Szafka pod akwarium - wymiary, ceny, producenci, porady praktyczne
Jeżeli nie chcemy, żeby nasze rybki akwariowe znalazły się na dywanie, to powinniśmy nasze akwarium umieścić na solidnej, stabilnej szafce. To, czy jest biała, czy czarna, ma poboczne znaczenie. Najważniejsze są odpowiednie wymiary i wypoziomowanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Kluczowa ochrona przed wodą
Akwaria proste i profilowane
Każda szafka pod akwarium powinna być inna. Nawet nie ze względu na estetykę! Chodzi tu o pojemność i wielkość zbiornika, który będzie na niej stał. Pojemność to sprawa oczywista – woda, podłoże i kamienie ważą, więc szafka musi je unieść. Jednak drugi parametr, jakim jest wielkość, ma też ogromne znaczenie, bo powierzchnia dna to zróżnicowany napór na każdy centymetr naszej szafki.
Najważniejszą i kluczową sprawą w szafce jest równa płaszczyzna. Strona prawa powinna mieć idealnie taką wysokość, jak strona lewa. Podobnie jest z przodem i tyłem. Woda jest w ruchu. Jeżeli chociaż jeden punkt będzie niżej, niż pozostałe, sami prosimy się o problemy. Niezależnie od tego, czy w środku jest półka, czy przegródka, szafka zawsze musi być prosta. Nawet jeśli jest przeznaczona do akwarium 50x50 cm.
Kiedy wybieramy akwarium, przemyślmy to dobrze, czy ma być proste, czy profilowane. Właśnie ze względu na szafkę akwariową. Pod prostokątne będzie pasował regał, komoda, stelaż, a pod profilowane już nie koniecznie. Wypukłość przedniej szyby będzie albo zwisała, albo nie dochodziła po bokach do końca mebla, co nie wygląda najlepiej.
Odpowiednie wymiary
Bardzo ważne jest to, żeby szafka była pod całym zbiornikiem. Akwarium nie powinno wystawać po żadnej ze stron (nawet jeżeli ma wymiary 50x50). Oczywiście możemy je umieścić na stelażu, gdzie nie będzie dna tylko same podpórki na każdym boku zbiornika, ale muszą być ustawione równo i idealnie wypoziomowane. Lepiej jeżeli wymiary szafki będą pokrywały się więc z wielkością zbiornika.
Przy każdym zbiorniku mata pod akwarium jest bardzo ważna. Pomaga nie tylko w wyrównaniu ewentualnych niedociągnięć blatu, ale też chroni przed naporem drobniutkich kamyczków, czy okruchów. Jeżeli postawimy szkło na paru kamykach podłoża akwarystycznego, to zacznie je drążyć rysa, która skończy się zbitą szybą.
Kolejnym atutem maty jest to, że stanowi naturalną ochronę przed wodą, która chlapie naokoło zbiornika przy sprzątaniu i podmianie. Wystarczy przetrzeć brzeg i już nie musimy obawiać się o blat czy okleinę na brzegach. Kiedy mata odrobinę wystaje, także ewentualne kropelki z szyby będą kończyły swoją drogą między akwarium a matą, a nie blatem.
Biała drewniana szafka
Laminat i szafki akwarystyczne
Praktycznie wszystkie szafki akwarystyczne wykonywane są z płyt, które nie są deskami drewnianymi. To nie oznacza, że meble drewniane nie nadają się na utrzymanie akwarium. Jeżeli mamy starą szafkę, którą chcemy podmalować (bo jest biała, a wolimy czarną) i przystosować pod akwarium, to nada się znakomicie. Ma tę ogromną zaletę, że po zalaniu, nawet przez dłuższy czas, drewno jest nadal trwałe, na pewno bardziej, niż płyta wiórowa.
Wierzchnia warstwa, jaką powinny mieć szafki akwarystyczne, jest ogromnie ważna. Kiedy przez nią przedostanie się woda, spodnie warstwy będą pęczniały i odkształcały się. Nie dość, że długotrwałe narażenie na wodę spowoduje, że szafka straci wytrzymałość, to w mniej radykalnych przypadkach po prostu się wygnie. Nawet lekka zmiana poziomów może doprowadzić do złych konsekwencji.
Jeżeli mamy mebel, który chcemy wykorzystać, to nie pozostawia nam to pola manewru przy standardowym zbiorniku. Najlepiej, jednak gdy akwarium jest dokładnie dopasowane do mebla, na którym stoi. Praktycznie każdy producent szafek akwariowych dba o to, żeby ewentualne krople biegnące po zewnętrznej stronie zbiornika nie kończyły swojej drogi na meblu, ani w jego wnętrzu. Kropla drąży nie tylko skałę, ale też bardzo efektywnie każdą szafkę akwarystyczną. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Rodzaj i dokładność połączeń
Często ogromny nacisk jest kładziony na wzmocnienie tyłu mebla, żeby mógł utrzymać akwarium. Tutaj sprawa jest bardzo indywidualna i uzależniona też od konstrukcji mebla. Wszystko, począwszy od użytych materiałów, a skończywszy na użytych złączach mimośrodowych, konfirmatach, czy kołkach świadczy o tym, jaką wagę możemy na meblu ustawić.
Nie tylko rodzaj, ale też dokładność połączeń ma ogromną rolę w trwałości mebla. Absolutnie nie może się wychylać w żadną stronę będąc bez obciążenia. Także w tym przypadku należy połączenia ustabilizować i można zamontować na tyle konkretną płytę, która dodatkowo wzmocni i ustabilizuje konstrukcję.
