Zmienniak wielobarwny i jego różnorodność

Nazwa Xiphophorus variatus pochodzi z języka greckiego „xiphos” – miecz i „pherein” czyli nosić (tak nazwał ją odkrywca - Seth Eugene Meek). U samic płetwa odbytowa jest uformowana w wachlarz, a u samców wąska (stąd „noszący miecz”).

Zmienniak wielobarwny pochodzi z Meksyku. Maksymalna długość samicy to około 5cm a samca 7cm. Jest jajożyworodny, co oznacza, że samice nie wypuszczają ikry do wody, ale utrzymują ją, dopóki nie wylęgną się w pełni ukształtowane osobniki. Oczywiście w wersji mini. Tak samo rozmnaża się mieczyk (Xiphophorus helleri) i Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), bo to ich najbliższy różnobarwny krewny.

Pierwotna forma zmienniaka z Rio Nautla jest praktycznie bezbarwna, odrobinę błyszcząca z ciemnymi obrzeżami łusek wzdłuż linii nabocznej. Odmiana z Rio Axtla jest już bardziej kolorowa błyszcząco niebieska z czerwonym ogonem.

Warunki rozrodu a cena zmienniaka plamistego

Xiphophorus variatus urzekają rozmaitością barw i tym, że nie potrzebują dużego akwarium. W zupełności wystarczy im 50 litrów i czysta woda. Lubią średnio ciepłe wody, czyli temperaturę od 15 do 25⁰C. Nie muszą mieć grzałki, ale zawsze potrzebny jest filtr. Takie wymagania umożliwiają przeniesienie zmienniaka do oczka ogrodowego na lato!

Zmienniak wielobarwny nie jest wrażliwy na warunki w akwarium (pomijając czystość wody). Rozmnażanie może odbywać się w wodzie miękkiej i twardej, ale lepiej utrzymywać wyższe twardości. Woda kranowa idealnie się do tego nadaje. Kiedy zakładamy akwarium dla zmienniaków wielobarwnych musimy przewidzieć problem pojawiania się małych rybek. Na zasysaniu filtra (jeżeli to filtr zewnętrzny) trzeba umieścić tzw. prefiltr, czyli po prostu gąbkę, żeby nie zassał małych mieszkańców zbiornika.

Zmienniak wielobarwny, tak jak plamisty, jest idealny do akwarium z ozdobnymi roślinami. Mają wspaniałą tendencję do zjadania glonów z roślin. Szarpią je zapamiętale i skutecznie eliminują. Przy dodatku roślinnym do pokarmu nie uszkadzają nawet delikatnych roślin. Zmienniaki są dobrym wyborem do akwarium roślinnego, bo nie płoszy ich intensywne światło. Do tego bocja siatkowana i ekipa na ślimaki i glony gotowa.

Wskazówki przy wyborze Zmienniaków wielobarwnych

Podatność na choroby

Szansa na rozmnożenie

Cena

Różnice w wyglądzie pojedynczych osobników

mała

duża

Wyższa

Różnobarwny i intensywny kolor

duża

mała

Niższa

Obrzeża łusek z ciemną obwódką

mała

duża

Wyższa

Długopłetwe odmiany

mała

duża

wyższa

Paski koloru idące w stronę płetwy ogonowej

mała

duża

wyższa

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Przy Xiphophorus variatus zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób ryba pływa!

Rozmnażanie masowe to domena hodowli, w przypadku takich ryb jak Zmienniak plamisty. Natomiast Zmienniak wielobarwny nie jest tak popularny. Niegdyś do kupienia w wielu sklepach zoologicznych, dzisiaj staje się rarytasem, którego cena może odstraszyć niejednego amatora. Szkoda, bo to śliczna ryba, więc może warto zainwestować. Wystarczą wątrobowce i mech.

Rybk akwariowa zmienniak wielobarwny, Xiphophorus variatus, a także jej hodowla i wymagania
Jakie wymagania ma zmienniak wielobarwny, Xiphophorus variatus, czyli co warto wiedzieć

Zmienniak wielobarwny jest wszystkożerny, więc idealne będą pokarmy roślinne. Mają one zawsze białko (pochodzące najczęściej z mączki rybnej) i to w wystarczającej ilości, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na białko u tych ryb. Wymagania odnośnie jedzenia są bardzo niskie. Mogą zjadać płatki, granulki, mrożonki (dafnia lub artemia), żywy pokarm. Podobnie odżywiają się ryby przydenne np. bocja siatkowana czy kirysek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie rybki do akwarium wybrać.

Zmienniak wielobarwny - hodowla a wymagania różnobarwnej ryby akwariowej

Zmienniak wielobarwny i plamisty to zdecydowanie szybka i wydajna hodowla. Jedynym sposobem na utrzymanie ich bez potomstwa jest rozdzielenie samców od samic. Weźmy to pod uwagę przy wyborze zmienniaków i dajmy samicom możliwość schowania się na okres „rodzenia” małych rybek. Świetnie sprawdzi się do tego mech, wątrobowce, a nawet nawódka puszczona na tafli. Mała ryba akwariowa też potrzebuje jedzenia, więc można im wrzucić oczlika lub nauplie artemii – najlepiej żywe.

Samice można trzymać w kotniku, jednak to dla nich duży stres, więc może lepiej zostawić „przyszłą mamę” w akwarium ogólnym. Tam się schowa w wątrobowce lub mech. Taka jest taktyka rozmnażania zmienniaków wielobarwnych. Aby szybko zająć dane środowisko, mają bardzo dużo miotów z ogromną ilością sztuk. Jeżeli zostawimy wszystkie małe rybki, spora część z nich może być krzywa, mieć problemy zdrowotne. W naturze takie młode są od razu zjadane – nawet przez rodziców. Ryba akwariowa, która ma wady w budowie, musi być wykluczona z dalszego rozmnażania!

Najlepiej jest trzymać 5 sztuk Xiphophorus variatus i resztę obsady mieszać. Jeżeli chcemy bawić się w rozmnażanie zmienniaków, trzeba im dać dużo zieleni i nie wstawiać innych gatunków. Do akwarium towarzyskiego sprawdzą się brzanki (lepiej nie sumatrzańskie) np. różowa albo titteya, drobnoustek, razbory klinowe lub espei, kirysek, bystrzyk, zwinnik, bocja siatkowana lub sidthimunki. Nie powinno się mieszać między sobą takich ryb, jak zmienniak wielobarwny i zmienniak plamisty.

Zmienniak wielobarwny to cudowna ryba, przy której hodowla i piękne akwarium mogą współistnieć. Dzięki temu, że samce i samice są równie kolorowe, zmienniak będzie ozdobą każdego akwarium. Pamiętajmy jednak, że potrzebują czystej wody, regularnych podmian i roślinek w których będą się czuły bezpiecznie. W zamian za tak dobre warunki zadbają o nasz podwodny ogród i o to, żeby nam się nigdy nie znudziło spoglądanie na akwariowy różnobarwny świat.

ikona podziel się Przekaż dalej