Zbrojnik pospolity - opis, wymagania, hodowla, pielęgnacja, rozmnażanie
Zbrojnik pospolity to najpopularniejszy glonojad w akwariach. Z tego wynika, że są inne… Jest ich nawet całe mnóstwo! Spróbujmy zgłębić temat, kim jest zbrojnik pospolity i jak często rozmnażają się glonojady.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zbrojnikowatych.
Podstęp glonojada
Glonojady są podstępne. Można kupić małego, a urośnie gigant. Skąd wiadomo, jaki będzie na starość, skoro wszystkie są szare, z przyssawką i małe? Jest na to prosty sposób. Wystarczy poprosić, żeby sprzedawca nam powiedział (albo sami się przyjrzyjmy) ile ma promieni na płetwie grzbietowej. Jeżeli do dziesięciu, to nie będzie duży (do maksymalnie 20 cm). Jeżeli ma powyżej dziesięciu, to będzie pterygoplichthys dorastający do 70 cm.
Zbrojnik pospolity (ancistrus sp.), ma „poroże”, czyli takie wąsy na paszczy. Jednak nie zawsze młode osobniki muszą takowe posiadać. Często wyrostki są widoczne dopiero wtedy, gdy ryba jest większa, a samica nie ma ich wcale (lub są mniejsze, niż u samców). Nawet gdy wybierzemy małego ancistrusa, trzeba założyć, że dorośnie do 15 cm (samiec, samica jest mniejsza). To całkiem spora ryba.
Akwarium powinno mieć co najmniej 60 cm długości. Ancistrus to ryba terytorialna, więc posiadanie większej ilości będzie prowadziło do bójek, gdy samce zaczną dojrzewać. Te ryby akwariowe kopią jamki i zagłębienia. Jeżeli chcemy delikatne rośliny, szczególnie alternanthery, to nie łączmy ich z glonojadami (jakimikolwiek). Do akwarium z roślinami lepsze będzie danio żółte niż stado zbrojników.
Duży glonojad to duży problem
Glonojady produkują glony
Nie, to nie błąd. Glonojady są jednymi z największych producentów glonów ze wszystkich ryb akwariowych. Mały glonojadek skrobie nieustająco szybę. Zdziera wszystko, co się na niej znajduje, bo przecież po to ma swoją tarkę. Nie świadczy to tylko o jego pracowitości, ale głównie o tym, jaką będzie miał docelową wielkość.
Takie ciągłe skrobanie to szukanie jedzenia, którego nigdy nie ma dosyć. Oczywiście, że zjada glony, ale zjada też poranne płatki dla gupików i wieczorne tabletki dla mieczyków. Wsuwa wszystko, co się nawinie, byle tylko przybrać na masie. A ma co przybierać.
Gdyby zbrojnik pospolity jadł 100% glonów i wydalał 100% glonów, to byłoby pięknie. Bilans się zgadza i mamy najczystszą rybę akwariową. Niestety ta ryba najbardziej lubi białko, więc jak ma do wyboru glony i mączkę rybną z tabletek, to oczywiście wybierze to, co tuczy.
Glonojad wydala lepiej lub gorzej przetrawione jedzenie dla glonów. A żeby było gorzej, to zbrojniki i sumy podnoszą osad z dna, dając mu dostęp do światła i przez to… produkują jeszcze lepiej glony. To, co glonojad je (glonów), jest nieproporcjonalne do tego, co wydala. Właśnie dlatego akwaria dla glonojada mają często problem z krasnorostami i zielenicami.
Terytorialność zbrojników
Glonojad nie lubi konkurencji. Kiryski, kiryśniki, sumy tłuką się zdrowo o najlepszą miejscówkę przy dnie. To, że tego nie widzimy, nie oznacza, że tak się nie dzieje, bo zbrojnik pospolity jest rybą nocną. Przy zapalonym świetle harcuje w ostateczności. Gdy jest głodny albo gdy ma coś do załatwienia (spotkanie z samicą lub innym samcem).
