Żałobniczka, czyli gymnocorymbus ternetzi

Tetra czarna – wygląd, pochodzenie i usposobienie ryby

 Żałobniczka wywodzi się w wód Paragwaju, Boliwii oraz Brazylii. W środowisku naturalnym mieszka w stawach, ale też w wolno płynących rzekach. Nie ma jednak problemu, by hodować żałobniczkę w akwarium domowym. Te rybki akwariowe nie mają zbyt wysokich wymagań, więc poleca się je nawet początkującym akwarystom. Żałobniczki rosną zazwyczaj do ok. 8 cm. Dymorfizm płciowy jest u ryb dość wyraźny. Samica posiada zaokrąglone ciało i jest większa niż samiec. W dodatku, jej płetwa ogonowa jest bielsza od tej u samca. Samiec z kolei jest smuklejszy, ale ma za to ładniejsze płetwy i białe plamki na ogonie. Ryby posiadają czarno-szary kolor ciała, a na nim nieregularne pasy. Oczywiście, żałobniczka dzieli się na różne rodzaje, np. zwyczajna, czerwona, czarna i inne.

Najbardziej popularna żałobniczka to ta, która ma kolor czarny. Jej grzbiet jest oliwkowo-zielony, brzuch o srebrnym ubarwieniu, a boki ciemne. Najbardziej czarna jest płetwa odbytowa – ogonowa nie ma koloru. Ciało ryby jest spłaszczone od boku, przypominając nieco kształt rombu. Czerwona, czarna czy zwyczajna odmiana żałobniczki powinna być hodowana w większych stadach. Niestety, ale rybka trzymana w pojedynkę straci naturalną żywiołowość i nie będzie przyjaźnie nastawiona do życia. Niezależnie od tego, jaki kolor będzie mieć żałobniczka, nie powinna ona sprawiać problemów hodowlanych. Możesz hodować ją z innymi rybami, jak np. bojownik bezbronny albo zmienniak plamisty. Mimo, że tetra czarna nie należy do bardzo towarzyskich (jak zmienniak plamisty czy bojownik bezbronny), nie powinna ona atakować innych ryb, zamieszkujących wspólne akwarium.

Jakie wymagania ma rybka żałobniczka?

Akwariowe żałobniczki, jak już wspominaliśmy, zaleca się hodować w większych stadach – czyli takich, które liczą przynajmniej 8 osobników. Oprócz tego, powinno się zapewnić rybom dużą przestrzeń do pływania. Tak więc, minimalna wielkość zbiornika dla żałobniczek wynosić musi ok. 60 cm. Pojemność akwarium z kolei powinna mieć ok. 100 litrów. Koniecznie uzupełnij zbiornik wodny o bujną roślinność – zwłaszcza rośliny pływające, które będą stanowić doskonałą osłonę przed zbyt dużą ilością wpadającego do akwarium światła. Podłożem w zbiorniku wodnym może być zarówno piasek, jak i drobnoziarnisty żwirek (po to, by ryby się o niego przypadkowo nie skaleczyły).

Żałobniczka ceni sobie szczególnie umiarkowanie ciepłą wodę, która ma temperaturę średnio ok. 22-26 st. C. Gdy temperatura wody w akwarium będzie zbyt niska, tetra czarna może stać się płochliwa i stracić swoje kolory. Często dzieje się tak również przez zbyt mocne oświetlenie zbiornika wodnego. Ryby nie potrzebują silnego strumienia wody, jednak warto zaopatrzyć się we wkładki filtracyjne do filtra. Staraj się utrzymywać akwarium w czystości, a także w odpowiedniej temperaturze. Aby zbiornik wodny był czysty, warto będzie raz w tygodniu wymieniać w nim wodę. Zaleca się, by było to ok. 10 % wody w akwarium. Pozostałe parametry wody, które preferuje żałobniczka, to:

  • pH wody: 6-7
  • GH wody: 5-20

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach żyworodnych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Rozmnażanie żałobniczki, czyli tetry czarnej

Ryby akwariowe żałobniczki – jak przygotować akwarium do rozrodu?

Żałobniczka zwyczajna jest rybą, która łatwo się rozmnaża. Wcale nie potrzebujesz w tym celu ogromnego zbiornika, bo jedynie do ok. 40 litrów. Oczywiście, należy ryby rozmnażać w specjalnym, odosobnionym akwarium, które będzie służył do tarła i następnie do wychowywania w nim narybku. W akwarium trzeba przygotować podłoże, najlepiej wykorzystując do tego mech lub mop akwarystyczny. Aby doszło do tarła, należy podkręcić w zbiorniku temperaturę do ok. 28 st. C. Dodatkowo, twardość wody powinna wynosić ok. 5-10, a odczyn ok. 7 pH. Na każdego samca powinny przypadać dwie samice, a minimum jedna.

Rybka żałobniczka w akwarium
Jakie wymagania ma rybka żałobniczka, gymnocorymbus ternetzi, czyli jej hodowla

Ryby będą gotowe do tarła, kiedy samica zacznie się zaokrąglać, a samiec przybierze kolorowe i bardzo wyraźne barwy. Jeżeli zauważysz takie objawy u swoich żałobniczek w akwarium zbiorczym, przenieś je do akwarium tarliskowego. Tarło będzie trwało zazwyczaj od 2 do maksymalnie 4 dni. W tym czasie, należy karmić samice zróżnicowanym pokarmem – zarówno mrożonym, jak i żywym. Ikra będzie rozrzucana przez żałobniczkę między rośliny. Niestety, ale samica w ciąży przejawia skłonności do kanibalizmu – może więc zjeść małe rybki. Żeby do tego nie doszło, należy odłowić ją znów do akwarium towarzyskiego.

Samica w ciąży składa zazwyczaj do ok. 1000 jaj. Młode wyklują się po upływie ok. 24 godzin. Gdy minie kilka dni, maluchy zaczną samodzielnie pływać. Odchowanie narybku nie powinno sprawiać większych problemów. Musisz jedynie pamiętać o tym, że maluchy są wrażliwe na światło, więc należy przyciemnić zbiornik tarliskowy. Małe żałobniczki należy na początku żywić artemią, a później pokarmem w pyle. Kiedy podrosną, możesz później podawać im larwy solowca oraz oczliki. Wraz ze wzrostem rybek, możesz im przygotowywać coraz więcej miejsca do poruszania się po zbiorniku wodnym. Z czasem, gdy wykształcą się już w pełni, będzie można żałobniczki odłowić do zbiorczego akwarium.

Czym karmić żałobniczki?

Nie jest to wielki problem, ponieważ żałobniczka je niemal… wszystko. Możesz karmić tetrę czarną:

  • pokarmem w tabletkach / płatkach / granulacie,
  • detrytusem (czyli obumierającą materią organiczną),
  • ochotką,
  • artemią,
  • rurecznikami,
  • wazonkowcami,
  • oczlikami,
  • pokarmem roślinnym ze spiruliną.

Karm żałobniczkę najlepiej kilka razy dziennie, jednak w małych porcjach. Dzięki temu nie będą miały kłopotów z trawieniem pożywienia.

ikona podziel się Przekaż dalej