Włóknina filtracyjna - mata czy wata, zawsze do wentylacji

W artykule będzie pojawiała się informacja, że wata syntetyczna może przypominać flizelinę. Jest to wyłącznie kwestia porównania wyglądu. Nie wolno pod żadnym pozorem „przyoszczędzić” i kupić zamiast waty akwarystycznej flizeliny. Jako podszycia odzieżowe są nasączone klejami i włożenie jej do akwarium skończy się katastrofą. Flizeliny stosowane do wentylacji powietrza są tak drobne, że po paru godzinach w standardowym filtrze są już do wymiany. Pamiętajmy, że hamowanie filtra spowoduje nie tylko zabicie biologii, ale też „zajechanie” wirnika pompy.

Wata filtracyjna jako jeden z nielicznych wkładów musi być wymieniany, bo zostawienie jej na dłuższy czas w filtrze doprowadzi do ograniczenia przepływu wody i zmniejszenia wydajności sprzętu. Trzeba więc częściej otwierać i czyścić taki filtr do wody w akwarium. Czy dodatkowa praca i inwestycja przekłada się na praktyczne korzyści z zastosowania tego materiału filtracyjnego?

Zależy, jaki chcemy osiągnąć cel, stosując watę. Jedni potrzebują krystalicznie czystej wody, inni wyłapania drobinek organicznych zanieczyszczających akwarium. Wata syntetyczna jest bowiem typowo mechanicznym wkładem. Jest obojętna chemicznie i z racji potrzeby wymiany, nie stanowi dobrego siedliska dla bakterii nitryfikacyjnych. Nie daje też idealnych warunków do wentylacji tych bakterii. Do namnażania potrzebują tlenu z powietrza.

Nie należy przesadzać z czystością wkładów. Gdy stosujemy watę:

  • otwieramy filtr,
  • wymieniamy ją na nową
  • gąbki zostawiamy bez czyszczenia.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

To metoda, którą możemy stosować przy filtrach zewnętrznych, jak i wewnętrznych do wody w akwarium. Parametry będą tak stabilne, że nawet limnophila aromatica nie drgnie.

Czyszczenie dokładniejsze należy ustalić na podstawie ilości osadu na gąbce. Pilnujemy też, jaki jest zapach osadu. Jeżeli śmierdzi szlamem z jeziora – gruntownie czyścimy cały filtr. I następnym razem, albo robimy szybciej czyszczenie, albo zastanówmy się nad mocniejszym filtrem do wody w akwarium.

Wata syntetyczna w akwariach i jej zastosowanie

Nature aquarium

Black water

Duże ryby mało roślin

Mało ryb dużo roślin

Dużo ryb i roślin

Malawi, Tanganika

Małe akwarium

Wata polipropylenowa aqua szut

cena ok. 10zł

-

+

+

+

-

+

+

Mata filtracyjna jako wkład do filtra zewnętrznego

ok. 20 zł

+

-

+

-

-

+

-

Wata Sera

ok. 20 zł

-

+

-

+

+

-

+

Mata do filtra wewnętrznego na plastikowym ruszcie

ok. 20 zł

-

-

+

-

-

+

+

Nie stosujmy wkładów z waty, która jest zwarta jak tkanina (flizelina), chyba że na bardzo krótko i w ściśle określonym celu. Przy małym akwarium i wkładzie na plastikowym ruszcie, koniecznie trzeba pilnować przepływu wody w filtrze. Rośliny, jak na przykład limnophila aromatica, mają tendencję do gubienia dolnych liści, co mocno zapycha waty. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Włóknina filtracyjna na paprochy

Wata jest doskonałym materiałem do wyłapania drobnych zanieczyszczeń wody, które tworzą różne zawiesiny. Nowoczesne preparaty na zmętnienie wody korzystają z tych rozwiązań tworząc z drobnych cząsteczek bardziej zwarte, na tyle duże, aby zostały wyłapane przez włókninę w filtrze.

Ten materiał filtracyjny pomaga nam w odmulaniu – zabiera dużą część detrytusu, kiedy ryby podnoszą go z dna. Jest bardzo przydatna do akwarium typu „czarne wody” Pomaga utrzymać klarowność wody, przy zachowaniu herbacianego koloru. Pobiera też z wody drobinki suchych liści i szyszek olchy, które z biegiem czasu się rozkładają w akwarium

Włóknina filtracyjna sprawdza się też doskonale jako materiał do zbiorników leczniczych. Czyści wodę z drobnych elementów organicznych, które nie powinny znajdować się z w akwarium podczas leczenia ryb. Może też pomagać w leczeniu takich chorób jak Lerneoza. Pływki pozostają na wacie a właściwość filtrująca wkładu ogranicza rozprzestrzenianie choroby. W tym przypadku im drobniejsza wata – jak tkanina (flizelina) – tym lepiej.

Jeżeli mamy akwarium powyżej 300 litrów warto wyposażyć się w malutki filterek zewnętrzny i zrobić z niego… odmulacz. Wyjmujemy jego oryginalne wkłady, wypełniamy watą i rurkę zasysającą prowadzimy nad podłożem wyprowadzając z akwarium dowolną ilość osadu nie wylewając przy tym wody.

Włóknina filtruje zawsze na końcu

W stosowaniu waty należy pamiętać, że jako najdrobniejszy wkład, musi być zawsze na końcu obiegu wody w filtrze.

Obieg wody w prawidłowym ułożeniu materiałów filtracyjnych

Mata filtrująca do wody
Jaka włóknina filtracyjna będzie najlepsza, czyli mata filtrująca i jej cena

Do skutecznej filtracji zawsze najważniejsze jest dobranie odpowiedniej wielkości filtra. To nieprawda, że zawsze trzeba mieć filtr do akwarium o połowę mniejszego, niż sugerowana pojemność na opakowaniu. Wybieramy filtr na podstawie ilości ryb w akwarium i tego, ile czasu chcemy poświęcać na jego czyszczenie. Jeżeli filtr jest do 300 -litrowego akwarium, zakładamy go do 20-litrowego akwarium. Robimy wprowadzenie do zbiornika metodą hamburską (dzięki temu prąd będzie tak mały, że nawet limnophila aromatica listkiem nie poruszy) i możemy go otwierać raz na rok. Za gąbką w akwarium damy watę i woda kryształ! Nawet krewetka filtrująca będzie zachwycona! Filtr i wkłady to element najważniejszy i życiodajny w naszym akwarium. O ile przepływa przez nie woda. Obieg wody w filtrze służy do wentylacji (tlenem z powietrza) organizmów żywych w filtrze.

Zawsze warto zainwestować w dodatkowy wkład jakim jest włóknina filtracyjna. Tylko pod jednym warunkiem. Nie możemy o niej zapomnieć! Musimy ją regularnie wymieniać i pilnować jaki jest przepływ wody w filtrze. Jeśli tylko trochę spadnie – robimy porządki. Pamiętajmy – im mniejszy filtr, tym bardziej puszysta wata. Zwarta jak tkanina (flizelina) tylko do wydajnych i na krótko. Nie można dopuścić do zatkania filtra. Wtedy już lepiej zostać przy starych dobrych gąbkach.

ikona podziel się Przekaż dalej