TOP 3 choroby ryb akwariowych – objawy, rozpoznawanie, leczenie
Choroby ryb akwariowych to coś, czego każdy akwarysta wolałby raczej uniknąć. Niestety, czasem do akwarium wystarczy wpuścić chore ryby ze sklepu, by zarazić resztę ryb słodkowodnych. Jakie są TOP 3 najczęstsze rybie przypadłości oraz ich objawy? Jakie podjąć leczenie, by wygrać z chorobą? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze choroby ryb akwariowych
1. Ospa rybia, czyli ichtioftirioza
Akwarystyka opisuje chorobę jako wywoływaną przez pasożytniczego pierwotniaka, tzw. kulorzęskę. To właśnie ten pasożyt dosłownie wwierca się w błonę śluzową np. skalarów, zagnieżdżając się w niej. Chorobę można zauważyć od razu, ponieważ na rybie zaczynają się pojawiać białe i nieco wypukłe punkty. Właśnie dlatego na ospę rybią często mawia się też „choroba białych punkcików”. Te kropki mogą się ze sobą połączyć w większe plamy, a rybia skóra zacznie wydzielać śluz i odchodzić od ciała. Niestety, ale nieleczone na ospę rybią mieczyki czy różne odmiany gupików mogą umrzeć. Warto więc obejrzeć zdjęcia i zapamiętać, jak wygląda ospa rybia. Nieznajomość objawów i znaków choroby to najczęstsze powody, przez które ryba może umrzeć. Jak rozpoznać, że ryba jest chora na ospę? Jest kilka szczegółowych objawów:
- ryba robi się ospała i krzywo pływa,
- płetwy zaczynają jej przylegać do ciała,
- pojawia się problem z oddychaniem ryb,
- zaczyna pocierać skórę np. szybko przepływając obok dekoracyjnych elementów zbiornika,
- ryby przestają jeść.
Aby wyleczyć ryby, powinno się podwyższyć temperaturę akwarium do ok. 30 st. C – oczywiście pod warunkiem, że nie zaszkodzisz tym ani rybom, ani roślinom. W akwarium należy odessać próchno, a także wyłączyć światło, jeżeli używasz zieleni malachitowej. Leczenie powinno potrwać ok. 3 tygodnie. Leki zadziałają na pasożyty tylko wówczas, kiedy będą one bowiem w danym etapie rozwojowym. Aby je pokonać, muszą dojrzeć.
2. Pleśniawka, czyli saprolegnioza
Choroba jest wywoływana przez grzyby Achlya i Saprolegnia. Akwarystyka opisuje ją jako dość groźną chorobę, bo może zaatakować nie tylko skrzela i skórę większych ryb, ale też ikrę. Tak więc zarówno mieczyki, jak i odmiany gupików czy skalarów są na nią podatne. W większości zbiorników wodnych znajdują się grzyby, które mogą wywołać pleśniawkę. Choroba rozpoczyna się w tkankach, które otworzyły się np. przez skaleczenie się rybki albo zaatakowanie jej przez pasożyty. Pleśniawka może się też pojawić, gdy w akwarium jest zbyt niska temperatura. U ikry zaś może się pojawić, kiedy złożona będzie w zbiorniku wodnym ze zbyt świeżą bądź niedotlenioną wodą. Jak rozpoznać objawy pleśniawki? Najczęstsze z nich to:
- biały nalot na skórze (przypomina strzępki albo watę w groźniejszym stadium),
- ocieranie się ryb o np. kamienie, w celu zrzucenia pleśni,
- problemy z oddychaniem,
- brak apetytu.
Jeżeli pleśń pokryje większą część ciała ryby, ciężko będzie ją uratować. Wówczas należy rybkę wyeliminować, bo zarazi pozostałe. Jeżeli pleśń nie jest duża, należy wyłowić ryby i wpuścić do osobnego zbiornika, bez podłoża i roślin. Należy zastosować wówczas np. preparat FMC (ok. 6 zł / 30 ml) i kąpać w nim rybki do maksymalnie 10-ciu dni. W czasie kąpieli możesz co jakiś czas podnosić temperaturę wody (maksymalnie do 28 st.C).
Możesz też uzupełniać kurację o pędzlowanie. Zanim wykonasz zabieg, zamocz gazę jałową wodą ze zbiornika wodnego. Połóż na niej rybę i nałóż odpowiedni preparat patyczkiem albo watą, chroniąc rybie oczy i skrzela. Nie dotykaj rybek palcami, żeby nie zebrać przypadkowo ochronnego śluzu ze słodkowodnych ryb. Powinno to zająć ok. 1 minutę. Rób tak przynajmniej 2 razy dziennie, aż nalot zniknie. Jeżeli zaś chcesz uniknąć choroby w przyszłości, utrzymuj odpowiednią temperaturę w zbiorniku wodnym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach ryb akwariowych.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Choroby ryb akwariowych – zdjęcia
3. Grzybica, czyli mikoza
Chorobę najczęściej wywołują grzyby saprolegniaceae. Grzybica atakuje słabsze osobniki, np. zranione podczas walki terytorialnej. Dodatkowo, przyczyną pojawienia się choroby może być:
- niska temperatura wody,
- brudny zbiornik wodny.
Kiedy zraniona ryba zostanie zakażona grzybicą, obniży się wartość pH jej błony śluzowej. Właśnie wtedy grzyby będą się chętnie rozwijać na takiej rybie. Grzybica może dotknąć nie tylko rybiej skóry, ale też skrzeli, płetw bądź oczu. Jak rozpoznać, że ryba zaraziła się grzybicą? Najczęstsze objawy to:
- przypominający watę osad, który będzie odpadał, gdy wyłowisz chore ryby,
- brak apetytu,
- unikanie światła przez ryby,
- powolne poruszanie się ryb po akwarium.
Powinieneś od razu przenieść zarażone ryby do czystej wody. Jeżeli nie masz drugiego zbiornika, warto będzie ustawić wydajniejszy przepływ wody i dopasować temperaturę albo ją nieco podnieść. Dla chorych rybek najlepsza będzie kąpiel w soli fizjologicznej, trwająca maksymalnie do pół godziny. Możesz równie dobrze zapewnić chorym osobnikom kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu – oczywiście, nie wdrażając go do zbiorowego akwarium, tylko wlewając do osobnego zbiornika. Aby wzmocnić ryby, podawaj im witaminy i specjalne środki przeciwgrzybiczne.
Jak zapobiegać chorobom akwariowym?
Oczywiście, prościej będzie zapobiegać chorobom niż je leczyć. Warto postarać się w tym celu o odpowiednie parametry wody, aby ryby były zdrowe i dobrze się rozwijały. Poza tym, należy utrzymywać zbiornik wodny w czystości. Dodatkowo, możesz również:
- unikać wpuszczania ryb i sadzenia roślin z podejrzanego źródła,
- stosować kwarantannę dla nowych gatunków roślin i ryb,
- dezynfekować dekoracyjne elementy, zanim je usadowisz w akwarium (tak samo podłoże),
- karmić ryby wyłącznie sprawdzonym i wysokojakościowym pokarmem,
- nie obsadzać zbiornika wodnego zbyt gęsto (by oszczędzić tlen),
- nie zmieniać nagle warunków w akwarium, aby nie narażać rybek na niepotrzebny stres.