TOP 10 najdziwniejszych ryb - gatunki, opis, zdjęcia, ciekawostki
Akwarystyka jest o tyle ciekawa, że nigdy nie wiemy wszystkiego. Nawet najbardziej popularne ryby mają swoje sekrety. Przyjrzyjmy się najbardziej niezwykłym rybom w tym hobby i tajemnicom bardziej popularnych. Niezależnie od tego, czy to największa ryba na świecie, czy malutka ryżówka, każdą warto poznać bliżej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Największa ryba na świecie
Ryby z reguły są niezwykłe. To najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt. Jedne są samotnymi drapieżnikami jak sum pospolity (Silurus glanis) - notabene najdłuższa ryba Europy. Inne pływają w ławicach jak sardynki. Nożowce (Notopterus sp.) potrafią pływać wstecz, a rekin wielorybi (Rhincodon typus) - najdłuższa ryba świata - nigdy nie może przestać płynąć, bo zabraknie mu tlenu i się udusi.
Prapłetwiec (Protopterus sp) potrafi żyć w norce bez wody cały rok, a pyszczaki trzymają małe rybki w pysku. Można wymieniać bez końca, każda ryba z osobna jest fascynująca. Całe szczęście mamy akwarystykę, dzięki której otwieramy drzwi do niezwykłego podwodnego świata.
Zapoznajmy się z niektórymi niesamowitymi stworzeniami, które możemy trzymać w domowym akwarium… w większości. A reszta na pewno zmieści się w oceanarium. Zbadajmy też tajemnice popularnych ryb, żeby spojrzeć na nie inaczej niż dotychczas. Informacje o tym, jaki mają charakter i wymagania może nam ułatwić ich utrzymanie. Niekiedy zdjęcie małej ryby może nas zmylić co do jej docelowej wielkości.
Gdy znajdziemy wyjątkową fascynującą rybę, zawsze trzeba wybadać co to za gagatek, żeby się nie okazało, że zaszkodzimy środowisku. Na przykład popularny bass słoneczny (Lepomis gibbosus) jest w Polsce szkodnikiem i rybą inwazyjną, pomimo że jest piękny i mało wymagający.
Krótki opis ciekawych cech
Informacje o ciekawostkach ryb przydennych
Opaczek, czyli jeden z giętkozębów - Synodontis nigriventris ma ciekawą umiejętność pływania do góry brzuchem. W ten sposób spędza większość dnia – pływa sobie do góry brzuchem i nie jest to bynajmniej nieśmiały sum. Sunie samym środkiem zbiornika w ciągu dnia, jak i w nocy.
Batrach kwiczący, czyli Allenbatrachus grunniens całe życie spędza w norze. Ale kiedy z niej wyjdzie… nic, co znajduje się w okolicy, nie przetrwa. Jest szybki jak błyskawica i jadowity, więc inne ryby mają z nim małe szanse. Potrafi wydawać dźwięki mięśniem przyczepionym do pęcherza pławnego, uderzając w niego jak w bęben! A co najlepsze, nie jest taki duży! Dorosły mierzy do 30 cm (waży około 2 kg).
Skrzydlica słodkowodna to Neovespicula depressifrons. Ta fascynująca istota jest jadowita jak batrach i poluje z ukrycia. Aktywnie porusza się po akwarium i może jeść zarówno małe rybki, jak i robaczki. Jest w tym względzie łatwiejsza do utrzymania niż batrach (który je wyłącznie żywe ryby).
Szare nie znaczy nudne
Poskoczek mułowy (Periophthalmus barbarus) - jak sama nazwa wskazuje – skacze i żyje w mule. Trudno mu stworzyć odpowiednie środowisko, ale warto, bo to prześliczna ryba (wystarczy spojrzeć na zdjęcie oczu). Na dodatek ma uroczy charakter.>/p>
Kiedy już zdecydujemy się na poskoczka, to musimy dobrze, bardzo dobrze, z największą skrupulatnością zakryć akwarium. Inaczej zrobi sobie pieszą wycieczkę poza akwarium.
Ciekawy jest też sum rekini, czyli panga. Pangasianodon hypophthalmus mierzy 130 cm długości (waży 44 kg)! Występuje w Azji. Może to nie największa ryba na świecie, ale jest zdecydowanie za mała na akwaria domowe i nie karłowacieje, nie należy na to liczyć. Poza tym jest mistrzem udawania własnej śmierci. Lepiej nie wiedzieć ile sumów rekinich straciło przez to życie (kiedy się ją kupuje, to dość kluczowe informacje). Przestraszona będzie leżała nieruchomo, nawet nie widać ruchu pokryw skrzelowych. Żadna inna ryba nie symuluje tak doskonale. Nawet neon.
