Akwarystyka a bogactwo ryb

Gatunki sławne i piękne ryby akwariowe

Ryby akwariowe zaskakują różnorodnością. Co do niektórych utarło się przekonanie, że są łatwe w utrzymaniu, nie chorują i nie wymagają dużo pracy ze strony akwarysty. Zweryfikujmy te informacje na podstawie najbardziej popularnych ryb akwariowych.

Na początek zapoznajmy się z gatunkami żyworodnymi, czyli takimi, u których samiczka „wysiaduje” w swoim ciele jajeczka małych rybek, a młode wydostają się z brzucha mamy i od razu są gotowe do pływania i jedzenia.

Ta grupa ryb jest bardzo popularna, bo łatwo się je hoduje i wybór kolorów (na przykład u platek) jest ogromny. Mając tylko gupiki, możemy połączyć ryby akwariowe w kolorze niebieskim, zielonym, srebrnym lub czerwonym. A tych odmian są setki!

Gupik w akwarium

To ryby akwariowe, które powinny pływać w czystej wodzie. Nie potrzebują nic innego. Tylko czysta woda i parę roślinek. Jeżeli nie będziemy robili regularnych podmian, rybki zaczną pływać esowato wygięte wpół. Inną sprawą jest słaba kondycja gupików. Starajmy się wybierać te, które mają zróżnicowane desenie i nie wyglądają jak „sklonowane”.

Panuje przekonanie, że jeżeli gupik rodzi małe gupiki, to ma idealne warunki. Te dwie sprawy nie idą w parze. Gupiki zawsze rodzą małe rybki, czy im jest lepiej, czy gorzej. Nie potrzebują idealnych parametrów wody, kryjówek, czy korzeni. Samica będzie nieustannie zaczepiana przez samca i ma zawsze do dyspozycji spory zapas jajeczek czekających na wyklucie.

Dla gupików najlepiej, gdy mamy wiele samic i jednego samca. Dla obserwatora odwrotnie, bo to samce są kolorowe a samice szare (przeważnie). Można zdecydować się na same samce bez pań. Takie rozwiązanie może być lepsze niż, horda samców pływających za jedną samicą.

Atutem gupików jest fakt, że są po prostu piękne, a wadą - problem z dobraniem innych ryb. Ze względu na długie ogony gupiki często mogą być obgryzane i gonione. Dobierajmy im towarzystwo z ostrożnością. Pamiętajmy, że te rybki będą bezwarunkowo produkowały nowe. Lepiej przygotować się do tego zawczasu.  Cena gupika to około 6-8 zł za sztukę w zależności od odmiany.

Żółta molinezja, bardzo popularna ryba do akwarium, a także TOP 10 ryb idealnych do akwarium
TOP 10 ryb akwariowych, czyli gatunki ryb do akwarium polecane dla hodowców

Ryby akwariowe - gatunki molinezji

Te cudowne ryby akwariowe mogą występować w różnych kolorach:

 • Białe
 • Złote
 • Srebrne
 • Czarne
 • „zielone” (szaro srebrne połyskujące na niebiesko, brązowo i zielono)

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Są też różne rodzaje:

 • Żaglopłetwe
 • Długopłetwe
 • Księżycowe
 • Balonowa

To, które rodzaje wybierzemy, ma ogromne znaczenie, bo znacznie różnią się między sobą wielkością i wymaganiami.

Zdecydowanie najtrudniejsza w utrzymaniu jest molinezja żaglopłetwa. Nie dlatego, że te sprzedawane aktualnie w sklepach są chore, ale dlatego, że nie lubi NO3. Właśnie dlatego powinna pływać w mocno zarośniętym akwarium.

Molinezje to ogromnie skuteczni zjadacze glonów zielonych. Często daje się je jako pierwsze ryby do zbiornika, bo trochę oczyszczą liście i szyby. Należy pamiętać, że jedzą glony, ale nie oczyszczą za nas akwarium. Zawsze podmiana wody i odświeżenie dna będzie tylko naszą pracą. Cena molinezji wynosi od 4 do nawet 16 zł za piękne molinezje żaglopłetwe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z polecanymi rybkami do akwarium.

