Mchy wątrobowce - coś pomiędzy rośliną a mchem

Wątrobowce to rośliny, które nie mają liści, korzeni ani łodyg. W akwarystyce przyjęło się nazywanie nimi wszystkich roślin, które wyglądem przypominają trochę glon, a trochę mech. Jest ich parę rodzajów. Najbardziej popularnymi są:

  • Süsswassertang
  • Pelia
  • Mini Pelia
  • Riccia
  • Riccia „Dwarf”

Nie wszystkie należą taksonomicznie do wątrobowców. Najbardziej popularny Süsswassertang to gametofit mszaka.

Ich niewątpliwą zaletą są bardzo małe wymagania (Süsswassertang) i niska wrażliwość na parametry chemiczne. Wystarczy, że woda jest bogata w azot, co czyni z nich wymarzone rośliny do akwariów hodowlanych. Z tym pierwiastkiem jest zawsze największy problem w malutkich akwariach z dużą ilością ryb. Dodatkowo są wspaniałym materiałem na schronienie dla narybku. Podłoże służy wyłącznie jako stabilizacja nawożenia. Tych roślin się nie sadzi (w przeciwieństwie do łodygowych jak staurogyne repens). Można stosować karmnik dla ryb, ale tylko z (bardzo!) małą ilością pokarmu na raz.

Metodą na ich przyczepienie jest nałożenie na kamień lub korzeń dużej ilości tych roślin, a następnie obwiązanie gęsto żyłką lub cienką nicią bawełnianą. Pozostawiamy je tak na jakiś czas, aż zaczną porastać widoczne części żyłki lub nitki.

Ze względu na ich specyficzna jednorodną budowę nie ma to znaczenia, czy je gdzieś wsadzimy. Mogą pływać swobodnie. Sama woda wystarczy im do wzrostu. Sadzenie jest bezcelowe, bo te rośliny nie mają korzeni. Tam, gdzie występuje duża ilość ryb, należy uważać z wątrobowcami, bo trudno odmula się akwarium. Karmienie ryb przez automatyczny karmnik dla ryb też nie wydaje się dobrym pomysłem.

Rodzaje i wymagania wątrobowców

Süsswassertang to najbardziej popularna forma wątrobowca, bo jego plecha jest stosunkowo duża i przypomina algi morskie. Na razie nie wiadomo jaki to rodzaj mszaka. Jest niezastąpiony przy rybach zrzucających ikrę na podłoże. Stanowi też okazałą roślinę do ozdabiania zbiornika. Struktura plechowa umożliwia swobodne formowanie kształtów przy zachowaniu naturalnego wyglądu. Bardzo wygodny w uprawie, bo łatwo wyłowić większe kawałki, aby nie rozprzestrzeniały się na inną część akwarium.  Cena tej rośliny uzależniona jest głównie od ilości w pojemniczku (od 5 do 20 zł)

Pelia czyli Monosolenium tenerum to już wątrobowce. Są drobniejsze od Süsswassertang i bardziej przypominają listki. Bardzo delikatne w budowie i łatwo ulegają podzieleniu. Dlatego warto przemyśleć włożenie ją do akwarium naturalnego, bo jej pielęgnacja kosztuje nas wiele pracy. Przy osadzeniu w jednym miejscu i podcinaniu trzeba od razu usuwać pozostałe części, aby zapobiec ich rozrastaniu się w niepożądanych miejscach. Jeżeli chcemy w krótkim czasie zapełnić jakiś obszar w akwarium – doskonale się do tego nadaje, bo rośnie szybko i łatwo. Ni trzeba dodatkowo nawozić wody w akwarium o standardowej obsadzie ryb. Zdecydowanie łatwiejszy w uprawie jest jednak mech. Cena kształtuje się tak samo, jak w przypadku Süsswassertang.

