - część psów odmawia jedzenia w sytuacjach, w których nie czuje się komfortowo (np. w obecności innego psa) lub z nieodpowiadającej mu pod względem wysokość miski. Pies nie je także karmy, która nie odpowiada mu smakowo.
  6. Upał - duża część psów zmniejsza ilość przyjmowanego jedzenia podczas lata, kiedy często doświadczają wysokich temperatur. W upalne dni pies ogranicza swoją aktywność i nie ma apetytu, gdyż jego zapotrzebowanie kaloryczne ulega zmniejszeniu.
  7. Szczepienie - zmniejszenie apetytu jest jedną z reakcji na podanie szczepionki. W tym przypadku mija samoistnie po dobie lub dwóch.
  8. Inne choroby - brak apetytu to bardzo niespecyficzny objaw, który towarzyszy wielu chorobom. Chory organizm reaguje w ten sposób na bakterie, wirusy oraz pasożyty.

Kiedy brak apetytu oznacza chorobę?

Brak apetytu może objawiać się na różne sposoby. Uwagę opiekuna powinny zwrócić sytuacje, w których:

  • pies je mniej niż zwykle,
  • odmawia jakiegokolwiek jedzenia,
  • nie je przysmaków,
  • je tylko przysmaki,
  • próbuje jeść, ale nie kończy posiłku.

Z lekarzem weterynarii konieczne należy skonsultować się, gdy pies:

  • jest smutny i osowiały,
  • chudnie,
  • wydaje się słaby,
  • ma bolesny brzuch.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Wizyty wymaga także sytuacja, gdy pies wymiotuje żółcią, ma biegunkę lub wzmożone pragnienie.

Zawsze konieczne jest znalezienie podstawowej przyczyny utraty apetytu. Odpowiednio dobrane leczenie połączone z różnymi sposobami zachęcania psa do jedzenia powinny przynieść szybki rezultat. W celu postawienia diagnozy oprócz badania klinicznego konieczne bywają jednak także badania krwi, USG, czy nawet endoskopia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często karmić psa.

Jak długo pies może nie jeść?

Teoretycznie zdrowy pies potrafi funkcjonować bez jedzenia nawet przez 5-7 dni, jeśli wciąż przyjmuje spore ilości wody. W przypadku chorych psów mowa o około 3 dniach, ale zwierzę, które nie je i nie pije, nie przeżyje aż tyle czasu. Nigdy nie należy dopuszczać do sytuacji, w której pies jest na skraju wytrzymałości! Brak apetytu trwający dłużej niż 1-2 dni musi zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Szczeniak bez jedzenia także nie przetrwa długo! Brak apetytu i spożywania jakiegokolwiek posiłku przez 12 godzin jest powodem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Na niebezpieczne spadki poziomu cukru szczególnie narażone są psy ras miniaturowych (np. szczenięta yorka).

Pies leżący przy misce z karmą, a także informacje, dlaczego pies nie chce jeść
Możliwe sytuacje i powody, dlaczego pies nie chce jeść

W sytuacji, w której ważący 30 kg labrador chudnie o 3 kg, mówimy już o 10% spadku masy ciała. Tak sytuacja jest uważana za znaczną utratę masy ciała i może być niebezpieczna, o ile nie wynika z odchudzania psa i zastosowania odpowiedniej karmy, czy większej ilości ruchu. Podczas odchudzania spadek masy ciała powinien być powolny. W trakcie choroby potrafi następować bardzo szybko.

Co robić, gdy pies ma słaby apetyt?

Pies nie je, tylko pije - co robić w takiej sytuacji?

Gdy pies przestał jeść, ale chce jeszcze pić, można podawać mu płynne posiłki. Dostępne są specjalistyczne produkty przeznaczone na czas rekonwalescencji psów zawierające wysoką koncentrację energii.

Zastosować można także domowe posiłki. Przygotowany dla psa wywar z mięsa powinien być dla niego atrakcyjny zapachowo i dostarczać niezbędnej energii.

Widząc, że pies jest osowiały i chcąc zachęcić go do jedzenia można także:

  • delikatnie podgrzać jedzenie,
  • zwilżyć suchą karmę,
  • podawać mu jedzenie z ręki,
  • zastosować zabawki wypełnione jedzeniem.

Gdy pies zaczyna jeść najlepiej sięgnąć po delikatne mięsa i ryż, który nie podrażnia żołądka. Należy wstrzymać się z podawaniem psu podrobów oraz wołowiny.

Pies przestał jeść i pić - poważny problem medyczny!

Nakłonienie psa do jedzenia bywa wyzwaniem. Lekarz weterynarii może podać leki pobudzające apetyt, ale nie są one obojętne dla ogólnego stanu zdrowia czworonoga i mogą nieść za sobą skutki uboczne. Chory pies nie zawsze może je otrzymać. Każdorazowo lekarz weterynarii przeprowadza bilans korzyści i potencjalnych strat przed podaniem leku. 

Zawsze konieczne jest podane psu płynów dożylnych z elektrolitami oraz wprowadzenie leczenia przyczyny problemu. Pies może otrzymywać antybiotyki, leki przeciwzapalne, czy witaminy. W przypadku problemów z zębami skierowany zostanie na zabieg usuwania kamienia nazębnego podczas którego wyrywane są najbardziej chore zęby.

Szczeniak, który nie chce ssać mleka matki to poważny problem. Konieczne jest wtedy sztuczne karmienie przy użyciu butelek lub strzykawek, a w ostateczności założenie sondy nosowo-żołądkowej. Podobnie kończy się sytuacja, gdy dorosły pies zbyt długo odmawia jedzenia.

Brak apetytu zawsze powinien wzbudzać czujność opiekuna. Jeśli pies jest smutny, a utrata apetytu nie wynika z upału, niedawnego szczepienia lub przebywania w nowym miejscu konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym!

ikona podziel się Przekaż dalej