Duże mieczyki

Mieczyki to jedne z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Większość akwarystów w swojej karierze przeszła etap „mieczykowy”. Te ryby występują w wielu odmianach barwnych:

 • Zielony
 • Czerwony
 • Tuxedo (dolna część ciała czarna)
 • Koi (biało pomarańczowy)
 • Marmurkowy
Mały mieczyk pływający w akwarium, a także TOP 10 ryb akwariowych - zestawienie popularnych gatunków
Ryby akwariowe różnego rodzaju, czyli TOP 10 ryb akwariowych idealnych dla hodowców

A to i tak nie wszystkie kolory. Mieczyki mogą mieć płetwy długie lub krótkie.

Niegdyś były to doskonałe ryby dla początkujących akwarystów. Aktualnie lepsze wydają się gupiki, bo zmieniła się średnia pojemność, jaką aktualnie ma przeciętne akwarium domowe. Niegdyś zbiornik musiał być większy, bo… nie było go za bardzo jak filtrować. Teraz dysponujemy pompkami do 30 litrów, więc średnia wielkość akwarium to właśnie około 30 – 60 litrów.

Na zbiornik o długości około 40 cm ta ryba (osiągająca 16 cm) jest odrobinę za duża. Poza tym samce mieczyków są okrutnie zawzięte na inne samce swojego rodzaju. Tylko jeden będzie rządził, a reszta schowa się po kątach. Nawet w akwarium o pojemności 100 litrów musi być wiele roślin, żeby samce się nie wypatrzyły. Cena mieczyka to około 6-8 zł za sztukę.

Ryby stadne i indywidualiści

Domowe welony

Złota rybka to klasyka akwarystyki. W filmach lub reklamach często jest pokazywana w akwarium kuli. Zacznijmy od tego, że welony to ryby akwariowe dorastające do 30 cm i żyjące… do 40 lat. Jeżeli ktoś słyszał to tym, że jakiś welon przeżył choćby 30, to znaczy, że ryba była trzymana w dobrych warunkach. Takie rzeczy niestety nie zdarzają się za rzadko.

Welonek o pomarańczowym ogonie, a także popularne ryby do akwarium, czyli TOP 10 najpopularniejszych ryb do akwarium
10 najciekawszych ryb akwariowych, czyli ryby do akwarium, które są najbardziej polecane

Ta rybka akwariowa potrzebuje takich samych warunków jak każda inna 30-centymetrowa ryba. Akwarium co najmniej 200 litrów, dużo roślin i mocna filtracja. To absolutne minimum. Karasie ozdobne to ryby mogące żyć w wodzie o temperaturze od 4 do 30 stopni. Im cieplej, tym więcej brudzą. To ważne informacje, jeżeli planujemy utrzymywać w akwarium temperaturę 26 stopni.

Welonki mogą dzielić akwarium z innymi rybami. Lepiej nie łączyć odmian welona takich jak pyzatek, niebowid, czy teleskop z innymi gatunkami, ale już standardowe złote rybki mogą pływać z towarzyszami takimi jak ślicznotka tęczowa, czy kardynałek. Cena welona waha się w granicach 8-16zł za sztukę.

Piękne bojowniki

Te urocze ryby o długich płetwach mogą żyć w mniejszych akwariach, więc są bardzo popularnym wyborem dla tych, którzy nie chcą spędzać za wiele czasu na podmianach lub po prostu zachwyciło ich piękno tych ryb.

Wspaniały bojownik o niebieskim kolorze, a także TOP 10 najbardziej popularnych i cenionych ryb do akwarium
TOP 10 pięknych i znanych ryb akwariowych, czyli ryby akwariowe, które są najbardziej polecane i najpopularniejsze dla hodowców

Bojowniki mogą żyć z innymi rybami. Najczęściej nie są wobec nich agresywne. Trzeba tylko dobrać odpowiednie ryby akwariowe. Najlepsze będą na przykład razbory espei, bystrzyki amandy lub drobnoustki. Lepiej nie trzymać bojownika z gatunkami o długich płetwach i intensywnych barwach.