Glonojady lubią korzenie akwariowe. Nie po to, żeby je jeść (1), ale po to, żeby zeskrobywać z nich okrzemki, glony i osady organiczne. Trzeba im zapewnić taką uroczą stołówkę, tym bardziej, jeżeli to jakiś ładnie wyglądający korzeń. Przy okazji ozdobi akwarium.
Zbrojnik pospolity ma długi przewód pokarmowy i najlepiej go karmić specjalnymi pokarmami z dużą ilością składników roślinnych i alg. Dodatkowo uwielbia warzywa takie jak szpinak, sałata, ogórek. Raz na tydzień włóżmy glonojadkom takie delicje do akwarium, a na pewno obsiądą je jak szarańcza.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zbrojnik pospolity - rozmnażanie glonojada
Rozmnażanie zbrojników nie jest wyjątkowo trudne. Wystarczy pH 6, temperatua wody 24⁰C i obowiązkowo czysta (nie znaczy klarowna). Rozmnażanie tych ryb często przebiega bez specjalnego wysiłku akwarysty. Tym bardziej że samiec jest wzorowym ojcem i aktywnie pilnuje ikry.
W akwarium towarzyskim z mniejszymi rybami zbrojniki pospolite odchowają młode i nie pozwolą sobie zepsuć gniazda. Odkarmianie małych glonojadów też nie jest niczym trudnym. Wystarczy drobny pokarm na dno lub tabletki roślinne, które się rozpadną i małe będą rosły jak na drożdżach.
Trudniej jest wyhodować specyficzne odmiany zbrojników. Istnieją bowiem Zbrojniki pospolite:
- Weloniaste
- Złote
- Brązowe
- Albinotyczne
- Naturalne brązowo czarne
Nawet jeżeli dwójka rodziców będzie taka sama, część potomstwa może wracać do szarej formy. Odmiany barwne nie wymagają jednak szczególnych zabiegów do rozrodu. Glonojadki akwariowe zawsze potrzebują kryjówki do złożenia ikry. Najlepiej, gdyby była to ceramiczna lub gliniana rurka, jednak gdy im wszystko w akwarium pasuje, mogą złożyć ikrę nawet na szybie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zbrojnika niebieskiego?
Danio żółte i temperatura wody
Niezależnie, czy czarny, czy żółty, zbrojnik jest zawsze uroczy. Jedne mają wąsy, a inne nie, jednak wszystkie zdobyły serca akwarystów przyssiewaniem się do szyby i imponującym pancerzem z łusek. To ryby jedyne w swoim rodzaju.
Najlepszymi towarzyszami są dla nich ryby z Amazonki. Żałobniczka, barwieniec fantom, bystrzyk barwny, drobnoustek beckforda, wszystkie średniej wielkości ryby ławicowe będą idealnym towarzystwem dla naszego zbrojnika. Jeżeli akwarium jest wystarczająco duże, można też mieć pielęgnicę, ale to kwestia szczęścia lub pecha, czy się dogadają.
Przy dobieraniu towarzystwa sprawdźmy, czy pasuje temperatura wody i inne parametry. Danio żółte może pływać z glonojadem, ale podatność na choroby bakteryjne może nie pasować do ciągłego podnoszenia mułu z dna przez zbrojnika.
Ten czarny cień śmigający na dnie zbiornika może dać wiele radości z utrzymania, rozmnażania i odchowania małych rybek. Musimy tylko często sprzątać akwarium i pamiętać o zapisaniu sałaty do listy zakupów.
- German, Donovan P. “Inside the guts of wood-eating catfishes: can they digest wood?.” Journal of comparative physiology. B, Biochemical, systemic, and environmental physiology vol. 179,8 (2009): 1011-23. doi:10.1007/s00360-009-0381-1