Zwinnik jarzeniec - opis, usposobienie, wymagania, pielęgnacja
Skoro cena ryby wynosi maksymalnie 3 zł, to jej rozmnażanie nie może być skomplikowane. Zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus) to ryba spokojna, mała i wbrew pozorom śliczna, ale wymagania odnośnie mroku w akwarium mogą być kłopotliwe do zrealizowania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Jaskrawy jarzeniec
W przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeżeli ryba akwariowa świeci, jak zwinnik jarzeniec, to ma ku temu mocne powody. Żyjąc w półmroku, trzeba jakoś lokalizować inne osobniki, więc jaskrawy pasek jest na to doskonałym sposobem.
Jeżeli jesteśmy w miejscu, gdzie światła jest pod dostatkiem, a inne ryby widzimy już z daleka, to nie za bardzo istnieje racjonalna potrzeba kłucia w oczy ostrymi kolorami. Zwinniki jarzeńce nie są więc wypłowiałymi półprzezroczystymi śledziami, ale sprytnymi stworzeniami, którym nie dano okazji, żeby się odpowiednio wybarwić.
Mały rozmiar (zaledwie 4 cm) i pokojowe usposobienie, predysponuje je do mniejszych towarzyskich akwariów. Tylko nie należy zapominać o tym, że Zwinnik jarzeniec jest rybą ławicową wymagającą minimum 6 osobników (najlepiej 10). Oczywiście nie wyjedzą nam obsady, gdy nie zastosujemy się do takiego wymagania, ale po prostu się nie wybarwią.
Zwinnik jarzeniec - natura a akwarium
Opis naturalnego środowiska
Naturalne środowisko zwinnika jarzeńca jest mroczne. Duża ilość ciemnego osadu wzbija się do słupa wody i tworzy brązową zawiesinę, która tętni życiem. Na dnie leżą liście, gałązki, korzonki, zanurzone rośliny, pomieszane z tym, co dawno się rozpuściło i teraz tworzy luźną warstwę mułu.
Woda jest kwaśna, bo pH może spaść nawet do 5, a woda jest praktycznie demineralizowana. Na dnie pożywia się niezliczona ilość owadów, która jest karmą dla ryb. Muł zapewnia schronienie dla potomstwa i miejsce do ucieczki przed drapieżnikiem. Na górnej części takich zbiorników lubią też przebywać prętniki (prętnik morelowy, prętnik czerwony, prętnik niebieski, prętnik miodowy).
To, że w takiej wodzie dużo się dzieje, nie oznacza, że jest brudna. Wręcz przeciwnie! Tak jak w lesie umierające drzewa dają ściółkę dla nowych, tak tutaj rzeka wykarmi zooplanktonem małe rybki, a większe owadami. Duża powierzchnia daje zupełnie inne możliwości niż nasze akwarium.
Akwarium i wymagania
Są dwa rodzaje zwinnika jarzeńca. Jedne są trzymane w mocno oświetlonym akwarium towarzyskim pojedynczo z innymi gatunkami. Do tego mają drobną roślinę i ozdobę. Te najczęściej nie zachwycają wyglądem i są nijakie bez wyraźnego pobłysku. Nawet kolor podłoża niewiele tu zmieni, ale ciemne może odrobinę polepszyć sytuację (tylko żeby kirysek spiżowy nie zdrapał farby).
Drugi rodzaj zamieszkuje akwarium napchane po brzegi torfem, korzeniami i roślinami pływającymi. Światło ledwo się przebija, ale ukazuje herbaciany kolor wody i dużo mchu podczepionego do korzeni lub położonego na dnie. Tu ryby przebywają w grupie 20 osobników i kolory mają diametralnie różne od tych z akwarium towarzyskiego.
Opis może wskazywać na coś innego, ale to dokładnie ta sama ryba, tylko umieszczona w różnych akwariach. Nie ma więc znaczenia, czy ryba pochodzi z hodowli, czy odłowu. Zwinnik jarzeniec to nie prętnik karłowaty (prętnik morelowy, prętnik czerwony, prętnik niebieski, prętnik miodowy), który zachowa barwy nawet w intensywnym świetle.
Jako towarzystwo dla zwinnika jarzeńca doskonale sprawdza się większość ryb, byleby nie była za duża i ruchliwa. Danio i gupik mogą je irytować, ale neon, czy zwinnik czerwonousty nadadzą się doskonale. Nie ma też większego znaczenia, co pływa na dnie. Może tam być zarówno cierniooczek, jak kirysek spiżowy.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie zwinnika jarzeńca Hemigrammus erythrozonus
Jeżeli damy im warunki wystarczające do odpowiedniego wybarwienia, to rozmnożenie jest tylko kwestią czasu. Nawet mimochodem, bez żadnych starań zobaczymy po czasie małe rybki śmigające między gałązkami mchu przy dnie. Warto mieć akwarium tylko ze zwinnikami jarzeńcami, bo kirysek spiżowy nie zostawi nawet ziarenka ikry na dnie akwarium.
Oczywiście, jeżeli mamy zachować większą ilość potomstwa, to dorosłe osobniki trzeba odłowić, bo bez skrupułów zapolują na młode. Jednak rozmnażanie „przemysłowe” tych ryb trochę mija się z celem, skoro ich cena w sklepie bywa na poziomie 2 zł za sztukę. Może lepiej zostawić je w akwarium ogólnym, dać dużo mchów i liści na dno, a później obserwować jak szybko rosną.
Niekiedy można dodatkowo założyć hodowlę zooplanktonu na parapecie okna, gdzie często świeci słońce, bo małe rybki będą miały dodatkowe źródło pokarmu. Przy ciemnym zbiorniku - wrotków, wirczyków czy oczlika może nie wystarczyć dla wszystkich małych rybek. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli neona czarnego?
Opis ryby o dwóch obliczach
Można powiedzieć, że zwinnik jarzeniec jest na swój sposób wymagający. Co prawda w zbiorniku towarzyskim będzie żył długo i nie będzie z nim większych problemów, ale to nie ta sama ryba akwariowa, co w zbiorniku bardziej biotopowym. Wystarczy jednak, że damy mu dodatkową roślinkę, położymy na tafli trochę pistii i dodamy korzeń, a na pewno odwdzięczy się lepszymi barwami i większą śmiałością.
Skoro cena Hemigrammus erythrozonus jest tak niska, to kupmy 10 sztuk zamiast 6 i dajmy mu więcej towarzystwa, żeby żyło mu się lepiej w naszym zbiorniku. Jednak zawsze najważniejsze w akwarium będzie utrzymanie czystości. Niezależnie od jego wyglądu, czy obsady.
Gdy chodzi nam po głowie jasny zbiornik z klarowną wodą i błyszczącymi jaskrawymi rybami, to na pewno lepiej zabrać pod uwagę prętnika karłowatego (prętnik morelowy, prętnik czerwony, prętnik niebieski, prętnik miodowy) niż zwinnika jarzeńca. Jemu zostawmy ciemne akwaria z herbacianą wodą i dużą ilością korzeni.