Mini Pelia to Riccardia chamedryfolia (graeffei). Kolejne wątrobowce. Drobniejsza wersja pelii o wiele ładniejsza i subtelna. Jednak to temat dla bardziej zaawansowanych akwarystów. Jej utrzymanie oznacza dużo cierpliwości i pracy. Wymagania ma wyższe w kwestii oświetlenia. Rośnie wolniej niż zwykła pelia. Przymocowywanie do korzeni czy kamieni jest zadaniem tylko dla cierpliwych. Kiedy źle ją przyczepimy, rozpłynie się po całym zbiorniku rosnąc gdzie bądź, a jak za mocno przyczepimy plechę, pourywa się i efekt będzie taki sam. Przyda się dużo światła, i woda bogata w nawozy, żeby ładnie porosła dno (stabilne parametry wody). Można zobaczyć aranżację z tą rośliną w akwariach zajmujących 7,5,4,3 i 2 miejsce na konkursie IAPLC 2019! Występowała więc w pięciu z siedmiu najładniejszych aranżacji na świecie! Cena tej rośliny jest podobna do poprzednich. Dość powszechnie dostępna w sklepach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, na rośliny, sprawdź także ten artykuł o moczarce kanadyjskiej w akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wgłębki wodne Riccia fluitans to zdecydowanie piękne wątrobowce. Mają bardzo wyraźny wzór plechy przypominający małe microsorum. Po zaczepieniu o kamień lub korzeń tworzą piękną jasnozieloną kulkę (nie jest możliwe sadzenie w podłożu). Ta struktura ma jednak swoje wady. Ma zdecydowanie większe tendencje do opuszczania miejsca, w którym została przymocowana. Długość plechy powoduje, że jej nasada jest słabo oświetlona i szybko ginie. Cena taka sama jak poprzednich wątrobowców. Na stałe w ofercie większości producentów.

Wgłębka wodna mini Riccia fluitans Dwarf to jedne z najmniejszych wątrobowców, ale też niestety bardzo wolno rosnące. Może to mieć pozytywne aspekty. Jeżeli chcemy mieć akwarium, które nie trzeba tak często podcinać, będzie o wiele lepsza niż na przykład Süsswassertang. Lubi towarzystwo mchów i roślin wolno rosnących (takiej jak staurogyne repens). Łatwiej ją wtedy utrzymać bez glonów. Cena tego wątrobowca to także od 10 do 20 zł w zależności od wielkości pojemniczka.

Mchy wątrobowce to wyjątkowe rośliny

Wszystkie wątrobowce w akwariach ozdobnych wymagają od akwarysty cierpliwości, precyzyjnych zabiegów przycinania i układania. Jeżeli je „zapuścimy” pozostaje tylko restart albo ciężka praca łowienia drobniutkich kawałków plechy po całym akwarium. Stąd wyjątkowy urok akwariów naturalnych – kosztują dużo pracy i skrupulatności w utrzymaniu.

Wątrobowce są mało popularne w naszych akwariach, bo nie można ich trzymać z wieloma rodzajami ryb. Wystarczy, że z ciekawości jakaś ryba je poskubie, a już plecha fruwa swobodnie po całym akwarium. Jedyne co może być w akwarium z wątrobowcem to zwinniki i małe rybki takie jak amandy, neony simulans, miedziki, razbory espei. Oczywiście do pielęgnacji najlepsze są krewetki amano.

W aranżacji doskonale pasuje do nich mech i drobne rośliny wyrastające pojedynczo z trawników wątrobowców. Idealnie nadaje się staurogyne repens tylko trochę wystająca ponad podłoże i mająca tendencje do rozkrzewiania się. Rośliny nie mogą zasłaniać takiego dywanu. Jeżeli któraś część będzie przysłonięta, zacznie się odrywać od miejsca, do którego została przymocowana.

Tych roślin nigdy nie sadzimy w podłoże. Z resztą nie za bardzo jest jak, bo nie mają ani korzeni, ani łodyg. Generalnie małe odmiany muszą mieć dość stabilne parametry wody, bo gdy wątrobowiec się zacznie rozpuszczać, spowoduje zanieczyszczenie całego akwarium. W tego typu akwariach odpada możliwość posiadania dużych ryb, czy żywienie przez karmnik.

Jeżeli ktoś chce podjąć wyzwanie z wątrobowcami, to na pewno efekt osiągnie wspaniały. Główne wymagania to utrzymanie ich w jednym miejscu, co kosztuje dużą ilość pracy i wprawę przy sadzeniu. Odpowiednie oświetlenie i nawożenie da gwarancję, że będzie rosła w takim tempie, w jakim jesteśmy w stanie tę roślinę opanować.

Wątrobowce są specyficzne. Potrzebują wyjątkowego podłoża, sadzenia, parametrów wody i ryb. Przynajmniej cenę mają standardową, jak na roślinę akwariową.

ikona podziel się Przekaż dalej