Każda rybka akwariowa potrzebuje filtra. Także bojownik. Woda pozostaje wówczas czysta i stabilna. To, że bojownik nie oddycha tlenem rozpuszczonym w wodzie, nie oznacza, że może pływać w brudzie. Musimy też pamiętać o podmianach wody. Im większe akwarium, tym mniej wody trzeba podmienić (jeżeli mamy tylko jedną rybę – im więcej ryb tym więcej podmian). Cena bojownika to od 8 do nawet 200 zł

Ławica kolorowych neonków, a także TOP 10, czyli zestawienie najbardziej popularych i najciekawszych ryb do akwarium
TOP 10 najpopularniejszych ryb akwariowych, czyli gatunki ryb do akwarium, które najlepiej się sprawdzają

Ławicowe neony

Jest tylko jedna tak świecąca ryba akwariowa. Oczywiście oprócz tych zmodyfikowanych genetycznie. Można je trzymać z innymi rybami, ale trzeba pamiętać, że najlepiej czują się w grupie własnego gatunku. Im więcej neonów, tym oczywiście lepiej, uwzględniając jednak wielkość akwarium.

Zawsze trzeba dać neonom możliwość schowania się za rośliny, bo są bardzo płochliwe. Kiedy są już oswojone ze zbiornikiem ławica „rozpływa” się po akwarium i rybki szukają zacienionego miejsca. Właśnie po to mają tak jaskrawe kolory. Żyją w mętnych i ciemnych wodach.

Paletka na tle roślin, a także TOP 10 pięknych i popularnych ryb idealnych do akwarium
TOP 10 ryb akwariowych, czyli najpopularniejsze i najbardziej polecane ryby akwariowe

Jeżeli trzymamy neony w akwarium z innymi rybami, nie powinny to być ryby znacznie większe od nich lub terytorialne. Chyba że to dorosła paletka albo pirania. Te gatunki nie zwracają na nie uwagi. Neony najczęściej są łączone z bystrzykami i zwinnikami (też ryby ławicowe). Ceny tych ryb mogą wynosić od 3 do 6 zł (za neona diamentowego lub czerwonego)

Małe danio i duże problemy

Danio to nie rybka dla początkujących akwarystów. Chyba że to odmiana szara w paski lub w kropki. Kolorowe ryby są wrażliwe na zanieczyszczenia wody, niestabilne warunki i podatne na stres. O dziwo te osobniki, które już przyzwyczają się do określonych warunków, mogą żyć dłuższy czas.

Niestety z kupionych 10 sztuk zostają przeważnie 3. Wtedy pojawia się dylemat, czy ich dokupić, czy tak zostawić. Najlepiej utrzymywać większą ilość danio, bo uwielbiają pływać w grupie. 6 osobników to minimum, a 10 to optymalna ilość.

Dwa paskowane, ciekawe danio oraz inne gatunki - zestawienie TOP 10 popularnych ryb akwariowych
TOP 10 ryb do akwarium, czyli najpopularniejsze i najciekawsze gatunki ryb do akwarium

Kupując danio i wpuszczając do akwarium, musimy być bardzo ostrożni. Nie wybierajmy ryb osłabionych, z oznakami wyblakłych kolorów, postrzępionych płetw, wykrzywionych lub poranionych. Kiedy już mamy odpowiednie sztuki, delikatnie przystosujmy je do nowej wody. Do tej ilości, którą mają w worku, dolejmy pół z naszego akwarium, a dopiero po 10 minutach przełówmy ryby do zbiornika. Danio są bardzo tanie. Ceny są w granicach 3-6 zł za sztukę. Pięknie ubarwione osobniki mogą kosztować o wiele więcej.

Ozdobne ryby przydenne

Fajne sumy

Te ryby nie są ani kolorowe, ani zbytnio ładne, ale po prostu fajne. Mają długie wąsy, nietypowe kształty i szybko pływają. Akwaryści uwielbiają sumy i każdy chce mieć takiego w akwarium. Dopóki się nie dowie, jak duży rośnie…

Sumy możemy mieć, ale trzeba wiedzieć z kim mamy do czynienia. Spójrzmy na te większe rodzaje:

 • Sum rekini – 130 cm
 • Clarias – 50 cm
 • Platydoras – 24 cm
 • Giętkoząb – 30 cm

Nie wszystkie są tak duże, istnieją też mniejsze rodzaje:

 • Pimelodus pictus – 11 cm
 • Kiryśnik czarnoplamy – 14 cm
 • Microsynodontis batesii – 8 cm

Można mieć suma, nawet w mniejszym akwarium, ale zawsze trzeba sprawdzić, do jakich rozmiarów dorasta, bo można się niekiedy niemile zaskoczyć.

