Ziemiojad brazylijski - opis, zdjęcia, cena, wymagania, porady praktyczne
Podstawowe informacje o ziemiojadach nie uwzględniają ich fascynującego zachowania, wyglądu, nawyków i relacji między osobnikami w grupie. Żeby je wszystkie poznać, należy te ryby mieć we własnym akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Opis a cena ziemiojada
Ziemiojad to nazwa rodzajowa Geophagus (w tym przypadku nazwa naukowa brzmi Geophagus brasilensis). Wydaje się znajoma, ze względu na mniejszego, bardzo popularnego mikro ziemiojada, jakim jest… pielęgniczka ramireza, czyli Mikrogeophagus ramirezi. Właściwie zachowanie jej większego kuzyna jest bardzo podobne, tylko w skali makro.
Te piękne i zadziorne ryby mają pewną specyficzną cechę. Każda z nich ma ostro ścięty pysk i masywne duże wargi. Sama nazwa ryby podpowiada przystosowanie. Te ryby muszą mieć odpowiednie podłoże na dnie. Podobnie jak kirysek albinos.
Akurat ziemiojad brazylijski jest bajecznie ubarwiony i samiec wygląda bardzo spektakularnie. Niestety kolorystyka i jej wyrazistość mogą być różne u poszczególnych osobników (trochę jak babka tęczowa). Cena ryby może być wskaźnikiem jakości, ale nie koniecznie musi. Także podstawowe wybarwienie mocno różni się od szaty godowej. Dla wszystkich przewrażliwionych na punkcie guzów na głowie należy dodać, że niekiedy samce dominujące miewają guzy tłuszczowe i to nawet całkiem spore.
Informacje o pięknych rybach
Wymagania ziemiojada
Osobniki będące w handlu często mocno różnią się od odmian naturalnych. Nic w tym dziwnego, skoro nawet do końca nie ustalono porządku w rodzaju Geophagus. Bardziej ryby zwyczajowo uznaje się jako konkretny gatunek, a niżeli robi to na podstawie badań genetycznych, które nadal trwają.
Tym sposobem najlepiej wybierać ryby starsze, które już wykazują pewne cechy ubarwienia. Wielkości handlowe są jednak trochę inne i praktycznie gramy w ruletkę odnośnie wyglądu. Tak czy inaczej, to piękna i fascynująca ryba.
Ziemiojad brazylijski opiekuje się potomstwem i zaciekle broni terenu, gdzie gniazduje. Jeżeli chcemy ją utrzymywać z innymi gatunkami, to należy podzielić akwarium tak, żeby nie widziała innych ryb ze swojego „miejsca”. Wysokie wymagania głównie opierają się więc na wielkości zbiornika.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Oczywiście duże akwarium niczego to nie gwarantuje i bywa, że ryby wybiorą sobie miejsce centralnie na środku takiego przedziału. Im pasuje, bo mają widok na wszystkie ryby, a my musimy kombinować jak pochować mniejsze sztuki w roślinach… które ziemiojady namiętnie wykopują. Ich pielęgnacja to praktycznie rozmnażanie i hodowla, bo chętnie i szybko dobierają się w pary.
Opis zbiornika
W akwarium dla tych ryb ważna jest nie tylko wielkość. Długość 160 cm to bardziej minimum niż optymalna długość. Dorosłe ziemiojady brazylijskie (Geophagus brasilensis) dorastają do 25 cm, więc muszą mieć gdzie pływać. Nie są tak małe, jak kirysek albinos. Kolejnym ważnym tematem jest czystość wody, jednak nie ze względu na podatność na choroby u tych ryb.
Ziemiojady rzadko chorują i naprawdę potrzeba sporo, żeby podupadły na zdrowiu. Problemem jest tu trudność w zasadzeniu roślin i częste kopanie podłoża. Wszystko, co znajduje się na dole zbiornika, jest wznoszone i powoduje wzrost glonów, sinic i wszystkiego, co nieprzyjemne.
Dlatego najważniejsza jest bardzo mocna filtracja. Filtr zewnętrzny to pozycja obowiązkowa. Umożliwia oczyszczenie wierzchniej części materiałów filtracyjnych bez konieczności wyjmowania ich z akwarium. Jak wiemy, podczas tej czynności często połowa nieczystości ląduje znowu w zbiorniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat księżniczki z Burundi?
Informacje o karmieniu
Ziemiojad brazylijski (Geophagus brasilensis) pobiera podłoże do pyska po to, żeby umościć miejsce na gniazdo lub znaleźć coś smacznego do jedzenia. Nie tylko przeszukuje piasek, ale też go przefiltrowuje. Ważnym składnikiem diety są okrzemki, glony, wszystko, co znajduje się w drobnym żwirku (trochę jak dieta, którą ma babka tęczowa). W akwarium warto podawać im od czasu do czasu pokarmy dla ryb roślinożernych.
Generalnie uwielbiają larwy wodzieni, dafnie, a gdy są większe, to można podawać im kiełże i krewetki. Także warto zastanowić się nad hodowlą wazonkowca. Małe robaczki leżące na dnie są wielką atrakcją dla tych ryb. Nie są tak tuczące, jak ochotka, a ziemiojady muszą się trochę namęczyć, zanim wszystkie wybiorą.
Niezależnie, co podamy im do jedzenia, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nadmiar pokarmu nie zostaje na dnie. Jeżeli tak, należy go od razu wyjąć. Nie ma bowiem nic gorszego niż podpsute białko zwierzęce w akwarium. Kiedy ryba Geophagus brasilensis je zje, może zapaść na poważne choroby. Podobnie jak kiryski albinosy i babki tęczowe przebywające przy dnie.
Pielęgnacja a rozmnażanie i hodowla
Ziemiojady będą się czuły dobrze w wodzie kranowej i nie ma potrzeby stosowania specjalnego uzdatniania, czy filtrowania przed dodaniem do akwarium. Także pH może być na poziomie 7 i nie będzie dla nich w żaden sposób niekorzystne. Rozmnażanie i hodowla nie wymaga specjalnych zabiegów przy pielęgnacji zbiornika
Ziemiojady są bardzo sprawne w adaptacji do różnych parametrów wody, jeżeli nie zmieniają się za szybko. Dlatego też nie tylko występują w Brazylii, ale zasiedliły wiele wód, gdzie zostały przywleczone. Niskie wymagania i mała podatność na choroby sprawiają, że cena ziemiojadów jest stosunkowo niska.
Towarzystwo należy im dobierać bardzo uważnie – szczególnie jeżeli chodzi o zbrojnikowate i inne pielęgnice. Na pewno na towarzyszy nie nadaje się kirysek albinos, a tym bardziej babka tęczowa. Ziemiojady są silnie terytorialne i nie dopuszczą żadnej innej ryby na miejsce gniazdowania. Gdy trafi swój na swego, to może być w zbiorniku wielka wojna, której lepiej zapobiec zawczasu.