Wypławki w akwarium – jak je rozpoznać?

Wypławek biały – charakterystyka

Wypławki są to robaczki, które czasem przypadkowo można przenieść do akwarium. Niekiedy, kupując rośliny albo żywy pokarm często można nawet nie zauważyć, że już zagnieździły się w nich wypławki. Jak wygląda pasożyt? Jest on płaskim bezkręgowcem, który zalicza się do grupy wirków trójcierniowych. W domowym zbiorniku wodnym dorasta do ok. 1 cm, choć w środowisku naturalnym bywa o wiele większy. Robak czasem wcale nie rzuca się w oczy akwarystom – zwłaszcza, że dobrze się ukrywa i żeruje zazwyczaj późną nocą. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy robaka nie ma w akwarium, warto będzie zajrzeć:

  • w podłoże (przekopać je delikatnie),
  • pod liście roślin,
  • pod ozdoby ceramiczne i kamienie.

Podobnie jak brunatnice czy sinice w akwarium, wypławki bardzo szybko się rozmnażają. Niekiedy następuje to tak błyskawicznie, że akwarysta – a już zwłaszcza początkujący – może się nie zorientować, gdy zrobi się ich naprawdę cała masa. Z czasem pasożyty zaczną rozpierzchać się po zbiorniku wodnym, przyklejając do szyb i roślin, a nawet do sprzętu akwarystycznego. Gdy już jednak dojdzie do takiego etapu, ciężko będzie zwalczyć tak liczną grupę pasożytów.

Po czym poznać szkodniki?

Wypławki są jednymi z najbardziej niechcianych gości w zbiornikach wodnych. Te drapieżne bezkręgowce w naturze żyją w wodzie zarówno słodkiej, jak i słonej czy w wilgotnym klimacie tropikalnym. Słodkowodne wypławki można znaleźć np. w wodzie stojącej, ale i płynącej. Często pasożyt zamieszkuje również strumienie górskie. Niektórzy akwaryści uważają, że wypławki podobne są do miniaturek ślimaków bez muszli – zwłaszcza, że pełzają powoli dokładnie tak samo, jak ślimaki.

Kiedy akwarium domowe dojrzewa, właśnie wtedy może pojawić się wzrost populacji wypławek. Jeżeli jednak grupa nie jest zbyt liczna, po ustabilizowaniu biologicznym akwenu, pasożyty powinny samodzielnie zniknąć. Niestety, ale zbyt duża ilość robaków i stałe powiększanie się grupy świadczy o tym, że zaniedbałeś swoje akwarium. Główną przyczyną jest częste karmienie ryb, w zbyt dużych ilościach. Pokarm, który zalega na dnie, będzie tylko i wyłącznie „wylęgarnią wypławek”.

Jak zapobiegać wypławkom? Skuteczne preparaty i sposoby na wypławki

W jaki sposób wypławki szkodzą innym stworzeniom?

Wypławki można podzielić na kilka gatunków, będących pasożytami i szkodnikami w akwarium. Pamiętaj jednak o tym, że ryby (np. duch amazoński) nie powinny czuć się zagrożone przez te robaki. Bardzo często ryby odżywiają się takimi robaczkami, więc duch amazoński może wykorzystywać obecność pasożytów jako żywy pokarm. Niestety, ale wypławki są jednak szkodliwe dla ikry, narybku i młodych krewetek. Jeśli chcesz więc rozmnażać ryby w zbiorowym akwenie wodnym, powinieneś najpierw zwalczyć wypławki – tak samo, jak brunatnice czy sinice w akwarium.

Bardzo często pasożyty te stają się powodem do paniki, zwłaszcza u młodych akwarystów. Robaki psują efekt wizualny w akwarium, a także wyglądają dość groźnie. Jednak, jak już wspominaliśmy, nie powinny w rzeczywistości stwarzać większego zagrożenia dla rybek. Oczywiście, o ile nie jest to narybek, ikra czy inne, drobne organizmy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zwalczać krasnorosty w akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Preparaty i sposoby na zwalczanie wypławek

Istnieje kilka sposobów na to, by pozbyć się wypławek z akwarium. Najbardziej popularne z nich to:

  • Pułapka na wypławki – to szklana pułapka, w której ustawia się zachęcający kąsek, np. mięso. Wypławki do niej wpłyną, ale już niestety nie wyjdą na wierzch. To długotrwały proces, ale nie jest inwazyjny (w przeciwieństwie do niektórej chemii). Jeżeli wypławek jest więcej, warto będzie założyć kilka pułapek jednocześnie.
  • Preparaty chemiczne – sklepy akwarystyczne mają spory wybór produktów na wypławki. Mimo, że są skuteczne, są też inwazyjne. Tak więc, wrażliwe stworzenia mogą przy stosowaniu tej metody podupaść na zdrowiu. Tym bardziej, że zabieg chemiczny należy powtarzać co kilka tygodni – a już, zwłaszcza gdy wyklują się kolejne robaki.
  • Hodowla ryb – dla niektórych ryb tropikalnych w akwarium, wypławki będą stanowić naturalne pożywienie. To więc zdrowy i ekologiczny sposób na pozbycie się plagi.

Jak widzisz, wcale nie jest trudno pozbyć się wypławek z akwarium. Jednak, trzeba to robić bardzo dokładnie i uważnie, bo czasem pominięcie tylko jednej sztuki może sprawić, że pasożyt wróci i znowu będziesz musiał walczyć w plagą. Wypławki są obojnakami, więc mogą się rozmnażać między sobą – mają i męskie, i żeńskie narządy. Po oczyszczeniu akwarium z pasożytów musisz stale kontrolować, czy nie ma ich znowu. Wypławki wykluwają się z jaj w ciągu ok. 2 miesięcy. Ważne więc, by 2 miesiące po okresie zwalczania ich ze zbiornika stale monitorować akwarium.

Wypławki – skuteczne zwalczanie i profilaktyka

Wypławki w akwarium mogą świadczyć o złym stanie wody, a także zaniedbaniu zbiornika wodnego. Żeby więc wypławki się nie pojawiały, trzeba dość często podmieniać wodę i nie dopuszczać do tego, by pokarm zalegał na dnie zbiornika. Gdy będziesz walczył z wypławkami, ogranicz też jedzenie swoim rybom.

Dobrym pomysłem będzie zakup ryb takich, jak gurami albo bojownik, które chętnie odżywiają się białymi robaczkami. Oprócz tego, zadziałać może wyżej już opisana pułapka ze szkła lub odpowiednie preparaty chemiczne, które błyskawicznie uporają się z problemem. Pamiętaj też o tym, by codziennie dbać o swoje akwarium – poprzez czyszczenie go, odmulanie dna i kontrolowanie sytuacji w zbiorniku. Stałe monitorowanie sytuacji pozwoli uniknąć „pełzających towarzyszy”.

ikona podziel się Przekaż dalej