Blat musi być równy. Nie powinien mieć uszczerbień na brzegach i bokach. Sam środek nie jest tak istotny, jak właśnie brzegi. Nie może być też „napuchnięty” w którymkolwiek miejscu. Szyba powinna na całej powierzchni być oparta o blat równo, bez wybrzuszeń. Z wklęśnięciami jest odrobinę inna historia – przyjrzyjmy się więc temu tematowi.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Producent szafek wie najlepiej
W blacie, na którym umieszczamy akwarium, oczywiście mogą być dziury. Przecież tak konstruowane są akwaria morskie. W blacie przeprowadza się rury do sumpa i wszystkich instalacji pod zbiornikiem. Tu należy zachować ostrożność, żeby te punkty były zawsze suche. Wybrzuszenia w tym miejscu są wyjątkowo niebezpieczne i niemile widziane. W szafce pod akwarium morskim jakakolwiek półka jest trudna do zmieszczenia.
Ceny szafek akwariowych są tak zróżnicowane, jak potrzeby akwarystów. Możemy kupić używaną komodę za 100zł lub zamówić taką, jaką oferuje producent szafek i kompletów. Wielu akwarystów także samodzielnie robi meble lub zleca stolarzom, jeżeli chcą, żeby idealnie pasowała pod resztę mebli w pokoju. Górne widełki ceny są praktycznie nieograniczone, nawet jeżeli to zbiornik 50x50 cm.
Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z akwarystyką, to zdecydowanie polecanym rozwiązaniem jest zakup kompletu akwarium z szafką. Ceny tych szafek w zestawach nie odbiegają dramatycznie od cen mebli, które by się na ten cel nadały, więc jeżeli możemy dostać pod drzwi gotowe rozwiązanie, to z niego skorzystajmy.
Szafka narożna i pod paludarium
Skomplikowana szafka narożna
Jeżeli cena nowiutkiego zestawu nas odstrasza, to najzwyklejsza komoda też się sprawdzi. Tu jednak ważny jest laminat i okleina na brzegach mebla. Niektóre nie przewidują większego kontaktu z wodą, więc przy najmniejszym draśnięciu i naruszeniu wierzchniej warstwy brzegi zaczną odchodzić, a wierzch spuchnie.
Zindywidualizowana szafka pod akwarium powinna przewidywać wygląd i obsługę zbiornika. Jeżeli planujemy niski i długi zbiornik, to może stać wyżej, niż wysokie paludarium, na które możemy patrzeć z góry. Najlepiej dobrać wysokość mebla mierząc… naszą wysokość do pachy. Jeżeli możemy ręką sięgnąć do dna zbiornika, to może być. Jeżeli nie dosięgamy, a komoda będzie wysoka, to bardzo utrudniamy sobie obsługę naszego akwarium.
Czy stolik może służyć jako podest do akwarium? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy wówczas od wyważenia. Poza tym musi to być bardzo stabilny i „czteronożny” stolik. Często zbiorniki wystawowe są stawiane na stelażach, które praktycznie są metalowymi stolikami, ale wyjątkowo prostymi i stabilnymi. Bardzo przydaje się poprzeczka w połowie nóg stolika, która zapobiega przed ich „rozkraczeniem ”. Często stosowana jest półka, którą przytwierdza się do wszystkich 4 nóg.
Do akwarium narożnego powinna być oczywiście narożna szafka pod akwarium. Właściwie niczym nie różni się od prostej, ale ma jakąś nie do końca potwierdzoną naukowo cechę: zawsze wszystko za nią spada! Tak serio, to przy zasłonięciu całego rogu utrudniamy sobie dostęp do miejsca, które się za nią znajduje. Warto pozostawić jak najmniej szpar za akwarium lub na tyle szerokich przestrzeni, żeby móc do nich sięgnąć ręką. Zaoszczędzi nam to wiele frustracji…
Rybki akwariowe na dywanie
Właściwie kluczową sprawą przy zakupie zbiornika i szafki jest ich wniesienie. Zawsze musimy sobie zadać pytanie: „Czy mi się to zmieści?”, zanim dokonamy zakupu. Wymierzmy newralgiczne punkty, dopytajmy sprzedawcę, czy mebel będzie rozłożony, czy gotowy. W końcu zdecydujmy, czy wniesiemy go sami, czy zatrudnimy kogoś do pomocy.
Ponownie zapamiętajmy rzecz najważniejszą! Akwarium musi być stabilne i wypoziomowane. Jeżeli mamy słabe panele, krzywe płytki, czy wybrakowane fugi, zwróćmy uwagę na takie szczegóły, zanim postawimy zbiornik. Wydaje się to bardzo błahą sprawą, ale pływające po dywanie rybki akwariowe mają swoje przyczyny dość często w krzywym zbiorniku.
Kiedy przejmujemy mebel – zawsze ze spokojem go obejrzyjmy. Jeżeli ma jakiekolwiek ubytki – natychmiast, nie czekając, dzwonimy do sprzedawcy i informujemy o tym, robiąc przy okazji zdjęcia. Nie szukajmy porad jak naprawić, ale od razu poinformujmy sprzedawcę! Kiedy będzie wszystko dobrze i umieścimy zbiornik w odpowiednim miejscu, wlejmy do niego wody i sprawdźmy, porównując z brzegami zbiornika, czy wszędzie jest równa wysokość. Ostrożności nigdy za wiele - szczególnie na ósmym, czy jedenastym piętrze bloku.