Zwinnik Blehera - opis, usposobienie, pielęgnacja, żywienie
Utrzymanie zwinników blehera w akwarium, to wspaniałe wyzwanie. Zapewniając rybce standardowe warunki, będzie uroczym towarzyszem do obsady. Jeżeli chcemy pójść o krok dalej, możemy dać jej idealne parametry wody, a wtedy pokaże pełnię swojego delikatnego piękna.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Naturalne warunki zwinnika blehera
Zwinnik blehera ma bardzo zasłużoną nazwę. Został odkryty przez Heiko Blehera. To nie jakaś historyczna postać, jak Linneusz, ale jeden z najbardziej zasłużonych odkrywców i poławiaczy ryb ozdobnych naszych czasów. Fenomenalna postać, która codziennie walczy o popularyzację tematów związanych z ochroną środowiska i naturalnych siedlisk ryb. Odkrywca ponad 6000 gatunków ryb!
Hemigrammus bleheri pływa w rzekach Brazylii i Kolumbii. Tam woda jest bardzo kwaśna i czysta. Duża ilość opadłych liści i gęsta roślinność przybrzeżna powoduje, że klarowność jest słaba, ale konduktywność wynosi 10-20µs/cm! To niezwykle nisko i nie jest łatwo odtworzyć takie parametry wody w akwarium. Z drugiej strony ta ryba to nie karlik szponiasty, czy gatunki gurami, żeby miało być tak łatwo w hodowli.
Zwinnik blehera to bardzo charakterystyczna ryba, ale rzadko kto potrafi ją poprawnie zidentyfikować. Ma bowiem wielu naśladowców. Są trzy rodzaje ryb bardzo podobne do siebie:
- Czerwonogłówka Petitella georgiae
- Zwinnik czerwonousty Hemigrammus rhodostomus
- Zwinnik blehera Hemigrammus bleheri
Stąd też problem w znalezieniu odpowiedniej ryby. Cena zwinnika blehera jest przeważnie wyższa niż cena, jaką ma zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus). To może być wskaźnik, ale w handlu często zdarzają się pomyłki. Najpiękniejszy jest zwinnik blehera Rio Jufaris, gdzie czerwone ubarwienie zachodzi na całą pokrywę skrzelową. Odmiany z Rio Negro (Atapabo) nie mają tak intensywnych barw. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli zmienniaka wielobarwnego?
Zwinnik Blehera - kwaśna woda to dobre warunki
Zwinnik blehera to wyjątkowa ryba. Woda w jego akwarium musi więc spełniać odpowiednie warunki. Przy pH 7 i wysokim zasoleniu wapiennym ta ryba wygląda bardziej jak sumik szklisty. Dopiero przy pH poniżej 6 pokazuje złoty kolor ciała! Niestety, przy tak kwaśnej wodzie związki azotowe są nawet w małych stężeniach toksyczne dla ryb i dlatego akwarium musi mieć niezawodną filtrację.
To ryby ławicowe, więc przy zakupie trzeba wybrać minimum 10 sztuk, żeby ławica miała odpowiednią strukturę. To wszystko wiąże się z wielkością zbiornika. Długość to minimum 100 cm. Cena za taki zestaw może być dość duża, ale można też uzbierać poszczególne elementy samemu. Wtedy pozostaje tylko cena prądu przy codziennym użytkowaniu… Jeżeli mamy malutkie akwarium w którym panują glony nitkowate, musimy najpierw popracować nad higieną zbiornika, a później pomyśleć o zwinniku blehera.
Na wielu zdjęciach w Internecie zwinnik blehera jest biały, a w naturze jego ciało ma kolor złoty. To właśnie dlatego, że trudno jest utrzymać go w prawidłowych warunkach i odpowiedniej czystości wody przy tak niskim (kwaśnym) pH. Prawidłowo wybarwiona ryba nie powinna mieć przezroczysto- białego ciała między głową a ogonem (im mniej wygląda jak sumik szklisty, tym lepiej).
Karmę pobiera tak łapczywie jak gatunki gurami. Zwinniki uwielbiają żywe pokarmy, mrożone, płatkowane i granulowane. Pełna swoboda wyboru. Pamiętajmy jednak o tym, że jakość i rodzaj podawanego pokarmu ma znaczący wpływ na wygląd ryby. Akurat w tym przypadku doskonale widać, który osobnik jest karmiony lepiej, a który gorzej. Trzeba pilnować ilości podawanego pokarmu, bo taka ryba to nie karlik szponiasty, żeby nie przeszkadzały jej resztki w akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie zwinników blehera jest trudne ze względu na stworzenie odpowiednich warunków. Woda destylowana musi mieć dużą ilość garbników i idealną czystość. Takie parametry powinny wystarczyć, bo zwinniki blehera nie mają poza tym szczególnych wymagań. Wystarczy odłowić samicę z ikrą i samca, a po złożeniu jaj zabrać parę z akwarium. Podrostki mogą jeść nauplie artemii, oczliki, nicienie micro lub banana worms.
Zwinnik blehera w akwarium towarzyskim
Idealnymi towarzyszami do akwarium mogą być skalary, paletki, czy dyskowce. Warunek jest tylko taki, że każda z podanych ryb będzie mogła w razie tarła utrzymać wybrane terytorium. Nie chodzi tu o utrzymanie ikry, ale o utarczki między samcami i ochronę gniazda. Tak zachowują się pielęgnice i gatunki gurami. To znaczy: trzeba mieć duże akwarium (400 litrów może już być). Pamiętajmy, że przestraszony zwinnik blehera nawet przy idealnej wodzie będzie przezroczysty jak sumik szklisty. Z towarzyszy akwariowych nie będących rybami, można włożyć tylko krewetki i ślimaki, bo karlik szponiasty i krab mangrowy zdecydowanie odpadają.
Przy małych rybach panuje praktycznie swoboda wyboru. Oczywiście granicą jest utrzymanie czystości w akwarium. Zwinnik blehera lubi zbiorniki o herbacianej wodzie i dużej ilości korzeni, gdzie może się schować. Jeżeli istnieje taka możliwość, można utrzymywać dużo roślin na tafli wody. Przy większym oświetleniu z góry, postarajmy się o rośliny takie jak pogostemon, anubias, microsorum, czy echinodorus. One poradzą sobie doskonale z niskim poziomem oświetlenia i pomogą przy utrzymaniu czystej wody. Przy takich parametrach, jakich wymaga zwinnik blehera glony nitkowate nam nie straszne, bo po prostu się nie utrzymają przy niskich poziomach fosforu i pH do 6.
Hemigrammus bleheri to delikatna ryba. Da radę w naszej krajowej kranówce, będzie zdrowy i pożyje długo, ale nigdy nie zyska tego specyficznego uroku, który nadaje mu dziki i piękny wygląd. Może do akwarium ogólnego lepiej wybrać taką rybę, jak zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus), a najlepiej neony, które nie są tak wrażliwe na parametry wody i utrzymują lepiej swoje ubarwienie.