Czukuczan chiński (Myxocyprinus asiaticus) po prostu wygląda. Co tam skalar, co paletka, nie ma drugiej tak trójkątnej ryby akwariowej. On także występuje w Azji. Jego płetwa grzbietowa wygląda jak maszt z żaglem. Ponadto ten gigantyczny karp mierzy 60 cm (waży 35 kg) i żywi się głównie… roślinami. Kiedy jest już dorosły, za nic nie przypomina swojej młodocianej formy. Żagiel znika i zostaje zwykły uroczy karpik (to też nie największa ryba na świecie, ale na pewno robi wrażenie). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z polecanymi rybkami do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Ciekawe zdjęcie to nie wszystko
Sumik szklisty (Kryptopterus bicirrhis) to nieśmiała rybka i cała przezroczysta. Widać na niej każdą ość i kręgosłupik. Tylko wnętrzności są schowane pod srebrną błoną otrzewnową. Poza tym ma urocze wąsiki i nie chowa się w ciągu dnia. Lubi pływać w ławicy z innymi sumikami szklistymi.
Ryżówka (Ozyrias wowrae) to ryba, która trzyma ikrę na ciele. Nie tak jak molinezja, ale można powiedzieć, że „na widoku” Samice pływają sobie z ikrą podczepioną pod brzuchem. Wygląda to dość osobliwie. Dla tych żyworódek nie potrzeba dużego akwarium, więc można się przekonać na własne oczy.
Fląderka słodkowodna (Cynoglossus microlepis). Tu opis będzie treściwy. Po prostu płaska jak naleśnik ryba chowająca się w piasku. Jest bardzo podobna do morskich fląder, ale od nich mniejsza i bardziej urocza. Chętnie zjada mięsko i warto ją obejrzeć, kiedy „położy” się na przedniej szybie akwarium.
Paletka, czyli Symphysodon aequifasciatus, występuje w Ameryce Południowej. Może nie ma w tej rybie nic wyjątkowego, oprócz faktu, że karmi młode… mlekiem. Właściwie nie mlekiem, bo tak robią tylko ssaki, ale wydzieliną na skórze. Młode muszą być z rodzicami, bo tylko tak mogą zostać wykarmione, nabywają wówczas odporność i nabierają wagi. Takie karmienie to wspaniały spektakl dla każdego akwarysty.
Charakter a wielkopłetw wspaniały
To tylko 10 ryb z tysięcy innych, które są równie fascynujące i tajemnicze. Nawet banalny mieczyk może sobie wybrać płeć w zależności od potrzeby. Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis) jest rybą, która może żyć w akwarium o temperaturze 26, jak i 15 stopni (bass słoneczny ma tolerancję temperatur od 4 aż do 30 stopni). Warto więc nie tylko mieć ryby w akwarium, ale też znaleźć ich opis, charakter (wielkopłetw wspaniały jest w tej kwestii dość trudny), bo nie wszystko widać od razu. To, że nasza ryba nie jest najdłuższa na świecie, nie oznacza, że jest nudna!
Bardziej subtelną właściwością kirysków jest oddychanie jelitem. Podpływają do powierzchni, dosłownie połykają powietrze, gdy jest mało tlenu w wodzie. Dlatego właśnie są odporne na wysokie temperatury (im wyższa temperatura, tym mniej tlenu w wodzie).
Nie tylko ryby są fascynujące. Wszystkie procesy zachodzące w akwarium – cykl nitryfikacyjny, pętla mikrobiologiczna, czy fotosynteza roślin to cuda natury. Kiedy popatrzymy na akwarium z tej strony, zachwycimy się „koronkową pracą”, jaką zrobiła przyroda, projektując ten podwodny świat. Tylko nie psujmy tej pracy, wypuszczając „na wolność” ryby, które nam się znudziły, bo ani to nie służy rybom (nawet jeśli to bass słoneczny), ani akwarystom.
Bibliografia:
- Parvalbumin characteristics in the sonic muscle of a freshwater ornamental grunting toadfish (Allenbatrachus grunniens) Kuo-Hsun Chiu, Fu-Ming Hsieh, Yu-Yun Chen, Hurng-Wern Huang, Jentaie Shiea & Hin-Kiu Mok, Fish Physiology and Biochemistry volume 39, pages107–119(2013) https://link.springer.com/article/10.1007/s10695-012-9683-4
- https://www.fishbase.se/summary/Lepomis-gibbosus.html