Sumy to ryby nocne. W ciągu dnia są schowane pod ozdobą, korzeniem, za rośliną, a w nocy zaczynają szukać jedzenia i aktywnie pływać. Jeżeli mamy dużego suma i nagle zaczynają ginąć małe rybki, to najczęściej on jest winowajcą. Ceny sumów to od 6 zł za kiryśnika do 20 zł za suma rekiniego.

Żółty glonojad w akwarium, a także TOP 10 ryb do akwarium, czyli zestawienie ciekawych i popularnych rybek akwariowych
TOP 10 rybek do akwarium, czyli najciekawsze i najbardziej popularne ryby do akwarium, także dla początkujących hodowców

Małe i duże glonojady

Glonojady to zbrojniki. Kiedy są małe, to oczywiście zjadają glony, ale większe osobniki tracą zaangażowanie i przerzucają się na łatwiejszy pokarm, czyli gotowe płatki, granulki lub białko z robaczków. To, czego nie mówi się o tych rybach, to fakt, że więcej brudzą, niż zjadają glonów.

Zdrapują z martwych korzeni wierzchnią miękką warstwę drewna i osadu. Potrzebują tego, jako dodatek do diety, żeby lepiej trawiły. Istnieją glonojady małe i duże. Małe są często peckoltie, a duże to pterygoplichthys. Najczęstszy zbrojnik pospolity (Ancistrus temminckii) dorasta do 15 cm.

Zawsze, gdy kupujemy glonojada, pamiętajmy, że je i wydala. To, co wydala, zamienia się w glony i zanieczyszcza wodę. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem na utrzymanie akwarium w czystości. To tylko nasz obowiązek. Już lepiej sprawdzają się krewetki amano, ale i te nie są samoobsługowe. Zbrojnik pospolity może kosztować nawet 3 zł, ale niektóre peckoltie są warte i 200 zł

Stadna bocja wspaniała

Krąży opinia o tych rybach, że zjadają ślimaki To prawda. Przy okazji dorastają do 30 cm i minimalna ilość, jaką możemy mieć, to 10 sztuk. Bocje to bezwarunkowo stadne ryby. 1000 litrów jest tylko optymalnym akwarium dla bocji. Z racji, że to ryba rzeczna, jest bardzo aktywna i potrzebuje dużo miejsca do pływania.

Kiedy mamy 60 litrów i chcemy zwalczyć ślimaki, to możemy zastosować albo Cuprisol firmy Zoolek (jeżeli nie mamy krewetek) albo po prostu kupić helenkę. To ślimak, który zjada inne ślimaki, a gdy już skończy robotę, żywi się innymi helenkami. I brudzi o wiele mniej niż 30 cm ryba.

Najlepszym sposobem na małą ilość ślimaków jest nie przekarmiać ryb i regularnie odmulać dno. Tym bardziej że bocje nie rozmnażają się w niewoli. Aktualnie na farmach mogą być rozmnażane po podaniu hormonów, ale nadal duża część tych ryb jest odławiana z naturalnego środowiska. Jeżeli już mamy dać powód do odłowienia bozji z jej naturalnego domu, to niech to będzie odpowiednie dla niej akwarium. Bocja dzięki rozmnażaniu hormonalnemu mocno staniała i ceny zaczynają się już od 14zł

Świat ryb ozdobnych

Akwarystyka jest pełna kolorowych, ciekawych ryb. Nie musimy na siłę kupować tych najbardziej popularnych, jeżeli wiemy, że mamy dla nich nieodpowiednie warunki. Wystarczy poszukać odrobinę dłużej, a każdy znajdzie swoją ulubioną rybkę.

Nie ma też dróg na skróty. Każda rybka akwariowa wymaga czystej wody. Żeby taką miała, w akwarium niezbędny jest filtr i regularne podmiany. Każde inne wymagania to sprawy poboczne. Temperatura, pH, twardość wody, to wszystko dodatki. Najważniejsza jest jej czystość. Nie ma ryb odpornych na brud.

Akwaryści mogą poddawać niektóre sprawy pod wątpliwość: można trzymać jedną bocję, suma rekiniego w 60 litrach i glonojada bez korzenia. Jednak byłoby cudownie, gdybyśmy mieli akwarium po to, żeby obserwować ryby w środowisku zbliżonym do naturalnego. Będzie ono wspaniałą opowieścią o ekologii, odpowiedzialności i nauce o zwierzętach, jakimi są ryby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny