Tło do akwarium - rodzaje, cena, montaż, porady praktyczne
Niezależnie od tego, czy będziemy montowali na tył akwarium fototapety, folie, konstrukcje 3D, czy wewnętrzne skały, chodzi o to, żeby zasłonić ścianę za zbiornikiem. Zawsze lepsze dno oceanu niż tapety w kwiatki. Można też dać własny pejzaż do wydrukowania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarium.
Dekoracyjne aspekty tła w akwarium
Cokolwiek lepsze niż tapeta
Jeżeli za naszym akwarium wisi makatka z jeleniami na rykowisku, to warto się zastanowić nad tłem do zbiornika. Wówczas artystyczna część naszej duszy dochodzi do głosu i zastanawiamy się, czy lepiej gładkie, czy strukturalne, a może pustynne dla dowcipu? Wybór jest ogromny.
Możemy też dać zdjęcie krajobrazu do druku, gdzie zostanie powleczone folią wodoodporną. Taka tapeta do indywidualnego wydrukowania będzie jednak droga, a gotowych jest taki wybór, że rzadko pojawia się potrzeba ich zindywidualizowania.
Jeżeli mamy 30 litrów, możemy zrobić, co nam dusza podpowiada, ale przy zbiorniku 300-litrowym to akcja na cały czas jego funkcjonowania. Nie da się takiego akwarium odsunąć od ściany i bez problemu zmienić. To decyzja poważna i brzemienna w skutki.
Nieprawidłowym tłem zrujnujemy aranżację i zestresujemy rybki akwariowe. To podobnie jak farba na ścianie. Jak ktoś jest nerwowy, a pomaluje pokój na czerwono, to miejsce nie będzie dla niego świątynią spokoju. Przyjrzyjmy się więc, co akwarystyka ma nam w tej kwestii do zaoferowania.
Fototapeta i głębia - rośliny akwariowe
Jednolite tło do akwarium stosuje się tam, gdzie mamy konkretny pomysł na kompozycję zawartości zbiornika. Korzenie ułożone pod linijkę i podłoże równane łopatką to nie najlepsze połączenie z jakimkolwiek deseniem z tyłu. Na jasnym tle będą widoczne okrzemki, gdy poszaleją krzemiany.
Ewentualnie może to być niebieski z lekkimi akcentami świetlnymi lub symulacją falowania, ale nawet delikatne wzory stosuje się rzadko. Dzieje się tak dlatego, że jakikolwiek obraz na tle odbiera wrażenie głębi zbiornika.
Kiedy odpowiednio ułożymy kompozycję, stworzymy perspektywę zakończoną nierównym horyzontem. Fototapeta odbiera nam to złudzenie i sprawia, że zbiornik staje się węższy z wyraźnie widocznym tyłem.
Tło zewnętrzne i wewnętrzne
Strukturalne tło do akwarium
Jeżeli ma być delikatna struktura, to może tło 3D. Wielu producentów oferuje tego typu rozwiązania i zróżnicowanie wzornicze jest ogromne. Tego typu tła dzielą się na dwa rodzaje. Tła strukturalne wewnętrzne i zewnętrzne.
Tła wewnętrzne dają wrażenie głębi, ale za nią czyha na nas pewna pułapka. Jest to stojąca woda za tłem. Żaden zbiornik nie lubi stojącej wody. Po to mamy filtry, napowietrzacze i pompy, żeby uniknąć stref „martwych”.
Jeżeli już decydujemy się na ich stworzenie, to kontrolujmy, co się w nich dzieje. Montaż takiego tła jest bardzo łatwy. Wystarczy włożyć je do akwarium tak, żeby siatka odgradzała dokładnie część za tłem. Inaczej rybki akwariowe będą tam wpływały non stop. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium krok po kroku.
Tło 3D do wydrukowania
Tła akwariowe zewnętrzne są wygodne. Można je wyjąć i włożyć, i wydają się praktyczne. Szczególnie gdy mamy duży zbiornik z pielęgnicami, które potrafią najbardziej pancerne rośliny zamienić w surówkę. Wtedy, zamiast stosować granatowe, czy niebieskie, można pokusić się o krajobrazowe tapety.
Musimy je tylko odkurzać i zabrać pod uwagę, że deseń za tylną szybą nie będzie tak wyraźny, jak przed nią. Odbicie światła od szyby spowoduje „zamglenie” widoku tła. Jego atutem jest to, że montaż nie wymaga pracy. Po prostu stawiamy je za zbiornikiem i jest. Przyklejanie, doczepianie z zamiarem zostawienia na stałe nie jest najlepszym pomysłem.
W dzisiejszych czasach także takie tło można zlecić do wydrukowania. Druk 3d nie jest już tak drogi, jak kiedyś, więc własnymi siłami lub z pomocą innych osób warto zastanowić się nad takim projektem tła zewnętrznego.
Tło z foliowanego papieru
Najbardziej popularne maskowania tylnej szyby to tła akwariowe z foliowanego papieru, które są wydrukowanymi obrazami. Mogą też być w jednolitych kolorach. Kiedy nakładamy tło dekoracyjne, musimy pilnować, żeby zrobić to dobrze, bo inaczej frustracja bąbelkowa gwarantowana.
Jednym ze sposobów jest doczepienie w rogach na taśmę klejącą. Po prostu przykładamy do zbiornika, doklejamy od zewnątrz taśmą klejącą i gotowe. Tylko wtedy też dotknie nas podobny problem, jak przy tle 3D za zbiornikiem. Szyba będzie odbijała światło i tło będzie niewyraźne.
Z pomocą przychodzi klej do tła akwariowego. Nakładamy go równomiernie na całej powierzchni i dociskamy tło tak, żeby nie było widać bąbelków powietrza. Łatwo napisać, a trudniej zrobić. Tło się ślizga, łamie, krzywi, a im bardziej uświadamiamy sobie, że wysycha, tym więcej bąbelków wyskakuje. Do akwarium na wodzie kranowej lepsze będą ciemniejsze tła (ze względu na glony i krzemiany).
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Folie samoprzylepne jako tapety
Możemy zrobić jednolite tło do akwarium z okleiny samoprzylepnej. Jej wadą jest to, że występuje tylko w jednolitych kolorach (najczęściej granatowe, niebieskie), ale za to mocno trzyma się szyby akwarium, gdy ją odpowiednio przykleimy. A montaż nie należy do najłatwiejszych.
Widoczna przez szybę ma być strona pokryta klejem. Najpierw oczyszczamy szybę akwarium płynem do okien. Nie może zostać nawet jeden włosek. Następnie dokładnie przemywamy wodą i suszymy, żeby nie zostały smugi. Przycinamy folię tak, żeby zostawić sobie parę dobrych centymetrów z każdej strony.
Przygotowujemy wodę z paroma kroplami płynu do mycia naczyń. Dosłownie dwie na 200 ml. Wlewamy do spryskiwacza i powoli odklejamy brzeg folii. Bezlitośnie pryskamy folię wodą z płynem do mycia naczyń tak, żeby była równo wilgotna.
Przykładamy odklejoną część do szyby. Możemy nią swobodnie przesuwać, dopóki powierzchnia jest mokra. Stopniowo odklejamy resztę folii. Następnie bierzemy gumę do ściągania fug (najlepsza) lub kartę plastikową.
Przesuwamy od wewnętrznej części szyby ku brzegom i delikatnie (przy gumie do fug można mocniej przycisnąć) rozprowadzamy bąbelki powietrza poza brzeg folii. Kiedy odrobinę przeschnie (nie przesuwa się), prowadzimy ostrze noża do tapet po brzegu akwarium, odcinając równo okleinę.
Pomimo problematycznego nakładania, jest to najlepsze rozwiązanie dla zbiornika z jednolitym tłem. Nie widać odbłysku światła na szybie, a powierzchnia jest równa i bez bąbelków. Zakup takiej folii nie jest ogromnym wydatkiem, więc warto zaopatrzyć się w ilość wystarczającą na dwie próby.
Akwarium do druku
Jeżeli planujemy zbiornik z wyższej półki i wiemy, co chcemy, to należy po prostu kupić akwarium z gotowym tłem na tylnej szybie. Możemy zamówić wzór lub zdecydować się na konkretny jednolity kolor.
To rozwiązanie jest genialne przy akwariach do konkretnej koncepcji. Nie musimy się martwić o to, jak przykleimy tło dekoracyjne, czy nie porysujemy akwarium i czy jego estetyka będzie na odpowiednim poziomie. Gdy zbiornik jest na wodzie demineralizowanej, krzemiany nam niestraszne i możemy się pokusić na białe tło.
Gotowe okleiny są odporne na ścieranie, nie odejdą za nic w świecie, nawet zacieki są niewidoczne. Także doskonale zamaskują osad z kamienia. Docięte do milimetra nie zahaczają się o podstawę i nie nabiorą wody na spodzie. Mogą być jednolite, ale też z pejzażem wybranym do druku.
Jedyną wadą tej metody jest wyższa cena akwarium i fakt, że zanim zrobimy zbiornik, musimy zdecydować się na konkretny kolor tła (deseń, który ma mieć tapeta). Dlatego przeważnie ta metoda jest wybierana przez osoby, które nie robią pierwszej aranżacji i wiedzą, jak będzie wyglądał docelowy efekt.
Niebieskie laguny i granatowe oceany
Jeżeli stawiamy pierwsze kroki w akwarystyce, najlepsze będzie tło, które łatwo możemy zmienić. Niezależnie od tego, czy będzie na nim fototapeta, czy jednolity kolor. Daje to możliwość zmiany za każdym razem, gdy uznamy, że podoba nam się inne rozwiązanie.
Doświadczeni akwaryści przeważnie stawiają na praktyczne aspekty tła i pilnują, żeby było łatwe w wyczyszczeniu, trwałe, estetyczne i jak najmniej rzucające się w oczy. Wówczas można skupić uwagę na tym, co w środku akwarium, a nie za. Ciekawe wnętrze docenią też rybki akwariowe.
Nie należy zapominać, że odpowiednie tło spełnia bardzo ważną rolę w paludariach. Stanowi wypełnienie aranżacji, rusztowanie dla roślin i wypełnienie tylnej części zbiornika. Jednak stworzenie takiej ściany wymaga ogromnej wprawy i umiejętności, które każdy akwarysta z czasem nabędzie.